Wyniki badań ekspertów z Instytutu Rybactwa Śródlądowego wskazały obecność w wodzie z Odry złotych alg – przekazała w czwartek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że zakwit tych mikroorganizmów może spowodować pojawianie się toksyn zabijających ryby i małże.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
O wynikach badań polskich naukowców minister Anna Moskwa poinformowała w czwartek na Twitterze
Dodała, że "złote algi" nie są szkodliwe dla człowieka
Jak już informowaliśmy w naTemat, o toksycznych mikroorganizmach, które rozwijają się tylko w słonawej wodzie, donosi także niemiecki "Bild"
Wciąż nie wiadomo, co doprowadziło do katastrofy na Odrze. Po naciskach ze strony opinii publicznej sprawą w końcu zajął się także polski rząd. W czwartek o wynikach najnowszych badań rodzimych ekspertów poinformowała na Twitterze minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
Powodem zatrucia Odry są "złote algi"? Są wyniki badań polskich ekspertów
"Wyniki badań naszych ekspertów z Instytutu Rybactwa Śródlądowego wskazały obecność w wodzie z Odry mikroorganizmów (złotych alg)" – przekazała na Twitterze. Dodała, że "ich zakwit może spowodować pojawianie się toksyn zabijających ryby i małże". "Nie są szkodliwe dla człowieka. Wkrótce więcej informacji" – zapowiedziała Moskwa.
Instytut Rybactwa Śródlądowego im. Stanisława Sakowicza ma swoją główną siedzibę w Olsztynie. Jest jednostką badawczo-rozwojową i do października 2020 roku, czyli do czasu likwidacji, podlegała Ministerstwu Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
"W piątek 12 sierpnia w Zielonej Górze dyrektor (Instytutu – red.) Grzegorz J. Dietrich i prof. Piotr Parasiewicz wraz z PZW i samorządowcami wzięli udział w zebraniu sztabu kryzysowego, dotyczącym ustalenia trybu postępowania w obliczu katastrofy ekologicznej w Odrze" – poinformowano 13 sierpnia na facebookowym profilu IRŚ.
O "złotych algach" mówią też w Niemczech
Jak przekazał nasz reporter Jakub Noch, o "złotych algach, czyli toksycznych mikroorganizmach, które rozwijają się tylko w słonawej wodzie, donosi także niemiecki "Bild".
Tabloid przypomina też, że taką przyrodniczą tragedię Niemcy przeżyły już w przeszłości. Wywołujący tzw. toksyczne zakwity wód gatunek alg Prymnesium parvum w 1990 roku uśmiercił aż 240 ton ryb w zatoce Jasmunder Bodden, która znajduje się de facto w sercu wyspy Rugia na Bałtyku.
"ZOdry wyłowiono już ponad 100 ton martwych ryb – fala trucizny przeszła rzeką ze Śląska do Bałtyku. Ponad dwa tygodnie od początku katastrofy jedno jest pewne – w wodzie nie znaleziono chemikaliów ani metali ciężkich. Jednak wysokie jest stężenie soli oraz toksycznych alg, które rozwijają się tylko w słonawej wodzie" – czytamy na stronie internetowej tabloidu.
"Bild" o złotych algach w Odrze
tekst ukazał się na stronie internetowej niemieckiej gazety