nt_logo

Starcie Czarnka z dziennikarką TVN24. "No jakby pani się douczyła..."

Natalia Kamińska

11 sierpnia 2022, 17:06 · 2 minuty czytania
Konflikt na linii nauczyciele a ministerstwo edukacji eskaluje. Nauczyciele chcą podwyżek oraz skarżą się na niedobory kadrowe. Podczas konferencji w tej sprawie doszło do ostrej wymiany zdań między Przemysławem Czarnkiem a jedną z dziennikarek.


Starcie Czarnka z dziennikarką TVN24. "No jakby pani się douczyła..."

Natalia Kamińska
11 sierpnia 2022, 17:06 • 1 minuta czytania
Konflikt na linii nauczyciele a ministerstwo edukacji eskaluje. Nauczyciele chcą podwyżek oraz skarżą się na niedobory kadrowe. Podczas konferencji w tej sprawie doszło do ostrej wymiany zdań między Przemysławem Czarnkiem a jedną z dziennikarek.
Przemysław Czarnek pokłócił się z dziennikarką podczas konferencji. Fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER
  • Za niecały miesiąc uczniowie wrócą do szkół, a dyrektorzy skarżą się, że nie mają kim zapełnić wolnych etatów
  • Minister edukacji nie widzi jednak problemu. Przeciwnie – wykłóca się o to z mediami, przekonując, że to on ma rację

Minister edukacji podczas briefingu mówił mediom, że obawy ZNP o braki kadrowe są nieuzasadnione, a media kłamią. – Dlaczego słyszę w niektórych mediach o jakiejś zapaści kadrowej, o jakimś szczególnym roku? – zwrócił się do obecnych na konferencji. Dlaczego państwo kłamiecie w mediach? — zarzucał dziennikarzom Przemysław Czarnek.

Czarnek pokłócił się podczas konferencji z dziennikarką

Potem przyszła pora na pytania mediów. Jedno z nich zadała dziennikarka TVN24 Adrianna Otręba. Dziennikarka poprosiła m.in. o skomentowanie faktu, że dyrektorzy szkół informują, że liczby dotyczące wakatów podawane przez ministerstwo są niedoszacowane.

– Proszę pani, o jakich dyrektorach pani mówi? Bo ja znam dyrektorów szkół, którzy również mi doradzają, z różnych części naszego kraju – stwierdził Czarnek.

– Państwo potrafcie generalizować i rzucać w przestrzeń publiczną następujące informacje: dyrektorzy skarżą się, że mają dramat kadrowy. No ja znam dyrektorów, którzy mówią, że nie ma żadnego dramatu — kontynuował swój wywód.

Przypomniał przy tym, że obowiązkiem każdego dyrektora szkoły jest wprowadzanie precyzyjnych danych na temat wakatów w poszczególnych placówkach. – Jeśli pani twierdzi, że dyrekcja mówi, że to jest niedoszacowane, to znaczy, że sam wprowadził nieprawidłowe dane. No niech pani się zastanowi nad tym, co pani mówi – mówił dalej. Wtedy dziennikarka powiedziała, że pyta o dane zbierane ze stron kuratoriów, które dotyczą ofert pracy.

Obraźliwe uwagi pod adresem dziennikarki TVN 24

– Ale pani nie rozumie tego, co do pani mówię, kto te dane wprowadza do systemu? No jakby pani się douczyła, to by pani wiedziała, że to jest dyrektor szkoły – odparł arogancko minister i tak zakończył ten wątek.

Przypomnijmy, że lekceważący stosunek do nauczycieli i ich zarobków pokazał w czerwcu także wiceminister edukacji Tomasz Rzymkowski. Polityk, w odpowiedzi na pytanie o problemy w polskiej edukacji, powiedział, że pieniądze nie są jedynym problemem.

Jak dodał, na jego konto wpływa miesięcznie 11 tys. zł netto i zna nauczycieli, którzy zarabiają tyle samo. – Ile pan zarabia? – zapytała wiceministra prowadząca audycję w Radiu Zet Beata Lubecka. – Na konto netto mi spływa 11 tys. zł – odpowiedział wiceminister. – To proszę mi pokazać nauczyciela, który tyle zarabia – powiedziała dziennikarka. – Znalazłbym, wie pani? A skoro ja znam, to chyba nie jest to zjawisko odosobnione – odpowiedział wówczas polityk.