nt_logo

Polacy bez złudzeń, co czeka PiS po wyborach. Dwa fatalne scenariusze dla partii Kaczyńskiego

Natalia Kamińska

15 sierpnia 2022, 21:56 · 3 minuty czytania
Jarosław Kaczyński ma poważny problem. Polacy wprawdzie uważają, że w następnych wyborach jego partia uzyska najlepszy wynik, ale nie będzie w stanie skompletować koalicji, aby utworzyć rząd.


Polacy bez złudzeń, co czeka PiS po wyborach. Dwa fatalne scenariusze dla partii Kaczyńskiego

Natalia Kamińska
15 sierpnia 2022, 21:56 • 1 minuta czytania
Jarosław Kaczyński ma poważny problem. Polacy wprawdzie uważają, że w następnych wyborach jego partia uzyska najlepszy wynik, ale nie będzie w stanie skompletować koalicji, aby utworzyć rząd.
Polacy są zdania, że PiS nie będzie w stanie utworzyć rządu po kolejnych wyborach. Fot. STANISLAW KOWALCZUK/East News
  • Drożyzna i inflacja sprawiły, że topnieje poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości
  • Wprawdzie Polacy uważają, że PiS wygra w następnych wyborach, ale nie będzie w stanie rządzić

Sondaż na ten temat wykonała firma United Surveys dla Wirtualnej Polski. Z badania dla portalu wynika, że 30,9 proc. badanych jest zdania, że choć PiS zdobędzie najlepszy wynik w wyborach parlamentarnych, to partii nie uda się już utrzymać władzy, gdyż przejmie ją opozycja po utworzeniu koalicji.

Sytuacja Prawa i Sprawiedliwości coraz bardziej niepewna

"Do tego kolejne 28,3 proc. uważa, że PiS wyborów już nie wygra - jedna z partii opozycyjnych będzie zwycięzcą i to opozycja utworzy kolejny rząd w Polsce. Przeciwnego zdania jest 27,3 proc. osób. Ci zakładają, że PiS będzie rządzić przez kolejne lata. 13,5 proc. badanych nie ma pewności, który scenariusz jest najbardziej realny" – czytamy na stronie Wirtualnej Polski.

W badaniu sprawdzono także, jak na to patrzą wyborcy PiS. 48 proc. z nich uważa, że PiS wygra wybory parlamentarne i utworzy rząd. Ale 41 proc. jest zdania, że choć partia Kaczyńskiego wygra wybory, to nie uda się jej już utworzyć rządu. 9 proc. wyborców PiS nie ma zdania, a 2 proc. nie wierzy w wygraną partii w najbliższych wyborach.

Jak PiS wypada w sondażach? Przypomnijmy, że w jednych z ostatnich badań pracowni Research Partner na panelu Ariadna, której wyniki przekazano naTemat.pl, PiS miało niezły wynik, ale pod warunkiem, że zliczano go w ramach reszty Zjednoczonej Prawicy.

Partia Kaczyńskiego bez koalicjantów nie masz szans, by rządzić

We wspomnianym sondażu, gdyby wybory miały odbyć się w najbliższą niedzielę, to najwięcej głosów zdobyłaby Zjednoczona Prawica (PiS i koalicjanci), na którą zagłosowałoby 38,2 proc. respondentów. Koalicja Obywatelska uzyskałaby głosy 25,8 proc. Polaków.

Na podium znalazła się też Polska 2050 Szymona Hołowni z poparciem 7,7 proc. ankietowanych. Lewicę poparłoby 7,4 proc. badanych, a Konfederację 6,1 proc. W parlamencie znalazłoby się także PSL, na które zagłosowałoby 5,7 proc. Pozostałe partie nie przekroczyłyby progu wyborczego. Co ważne, prawie 7 proc. badanych nie wie, na kogo chciałoby zagłosować.

Pracownia sprawdziła także, jaki wynik w przypadku samodzielnego startu miałaby w wyborach Solidarna Polska.

"Poparcie dla koalicji rządzącej spada wtedy do 34,1 proc., przy podobnym poparciu dla pozostałych badanych partii. Ugrupowanie Zbigniewa Ziobry mogłoby liczyć na głosy 3,6 proc. Polaków" – podało wówczas Research Partner.

W jednym z sondaży KO wyprzedziła PiS

Przypomnijmy też jeden z najlepszych w ostatnim czasie sondaży dla Koalicji Obywatelskiej. To sondaż Kantar Public, z którego – jak informowaliśmy w naTemat.pl – wynikało wówczas, że najwyższym poparciem wśród Polaków cieszy się KO. Formacja Donalda Tuska w tamtym badaniu uzyskała 27 proc. wskazań, a 26 proc. trafiło na konto PiS.

Wyniki na poziomie 8 proc. zanotowały ex aequo Polska 2050 oraz Lewica. 6 proc. wskazań respondentów poszło Konfederację, a 5 proc. na PSL-Koalicję Polską.