Będzie przełom ws. Ukrainy? Zełenski spotka się z Erdoğanem i szefem ONZ
Michał Koprowski
17 sierpnia 2022, 06:04·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 17 sierpnia 2022, 06:04
W czwartek 18 sierpnia sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres złoży wizytę w Ukrainie, gdzie spotka się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim oraz przywódcą Turcji Recepem Tayyipem Erdoğanem.
Reklama.
Reklama.
Informację o spotkaniu Guterresa z Zełenskim oraz Erdoğanem przekazał we wtorek rzecznik ONZ Stephane Dujarric
Rozmowy mają dotyczyć m.in. sytuacji związanej z Zaporoską Elektrownią Atomową
Sekretarz generalny ONZ w piątek uda się do Odessy, a następnie do Turcji
Antonio Guterres spotka się z Zełenskim i Erdoğanem we Lwowie
"Na zaproszenie prezydenta Zełenskiego sekretarz generalny uda się w czwartek do Lwowa, by wziąć udział w trójstronnym spotkaniu z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem i z przywódcą Ukrainy" – powiedział rzecznik ONZ cytowany przez Onet.
Tematem trójstronnych rozmów ma być m.in. napięta sytuacja dotycząca Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, którą okupują rosyjskie wojska. Antonio Guterres apelował niedawno o zakończenie działań militarnych wokół elektrowni.
Stephane Dujarric poinformował, że sekretarz generalny w piątek uda się do Odessy. Dlaczego akurat do Odessy? Miasto jest głównym portem, objętym porozumieniem ws. wznowienia eksportu ukraińskiego zboża drogą morską.
Niedługo po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę 24 lutego b.r., Rosja zablokowała ukraińskie porty. Ponowne uruchomienie eksportu jest nadzorowane przez Wspólne Centrum Koordynacyjne (JCC) w Stambule. W centrum pracuje personel turecki, ukraiński, rosyjski oraz ONZ. Jak przekazał rzecznik ONZ Antonio Guterres odwiedzi to miejsce w sobotę.
Kwaśniewski: "To jest konflikt na lata, a może nawet pokolenia"
Wojna w Ukrainie trwa już ponad pięć miesięcy. Nic nie wskazuje, aby stosunkowo szybko udało się zażegnać konflikt. Kilka dni temu do sytuacji odniósł się były prezydent Aleksander Kwaśniewski.
– To jest konflikt na lata, a może nawet na pokolenia. On będzie miał różne fazy. Rosja chce mieć całą Ukrainę pod swoją kontrolą. Nawet jak odejdzie Putin, to nie sądzę, żeby jego następcy mieli zasadniczo inną politykę w tej sprawie – mówił Aleksander Kwaśniewski w programie portalu Onet.
Były prezydent tłumaczył, że w najbliższych miesiącach możemy oczekiwać kontrofensywy ze strony Ukrainy. – Ale Rosjanie będą pchali się dalej. Oczekuję spowolnienia walk od listopada, ale obawiam się, że one mogą rozpocząć się z całą mocą znów od wiosny – stwierdzał.
Wskazywał ponadto, że na razie sytuacja nie pozwala na stworzenie warunków do rozmów pokojowych. – Ukraińcy nie mogą tych rozmów podjąć tak długo, jak Rosjanie są terenach okupowanych, a Rosjanie nie zrobią nic, żeby się wycofać do linii sprzed 24 lutego – przekonywał.
Wśród problemów Ukrainy...korupcja
Warto zaznaczyć, że Ukrainazmaga się z wewnętrznymi problemami, wśród których znajduje się korupcja. Pod koniec lipca ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow odwołał szefów największych państwowych przedsiębiorstw wyspecjalizowanych w handlu bronią i wyposażeniem wojskowym: Ukrspeceksportu i Spectechnoeksportu.
"Bezpośredni wpływ na dymisje miało niezadowolenie ministra obrony, który wskazał, że pomimo przekazania ponad 14 mld hrywien (ok. 380 mln dolarów) na import broni dostaw nie zrealizowano, a niektóre kontrakty uznano za 'nierzetelne' – wskazywali analitycy Ośrodka Studiów Wschodnich, analizując tę sprawę.