nt_logo

Wiadomo, co z czwartą dawką szczepionki. Jest oficjalna decyzja Niedzielskiego

Alan Wysocki

15 września 2022, 14:41 · 2 minuty czytania
Adam Niedzielski oficjalnie ogłosił rozpoczęcie procesu wyszczepiania społeczeństwa drugą dawką przypominającą przeciw koronawirusowi. Na zabieg będą mogły zgłosić się wszystkie osoby, które ukończyły 12. rok życia. Seniorzy automatycznie otrzymają e-skierowanie.


Wiadomo, co z czwartą dawką szczepionki. Jest oficjalna decyzja Niedzielskiego

Alan Wysocki
15 września 2022, 14:41 • 1 minuta czytania
Adam Niedzielski oficjalnie ogłosił rozpoczęcie procesu wyszczepiania społeczeństwa drugą dawką przypominającą przeciw koronawirusowi. Na zabieg będą mogły zgłosić się wszystkie osoby, które ukończyły 12. rok życia. Seniorzy automatycznie otrzymają e-skierowanie.
Adam Niedzielski oficjalne ogłasza. Jest II dawka przypominająca. Fot. Wojciech Olkuśnik / East News
  • Choć obóz rządzący "zakończył" epidemię koronawirusa, wraz z nadejściem jesieni grozi nam wzrost liczby zakażeń.
  • Rząd wprowadza szczepionki celowane w wariant Omikron. "Zaktualizowane" preparaty są w pełni bezpieczne dla naszego zdrowia.
  • Po kolejną dawkę przypominającą będą mogły zgłosić się osoby po 12. roku życia.

Jest II dawka przypominająca. Adam Niedzielski ogłasza plany na jesień

– Od 16 września wprowadzamy szczepienie przeciw COVID-19 drugą dawką przypominającą dla osób 12+, które przyjęły pierwszą dawkę przypominającą co najmniej 3 miesiące wcześniej – powiedział Adam Niedzielski.

Jak poinformował podczas konferencji prasowej w Ministerstwie Zdrowia, dotychczas wystawiono 5 milionów e-skierowań na kolejną dawkę. W nocy z 15 na 16 września zaś ma dojść do wystawienia kolejnych 5,8 mln e-skierowań.

Każdy, kto ukończył 60. rok życia, może liczyć na automatyczne wystawienie e-skierowania na szczepienie drugą dawką przypominającą.

Politycy przypominają, że w przypadku szczepień na koronawirusa mamy do czynienia z tak zwanym zjawiskiem słabnącej odporności. To właśnie dlatego konieczne jest powtarzanie niektórych zabiegów.

W przypadku przyjęcia II dawki przypominającej pacjenci mogą skorzystać z preparatów Pfizera i BioNTechu lub Moderny. Dla osób, które były zaszczepione produktem Johnsons&Johnsons przeznaczono jedynie szczepionkę Pfizera.

Co dalej z epidemią koronawirusa?

O planach na jesień Adam Niedzielski jeszcze w minionym tygodniu mówił dla portalu I.pl. Jak wówczas stwierdził polityk, najprawdopodobniej nie będzie konieczne wprowadzanie żadnych ograniczeń epidemicznych.

Mamy nieco inną sytuację niż w poprzednich latach. Wówczas fala we wrześniu i w październiku się rozpędzała i swoje apogeum osiągała na koniec jesieni – wyjaśnił, po czym przekazał, że jesteśmy już po kulminacji bieżącej fali zachorowań.

– Mamy do czynienia z falą, której kumulacja w zasadzie jest za nami i duża część społeczeństwa nie odnotowała nawet tego faktu. W tej chwili obserwujemy niższe poziomy zakażeń – dodał.

Specjalne wytyczne przygotowała także Światowa Organizacja Zdrowia. Dyrektor generalny WHO dr Tedros Adhanom stwierdził, że "nigdy nie byliśmy tak blisko do zakończenia pandemii koronawirusa". – Maratończyk nie zatrzymuje się, gdy pojawia się linia mety, biegnie mocniej, z całą energią, która mu została. My też musimy. Widzimy linię mety, jesteśmy na zwycięskiej pozycji. Ale teraz jest najgorszy czas, aby przestać biec – oznajmił. Tymczasem, od 1 do 7 września rząd odnotował 21 337 zakażeń koronawirusem oraz 101 zgonów. Najwięcej osób zaraziło się w woj. mazowieckim (2535), śląskim (1701) i małopolskim (1386). Najmniej zakażeń odnotowano w woj. opolskim (386), lubuskim (387) i zachodniopomorskim (561).