"Nigdy nie byliśmy tak blisko". WHO ma plan działania, który zakończy pandemię COVID-19
Michał Koprowski
15 września 2022, 10:59·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 15 września 2022, 10:59
Światowa Organizacja Zdrowia twierdzi, że "nigdy nie byliśmy bliżej końca" pandemii COVID-19. Dyrektor generalny WHO poinformował o wytycznych dla rządów, które mają pomóc w ostatecznej walce z koronawirusem.
Reklama.
Reklama.
WHO podaje, że liczba zgonów w wyniku COVID-19 jest najniższa od marca 2020 r.
Głos zabrał dyrektor generalny organizacji, który stwierdził, że to jeszcze nie koniec zmagań, ale jesteśmy blisko pożegnania pandemii
"Maratończyk nie zatrzymuje się, gdy pojawia się linia mety" – podkreślił dr Tedros Adhanom Ghebreyesus
Niebawem koniec pandemii COVID-19?
Światowa Organizacja Zdrowia zauważa, że w cotygodniowych raportach liczba zgonów spowodowanych koronawirusem jest najniższa od marca 2020 roku. – Nigdy nie byliśmy bliżej końca tej pandemii. To jeszcze nie jest koniec, ale już go widać – powiedział dr Tedros Adhanom, cytowany przed brytyjską stację telewizyjną Sky News.
– Maratończyk nie zatrzymuje się, gdy pojawia się linia mety, biegnie mocniej, z całą energią, która mu została. My też musimy. Widzimy linię mety, jesteśmy na zwycięskiej pozycji. Ale teraz jest najgorszy czas, aby przestać biec – oznajmił dyrektor generalny WHO.
Zaznaczył również, że pomimo "zwycięskiej pozycji" teraz jest najlepszy czas, aby "biegać ciężej". – Jeśli teraz nie skorzystamy z tej okazji, narażamy się na więcej wariantów, więcej zgonów, więcej zakłóceń i więcej niepewności. Więc wykorzystajmy tę okazję – wskazał.
"Wspólne zakończenie pandemii", czyli wytyczne WHO
Dr Tedros Adhanom zaapelował do świata o "wspólne zakończenie" pandemii COVID-19, i poinformował, że WHO opublikowała sześć raportów przedstawiających działania, które muszą zostać podjęte przez rządy.
W raportach znajdują się wytyczne dotyczące testów, szczepień oraz praktyk w zakresie zarządzania chorobą. Nie brakuje także informacji o środkach kontroli infekcji w placówkach opieki zdrowotnej, zapobieganiu dezinformacji, a także zaangażowaniu społeczności.
Jak szacuje WHO, dzięki szczepionkom na COVID-19 tylko w 2021 roku udało się uniknąć 19,8 mln zgonów. Na całym świecie podano dotychczas 12 mld dawek. Organizacja ostrzega jednocześnie, że koronawirus nadal jest "globalną sytuacją kryzysową", przypominając, że w 2022 roku zmarło ponad milion osób.
– Dopuściliśmy już szczepienia dla grup w wieku 60 plus oraz osób z obniżoną odpornością. Teraz, po decyzji Europejskiej Agencji Leków (EMA), ruszymy ze szczepieniami czwartą dawką całej populacji, poza dziećmi oczywiście – powiedział Niedzielski. Dodał również, że rząd prawdopodobnie nie będzie wprowadzał obostrzeń.