nt_logo

Tak TVP wywiązuje się z zasady pluralizmu. PiS i Solidarnej Polski 200 godzin na ekranie

Diana Wawrzusiszyn

09 sierpnia 2022, 11:32 · 2 minuty czytania
Nadawca publiczny przedstawił kwartalne zestawienia czasu antenowego poświęconego politykom danej partii. Bez zaskoczeń – politycy Zjednoczonej Prawicy pojawiali się na antenie TVP najczęściej. Jednak różnice są naprawdę ogromne.


Tak TVP wywiązuje się z zasady pluralizmu. PiS i Solidarnej Polski 200 godzin na ekranie

Diana Wawrzusiszyn
09 sierpnia 2022, 11:32 • 1 minuta czytania
Nadawca publiczny przedstawił kwartalne zestawienia czasu antenowego poświęconego politykom danej partii. Bez zaskoczeń – politycy Zjednoczonej Prawicy pojawiali się na antenie TVP najczęściej. Jednak różnice są naprawdę ogromne.
Jarosław Kaczyński w TVP. Fot. Zdjęcie z programu w TVP Info
  • TVP jako nadawca publiczny musi regularnie publikować dane na temat czasu trwania wystąpień przedstawicieli poszczególnych partii
  • Każdego, kto chociaż przez chwilę oglądał TVP po 2015 roku, nie zdziwi, że na pierwszym miejscu są politycy Zjednoczonej Prawicy
  • Jednak różnica między politykami PiS a PO jest naprawdę duża

Ile czasu antenowego w TVP dostały poszczególne partie?

Od przejęcia władzy w 2015 roku politycy Prawa i Sprawiedliwości przejęli kontrolę nad państwowymi mediami i zaczęli pojawiać się coraz częściej na antenach telewizji publicznej. Politycy opozycji zaś zazwyczaj zaczęli się pojawiać głównie w zmanipulowanych i tendencyjnych ich zdaniem materiałach.

Z racji, że TVP jest nadawcą publicznym subsydiowanym z budżetu państwa, zobowiązana jest do publikacji kwartalnych zestawień. Z zaprezentowanych danych, opinia publiczna może dowiedzieć się m.in. jak wiele czasu antenowego dostali przedstawiciele poszczególnych partii.

Politycy PiS i Solidarnej Polski zdominowali TVP

Bez zaskoczeń – na pierwszym miejscu w zestawieniu znaleźli się przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości. Łącznie politycy tej partii dostali ponad 169 godzin, z czego sama partia zajęła 56 godzin, a politycy z rządu blisko 80 godzin. W zestawieniu wyszczególniono Kancelarię Premiera, która zagospodarowała 8 godzin. Najmniej czasu antenowego przypadło Kancelarii Prezydenta - 38 minut.

Jak zauważają "Wirtualne Media", jakby zsumować czas przeznaczony dla PiS i Solidarnej Polski, to politycy Zjednoczonej Prawicy w drugim kwartale 2022 roku byli pokazywani na antenach TVP przez niemal 200 godzin, czyli 8 dni i 8 godzin.

Politycy PO siedem razy krócej na ekranie

Znacznie mniej czasu antenowego dostali na prezentacje swoich stanowisk politycy Platformy Obywatelskiej, którzy w drugim kwartale bieżącego roku zajęli niemal 27 godzin antenowego, czyli 7 razy krócej niż przedstawiciele Zjednoczonej Prawicy.

Na kolejnym miejscu znaleźli się politycy Kukiz'15, którzy zajęli 3,5 godziny przez cały kwartał. Partia Republikańska (członek Zjednoczonej Prawicy) była obecna na antenach przez 165 minut, a Lewica przez 91 minut. Politycy partii Nowoczesna pojawili się na antenie przez 38 min.

Bardzo mało w minionym kwartale pojawiło się polityków Konfederacji, bo otrzymali tylko 6 min czasu antenowego. Partia Zieloni wchodząca w skład Koalicji Obywatelskiej była obecna na antenie ponad trzy minuty w ciągu trzech miesięcy, a Inicjatywa Polska łącznie zaledwie przez 15 sekund.

Wyniki z pierwszego kwartału 2022 roku

W porównaniu z pierwszym kwartałem politycy Zjednoczonej Prawicy byli pokazywani przez 135 godzin 39 minut i 24 sekundy, czyli krócej niż w ostatnich trzech miesiącach. Politycy całej Koalicji Obywatelskiej pojawili się przez 29 godzin, 17 minut, 36 sekund. Kolejne miejsca zajęły: Lewica – ponad 19 godzin, PSL - ponad 14 godzin, Konfederacja - 4 i pół godziny, a Kukiz'15 – 49 minut.