nt_logo

Złote Lwy dla angielskojęzycznych "The Silent Twins"! W Gdyni triumfuje też "Johnny" [LAUREACI]

Ola Gersz

18 września 2022, 00:29 · 4 minuty czytania
Za nami 47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Krytycy i widzowie są jednogłośni: poziom tegorocznych filmów był niezwykle wysoki. Złote Lwy dla najlepszego filmu otrzymały polsko-brytyjsko-amerykańskie "The Silent Twins" Agnieszki Smoczyńskiej. Z kolei "Johnny" dostał nagrodę publiczności. Zaskoczeniem może być brak wyróżnień dla "IO" Jerzego Skolimowskiego, czyli nagrodzonego w Cannes polskiego kandydata do Oscara, oraz filmu "Chleb i sól" Damiana Kocura, który doceniono w Wenecji.


Złote Lwy dla angielskojęzycznych "The Silent Twins"! W Gdyni triumfuje też "Johnny" [LAUREACI]

Ola Gersz
18 września 2022, 00:29 • 1 minuta czytania
Za nami 47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Krytycy i widzowie są jednogłośni: poziom tegorocznych filmów był niezwykle wysoki. Złote Lwy dla najlepszego filmu otrzymały polsko-brytyjsko-amerykańskie "The Silent Twins" Agnieszki Smoczyńskiej. Z kolei "Johnny" dostał nagrodę publiczności. Zaskoczeniem może być brak wyróżnień dla "IO" Jerzego Skolimowskiego, czyli nagrodzonego w Cannes polskiego kandydata do Oscara, oraz filmu "Chleb i sól" Damiana Kocura, który doceniono w Wenecji.
W Gdyni triumfował film "The Silent Twins" Agnieszki Smoczyńskiej Fot. kadr z filmu "The Silent Twins"
 • W sobotę wieczorem rozdano Złote Lwy 2022 w Gdyni
 • Złote Lwy dla najlepszego filmu na 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymały "The Silent Twins" Agnieszki Smoczyńskiej, a Srebrne Lwy powędrowały do "Filipa" Michała Kwiecińskiego
 • W głównych kategoriach aktorskich na Festiwalu Filmowym w Gdyni 2022 triumfowali: Dorota Pomykała, Piotr Trojan, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik i Grzegorz Przybył
 • Nagrodę w Gdyni dla najlepszego reżysera otrzymał Jacek Bławut za "Orzeł. Ostatni patrol"
 • Z kolei "Johnny" o księdzu Janie Kaczkowskim (Dawid Ogrodnik) zdobył w Gdyni nagrodę publiczności

W Konkursie Głównym 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni wzięło udział 20 filmów: "Apokawixa", "Broad Peak", "Chleb i sól", "Filip", "Głupcy", "Iluzja", "Inifite Storm", "IO", "Kobieta na dachu", "Orlęta. Grodno '39", "Orzeł. Ostatni patrol", "The Silent Twins", "Strzępy", "Tata", "Śubuk", "Wesele", "Brigitte Bardot Cudowna", "Cicha ziemia", "Johnny" i "Zadra".

Złote Lwy dla najlepszego filmu otrzymała Agnieszka Smoczyńska za "The Silent Twins", które w maju miały premierę na Festiwalu Fillmowym w Cannes. To pierwszy pełnometrażowy, angielskojęzyczny film reżyserki "Córek dancingu" i "Fugi", a występują w nim gwiazda "Czarnej pantery" Letitia Wright oraz Tamara Lawrance.

"The Silent Twins" to oparta na faktach adaptacja powieści "The Silent Twins" Marjorie Wallace, którą na scenariusz przełożyła Andrea Seigel. Film dzieje się w latach 80. XX w. w Wielkiej Brytanii i opowiada niezwykłą, ale tragiczną historię bliźniaczek June i Jennifer Gibbons, które nie mówiły ani słowa, a komunikowały się tylko ze sobą. Siostry, które na kilkanaście lat trafiły do szpitala psychiatrycznego Broadmoor, pisały jednak wiersze, opowiadania i sztuki.

– To jest film o dziewczynach, które były nierozumiane, niewysłuchane... Mamy nadzieję, że stanie się taką inspiracją dla wszystkich kobiet do tego, żeby walczyły o swoją tożsamość i właściwe miejsce na świecie – mówiła producentka "The Silent Twins" Klaudia Śmieja-Roztworowska. Z kolei reżyserka Agnieszka Smoczyńska dodała, że "w naszym kraju też dzielimy imigrantów dla lepszych i gorszych ze względu na pochodzenie".

Czytaj także: Niespodzianka na koniec festiwalu w Gdyni. Nietęgie miny ludzi z TVP po przemówieniu reżysera

Złote Lwy 2022: nagrody w Gdyni dla "Filipa" i "Johnny'ego"

Srebrne Lwy otrzymał z kolei film "Filip" Michała Kwiecińskiego ("Jutro idziemy do kina", "Bodo"), adaptacja powieści Leopolda Tyrmanda pod tym samym tytułem. To dramat wojenny, który początkowo rozgrywa się w warszawskim getcie w 1941 roku. Jego bohaterem jest Filip (Eryk Kulm), młody polski Żyd, który wraz ze swoją ukochaną Sarą przygotowuje się do występu w kabarecie, by zarobić na utrzymanie rodziny.

"Podczas premiery dochodzi do strzelaniny, podczas której ginie Sara i siedzący na widowni bliscy Filipa. Dwa lata później mężczyzna pracuje jako kelner w restauracji ekskluzywnego hotelu we Frankfurcie. Podając się za Francuza, w samym sercu hitlerowskich Niemiec korzysta ze wszystkich uroków świata, nie jest w stanie się zatrzymać ani na chwilę. Następujące po sobie tragiczne wydarzenia sprawiają jednak, że nagle całe starannie zbudowane frankfurckie życie Filipa rozpada się jak domek z kart" – brzmi festiwalowy opis filmu, który na Festiwalu Filmowym w Gdyni otrzymał też nagrody za zdjęcia (Michał Sobociński) i charakteryzację.

Nagroda w Gdyni za pierwszoplanową rolę kobiecą powędrowała do Doroty Pomykały za "Kobietę na dachu", a męską do Piotra Trojana ("Johnny"). Najlepszymi aktorami drugoplanowymi zostali z kolei: Małgorzata Hajewska-Krzysztofik ("Iluzja") i Grzegorz Przybył ("Strzępy"). Za najlepszego debiutanta aktorskiego uznano Martę Stalmierską, która zagrała w tym roku aż w dwóch filmach: "Johnny" i "Apokawixa".

Nagrodę dla najlepszego reżysera otrzymał Jacek Bławut za film wojenny "Orzeł. Ostatni patrol", który pokazuje słynną akcję polskiego okrętu podwodny ORP "Orzeł" u brzegów Dunkierki we Francji w 1940 roku. W kategorii debiut reżyserski lub drugi film triumfowała z kolei Beata Dzianowicz za "Strzępy", opowieść o wielopokoleniowej rodzinie, która zmaga się z chorobą alzheimera dziadka.

Wyczekiwany przez polskich widzów "Johnny" otrzymał nie tylko nagrody dla Piotra Trojana i Marty Stalmierskiej. Film o prawdziwej relacji księdza Jana Kaczkowskiego (Dawid Ogrodnik) i Patryka Galewskiego (Piotr Trojan), młodym mężczyźnie, który nakazem sądu trafił do hospicjum prowadzonego przez duchownego, został również wyróżniony nagrodą publiczności.

Festiwal Filmowy w Gdyni: pełna lista zwycięzców:

 • Złote Lwy: "The Silent Twins", reż. Agnieszka Smoczyńska
 • Srebrne Lwy: "Filip", reż. Michał Kwieciński
 • Najlepszy reżyser: Jacek Bławut, "Orzeł. Ostatni patrol"
 • Pierwszoplanowa rola kobieca: Dorota Pomykała, "Kobieta na dachu"
 • Pierwszoplanowa rola męska: Piotr Trojan, "Johnny"
 • Drugoplanowa rola kobieca: Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, "Iluzja"
 • Drugoplanowa rola męska: Grzegorz Przybył, "Strzępy"
 • Nagroda publiczności: "Johnny", reż. Daniel Jaroszek
 • Film krótkometrażowy: "Victoria", reż. Karolina Porcari
 • Debiut reżyserski lub drugi film: Beata Dzianowicz, "Strzępy"
 • Debiut aktorski: Marta Stalmierska, "Johnny" i "Apokawixa"
 • Scenariusz: Jacek Lusiński i Szymon Augustyniak, "Śubuk"
 • Zdjęcia: Michał Sobociński, "Filip"
 • Muzyka: Zuzanna Wrońska i Marcin Macuk, "The Silent Twins"
 • Montaż: Bartłomiej Piasek i Piotr Wójcik, "Orzeł. Ostatni patrol"
 • Charakteryzacja: Dariusz Krysiak, "Filip" i "Orzeł. Ostatni patrol"
 • Kostiumy: Magdalena Rutkiewicz-Luterek, "Wesele"
 • Scenografia: Jagna Dobesz, "The Silent Twins"
 • Dźwięk: Radosław Ochnio i Michał Fojcik, "Orzeł. Ostatni parol"
 • Konkurs filmów mikrobudżetowych - nagroda główna: "Słoń", reż. Kamil Krawczycki
 • Konkurs filmów mikrobudżetowych - nagroda specjalna: "Obudź się", reż. Filip Dzierżawski
 • Złoty Pazur - Inne spojrzenie: "Apokawixa", reż. Xawery Żuławski
 • Platynowe Lwy za całokształt twórczości: Filip Bajon