nt_logo

Huczne wesele Kaczmarczyka odbija się rykoszetem. PO składa wniosek do CBA

Alicja Skiba

25 sierpnia 2022, 15:27 · 3 minuty czytania
Sprawa hucznego wesela, które urządził wiceminister rolnictwa Norbert Kaczmarczyk, rezonuje coraz silniej w mediach. I może przysporzyć politykowi Solidarnej Polski poważnych problemów. Platforma Obywatelska oznajmiła, że złożyła wniosek w tej sprawie do Centralnego Biura Antykorupcyjnego.


Huczne wesele Kaczmarczyka odbija się rykoszetem. PO składa wniosek do CBA

Alicja Skiba
25 sierpnia 2022, 15:27 • 1 minuta czytania
Sprawa hucznego wesela, które urządził wiceminister rolnictwa Norbert Kaczmarczyk, rezonuje coraz silniej w mediach. I może przysporzyć politykowi Solidarnej Polski poważnych problemów. Platforma Obywatelska oznajmiła, że złożyła wniosek w tej sprawie do Centralnego Biura Antykorupcyjnego.
PO składa wniosek do CBA ws. wesela Kaczmarczyka Fot. Beata Zawadzka/East News
  • PO chce, żeby CBA sprawdziło, czy w oświadczeniu majątkowym wiceministra znajdzie się pokrycie kosztów takiej imprezy
  • We wniosku zwrócono też uwagę na kwestię reklamowania przez Kaczmarczyka firmy, która wyprodukowała ciągnik
  • W swoim oświadczeniu majątkowym Kaczmarczyk zadeklarował, że posiada 220 tys. zł i nie ma ani domu ani mieszkania

Wesele wiceministra rolnictwa Norberta Kaczmarczyka będzie z pewnością długo wspominane. 500 gości (wśród nich m.in. minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro), występ Bayer Full i przede wszystkim prezent - ciągnik rolniczy za 1,5 mln zł. Podarunek budzi duże kontrowersje, szczególnie, że producent pojazdu opublikował nagranie ze ślubu polityka. A to z kolei robi wrażenie, jakby Kaczmarczyk reklamował firmę.

Platforma Obywatelska zapowiedziała w czwartek, że złożyła wniosek do CBA, żeby przyjrzało się sprawie. – W oświadczeniu majątkowym wiceministra nie znajdziemy pokrycia kosztów takiej imprezy – stwierdził szef klubu KO Borys Budka.

Wniosek dotyczy zatem oświadczenia majątkowego Kaczmarczyka. PO chce także, żeby CBA przyjrzało się kwestii reklamowania przez polityka firmy, która wyprodukowała sławny już ciągnik.

"Rząd postępuje jak rosyjscy oligarchowie"

– Wszyscy zbulwersowani są faktem, że wiceminister rolnictwa bierze udział w reklamie komercyjnego podmiotu, który zajmuje się importem do Polski luksusowych maszyn rolniczych. Co więcej, nikt z rządu, nikt z Solidarnej Polski, nie widzi w tym nic złego – oznajmił Budka podczas briefingu prasowego.

Jak wyjaśnił, PO zależy na tym, by CBA zbadało " czy i w jaki sposób mógł sfinansować taką imprezę". – W jaki sposób doszło do sytuacji, że urzędnik państwowy staje się elementem reklamy komercyjnej, staje się człowiekiem, który nie pierwszy raz firmuje tego typu przedsięwzięcie – uzasadnił.

Czytaj też: Młodzi nagle zaczęli wychwalać PiS na TikToku. Ludzie zachodzą w głowę, o co chodzi

Stwierdził też, że "w normalnej sytuacji, doszłoby już do dymisji". - Ale przypomnę, że Kaczyński i spółka wzorują się na tym, co dzieje się w krajach, które z demokracją nie mają nic wspólnego - powiedział. Porównał również postępowanie rządu do oligarchów rosyjskich.

Ksiądz wyświęcił

Jak już pisaliśmy, w trwającym dwie minuty nagraniu, które opublikował producent ciągnika, widzimy, jak pracownicy firmy dokładnie pucują pojazd, a następnie umieszczają na nim czerwoną kokardę. Następnie ciągnik zostaje przekazany młodej parze, która jest wyraźnie ucieszona z prezentu. Wiceminister otwiera szampana i oblewa nim pojazd, który na koniec zostaje obowiązkowo poświęcony przez księdza.

Przejażdżka z Ziobro traktorem wartym 1,5 mln zł

Norbert Kaczmarczyk pochodzi z Czajęczyc i zanim został politykiem pracował jako dziennikarz dla TVP Kraków. Prowadzi też rodzinne gospodarstwo rolne. W 2015 r. dostał się do Sejmu z listy Kukiz'15 a po wyborach 2019 r. przeszedł do Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry. Wiceministrem rolnictwa i pełnomocnikiem rządu ds. przetwórstwa i rozwoju rynków rolnych jest od listopada 2021 r.

Może Cię zainteresować: Prezenterka "Wiadomości" naprawdę to powiedziała! "Z rządu popłynęły same dobre informacje"

W swoim oświadczeniu majątkowym cytowanym przez Onet Kaczmarczyk zadeklarował, że posiada 220 tys. zł i nie ma ani domu ani mieszkania. Dzierżawi gospodarstwo rolne o powierzchni ponad 16 ha warte 190 tys. zł. W ubiegłym roku otrzymał z tytułu diety parlamentarne 37 tys. zł, 9,5 tys. zł uposażenia poselskiego, 20,6 tys. zł za pracę w ministerstwie oraz 26 tys. zł dopłat bezpośrednich.