nt_logo

KRRiT ukarała TVP za promocję Sylwestra Marzeń w "Wiadomościach". Kwota jest śmiesznie niska

redakcja naTemat

19 września 2022, 10:45 · 3 minuty czytania
Telewizja Polska dostała karę za promocję Sylwestra Marzeń. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji uznała, że TVP poświęciło zbyt dużo czasu antenowego. Polsatowi też się dostało.


KRRiT ukarała TVP za promocję Sylwestra Marzeń w "Wiadomościach". Kwota jest śmiesznie niska

redakcja naTemat
19 września 2022, 10:45 • 1 minuta czytania
Telewizja Polska dostała karę za promocję Sylwestra Marzeń. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji uznała, że TVP poświęciło zbyt dużo czasu antenowego. Polsatowi też się dostało.
TVP ukarane za promocję Sylwestra Marzeń. Fot. Pawel Murzyn / East News
  • TVP otrzymała karę 35 tys. złotych od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za promowanie Sylwestra Marzeń w jednym z zeszłorocznych wydań programu "Wiadomości".
  • Podobna sytuacja spotkała także Polsat - chodzi o Sylwestrową Moc Przebojów.

TVP i Polsat ukarane przez KRRiT

Sylwester Marzeń z TVP emitowany jest co roku od przeszło 18 lat. W zeszłym roku na scenie w Zakopanem wystąpiły nie tylko polskie gwiazdy, ale i zagraniczne, w tym m.in. Thomas Anders z zespołu Modern Talking, Julio Iglesias Junior oraz Jason Derulo. Widownię zabawiali również Zenon Martyniuk, Maryla Rodowicz, która uchodzi za sylwestrową legendę, a także Sławomir i Roksana Węgiel.

Zgodnie z doniesieniami portalu Wirtualne Media, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji odpowiedziała na skargi złożone przez byłych członków rady. Ich tematem było przede wszystkim wydanie "Wiadomości" TVP z 29 grudnia minionego roku. Zgodnie z ustaleniami w programie poświęcono około 18 minut promocji audycji emitowanej na "innej antenie tego nadawcy".

"W istocie (red. blok materiałów dotyczących audycji) był przekazem handlowym dotyczącym produktu" – czytamy w skardze.

Koniec końców przewodniczący KRRiT wydał decyzję, zgodnie z którą TVP SA zostało ukarane karą pieniężną w wysokości 35 tys. złotych. W porównaniu do corocznych dofinansowań w wysokości prawie 2 mld złotych kwota kary nie jest porażająca. Wręcz przeciwnie – jest śmiesznie niska.

Podobna sytuacja spotkała Polsat - również w sprawie autopromocji, tyle że Sylwestrowej Mocy Przebojów w programie "Wydarzenia" 30 grudnia 2021 roku.

Polsat zamierza odwołać się od decyzji, twierdząc, że przy materiale poświęconym Sylwestrowi Szczęścia kierowano się "chęcią poinformowania w programie informacyjnym o tym istotnym z punktu widzenia społecznego wydarzeniu".

Sylwestrem Marzeń 2022/2023 - gdzie i kiedy?

Jak pisaliśmy wcześniej w naTemat, Mateusz Matyszkowicz zastąpił Jacka Kurskiego w roli szefa TVP. W mediach krążą już doniesienia, że nowy prezes miał wstrzymać współpracę z niektórymi reżyserami koncertów, w tym tego najważniejszego – sylwestrowego.

Pojawiły się także pewne wątpliwości co do jego formuły, ale portal Wirtualnemedia.pl dowiedział się, że miejsce pozostanie niezmienne. TVP ponownie zorganizuje imprezę w Zakopanem.

"Od pięciu lat sylwestry TVP, promowane pod nazwą 'Sylwester Marzeń', osiągają dużo wyższą oglądalność niż konkurencyjne koncerty Polsatu oraz TVN" – przekazał serwis.

"Sylwester Marzeń" to impreza masowa organizowana przez TVP od 2004 roku. Od 2016 roku odbywa się ona w Zakopanem. Według statystyk podanych przez telewizję publiczną w szczycie oglądalności z TVP bawiło się ostatnio 8,14 mln widzów.

Sylwester Marzeń odbył się nawet podczas pandemii w 2021 roku, gdy Polska notowała rekordy zgonów z powodu COVID-19. W początkowej fazie imprezy współprowadzący ją Tomasz Kammel postanowił zwrócić się do zgromadzonych pod sceną osób z – podstawową w tych czasach – prośbą o założenie maseczek. Niestety, zakopiańska publika na te słowa prezentera TVP nie zareagowała najlepiej. Kammel został wybuczany i wygwizdany przez tłum.