nt_logo

Reakcja biskupa po tragedii w Chorwacji: Zrezygnować z pielgrzymek bez noclegów w drodze

Mateusz Przyborowski

10 sierpnia 2022, 18:04 · 3 minuty czytania
Po tragicznym wypadku polskiego autokaru w Chorwacji głos zabrali przedstawiciele Kościoła. Przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek bp Krzysztof Zadarko zapowiada ogłoszenie "wskazań dla duszpasterstwa pielgrzymów".


Reakcja biskupa po tragedii w Chorwacji: Zrezygnować z pielgrzymek bez noclegów w drodze

Mateusz Przyborowski
10 sierpnia 2022, 18:04 • 1 minuta czytania
Po tragicznym wypadku polskiego autokaru w Chorwacji głos zabrali przedstawiciele Kościoła. Przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek bp Krzysztof Zadarko zapowiada ogłoszenie "wskazań dla duszpasterstwa pielgrzymów".
Bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek Fot. Tomasz Jastrzebowski / REPORTER
  • Ustalanie przyczyn wypadku polskiego autokaru w Chorwacji może być utrudnione przez uszkodzony tachograf
  • Chorwackie służby wskazują na zaśnięcie lub zasłabnięcie kierowcy
  • W katastrofie zginęło 12 osób, a 32 zostały ranne

Śledczy w Chorwacji wciąż ustalają przyczyny sobotniej katastrofy polskiego autokaru na autostradzie A4, na trasie Zagrzeb – Gorican. Kilka dni po katastrofie, w której zginęło 12 osób podróżujących do Medjugorie, głos zabrali przedstawiciele Kościoła rzymskokatolickiego.

Przypomnijmy, że pielgrzymkę zorganizowało częstochowskie biuro Bractwa Świętego Józefa. Na pokładzie było 42 pielgrzymów, w tym 3 księży i 6 zakonnic, a także dwóch kierowców.

– Po wypadku autokaru w Chorwacji jesteśmy wstrząśnięci, modlimy się i jesteśmy w żałobie. Łączymy się w bólu z najbliższymi ofiar. Ale ta tragedia zmusza nas do refleksji nad stanem przestrzegania przez organizatorów pielgrzymek i wyjazdów turystycznych standardów bezpieczeństwa – mówi w rozmowie z KAI bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.

"Nie może być taryfy ulgowej"

Jego zdaniem należy "zrezygnować z organizacji pielgrzymek autokarowych bez noclegów w drodze". Hierarcha zapowiada też, że jesienią zostaną ogłoszone "Wskazania dla duszpasterstwa pielgrzymów", mówiące o podstawowych wymogach bezpieczeństwa.

Mają się w nich znaleźć również sugestie, jakimi autokarami należy przewozić ludzi na dalekich trasach, zalecane zakresy ubezpieczeń czy kwalifikacje i zadania opiekunów. Biskup stwierdza, że prawdopodobnie konieczne będzie także wprowadzenie certyfikowania biur pielgrzymkowych, które spełniałyby warunki bezpieczeństwa.

Pytany o wnioski, jakie można wyciągnąć z wypadku, bp Zadarko odpowiada, że trzeba "cierpliwie poczekać na wyniki badania przyczyn". – Ale na pewno będziemy apelować do organizatorów pielgrzymek o większą troskę o bezpieczeństwo, m.in. o to, aby na trasie przewidzieć noclegi, a nie planować jazdę bez przerwy – zaznacza.

I dodaje, że organizatorzy oferują programy dalekich pielgrzymek z jazdą bez przerwy ze względu na koszty. – Jest presja, aby pielgrzymki były jak najtańsze. Firmy transportowe i biura turystyczne lub pielgrzymkowe muszą jednak wyjść na swoje. Czasem można mieć wrażenie, że prowadzić to może do fatalnych konsekwencji – mówi biskup.

Hierarcha nie ma też wątpliwości, że organizatorzy takich wyjazdów muszą "bezpieczeństwo stawiać na pierwszym miejscu, nawet jeśli będzie to za cenę wyższych kosztów". – W tym zakresie nie może być taryfy ulgowej – stwierdza.

Tachograf zniszczony, zapowiedzi premiera Morawieckiego

Jak informowaliśmy w naTemat, ustalanie przyczyn wypadku polskiego autokaru może być utrudnione przez uszkodzony tachograf, czyli urządzenie rejestrujące funkcjonowanie pojazdu. Jest jednak szansa na odzyskanie danych z zepsutego urządzenia.

– Istnieje możliwość przesłania tachografu do producenta, który ma większe możliwości odzyskania z niego danych, ale nie we wszystkich przypadkach jest to możliwe – zaznaczył w rozmowie z "Faktem" Andrzej Duś z Laboratorium Analizy Danych z Tachografów.

Przypomnijmy też, że w środę premier Mateusz Morawiecki zapowiedział intensyfikację kontroli pojazdów. – Poleciłem Inspekcji Transportu Drogowego zintensyfikowanie wszystkich weryfikacji sprawności pojazdów, zwłaszcza autokarów, którymi dzieci wyjeżdżają na wakacje, kolonie i obozy – stwierdził szef rządu.