nt_logo

Niedzielski wraca z kwestią obostrzeń. Wyjaśnia, co dalej z maseczkami

Alan Wysocki

15 listopada 2022, 11:02 · 2 minuty czytania
Adam Niedzielski podsumował sytuację epidemiczną, która miała i ma miejsce tej jesieni. Powiedział także, jakie obostrzenia wciąż będą utrzymywane przez Prawo i Sprawiedliwość. Koronawirus, choć większość z nas o nim zapomniała, wciąż jest zagrożeniem dla zdrowia i życia.


Niedzielski wraca z kwestią obostrzeń. Wyjaśnia, co dalej z maseczkami

Alan Wysocki
15 listopada 2022, 11:02 • 1 minuta czytania
Adam Niedzielski podsumował sytuację epidemiczną, która miała i ma miejsce tej jesieni. Powiedział także, jakie obostrzenia wciąż będą utrzymywane przez Prawo i Sprawiedliwość. Koronawirus, choć większość z nas o nim zapomniała, wciąż jest zagrożeniem dla zdrowia i życia.
Adam Niedzielski o obostrzeniach. Mówi, co z maseczkami. Fot. Paweł Wodzyński / East News
  • Większość obostrzeń już dawno nie obowiązuje, a maseczki poszły w zapomnienie. Po kilku tygodniach rząd wrócił jednak do kwestii koronawirusa
  • Adam Niedzielski w rozmowie z Polską Agencją Prasową powiedział, że w aptekach, szpitalach i przychodniach wciąż będziemy musieli nosić maseczki
  • Usta i nos będziemy musieli zasłaniać co najmniej do końca marca przyszłego roku

Adam Niedzielski o pandemii koronawirusa i maseczkach

28 marca Prawo i Sprawiedliwość zniosło obowiązek zasłaniania ust oraz nosa przy użyciu maseczki w miejscach publicznych i przestrzeni otwartej. Obostrzenie utrzymano jedynie w aptekach i podmiotach leczniczych jak przychodnie i szpitale.

W rozmowie z Polską Agencją Prasową Adam Niedzielski wyjaśnił, że do końca marca 2023 roku restrykcja ta wciąż będzie obowiązywać. Noszenie maseczki chroni bowiem nie tylko przed transmisją koronawirusa, ale również grypy i wirusa RSV.

– Przewidywaliśmy w oparciu o nasze analizy, że hospitalizacji będzie niewiele, a przebieg COVID-19 będzie łagodniejszy – powiedział, po czym dodał: – Widzimy w tej chwili, że liczba hospitalizacji związanych z COVID-19 już spadła poniżej tysiąca, a liczba odnotowywanych przypadków jest średnio tygodniowo na poziomie 2,5 tysiąca.

Niedzielski potwierdził, że nawet uwzględniając przypadki, które mogą nie być raportowane, skala zakażeń nie stanowi żadnego zagrożenia dla systemu opieki zdrowotnej. Rząd prognozuje jednak przyspieszenie epidemii na przełomie roku.

Jak jednak podkreślił minister, zwiastowane przyspieszenie także nie będzie przypominało scen, z którymi mieliśmy do czynienia w poprzednich latach. – Oczywiście, nie można wykluczyć, że pojawi się submutacja poza zakresem odpornościowym, ale na ten moment nie widać takich zagrożeń – zaznaczył.

Nie tylko koronawirus, ale i grypa. Adam Niedzielski mówi o szczepieniach

Okres jesienny i jesienno-zimowy sprzyja także rozwojowi wirusa grypy. Adam Niedzielski opublikował zdjęcie, na którym widzimy, jak przyjmuje szczepionkę przeciwko wirusowi. Jak przekazał, w pierwszym tygodniu listopada odnotowaliśmy ponad 100 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę.

Jeśli zaś chodzi o koronawirusa, od 3 do 11 listopada odnotowano 3 739 potwierdzonych przypadków zakażenia. Najwięcej z nich pochodzi z województw śląskiego (524), mazowieckiego (434) i małopolskiego (342).

W minionym tygodniu z powodu COVID-19 zmarło 11 osób. Z powodu współistnienia wirusa z innymi schorzeniami zmarły 53 osoby.

Bardzo stabilna wciąż jest sytuacja w szpitalach. Z ostatnich danych resortu wynika, że do 9 listopada odnotowano 906 pacjentów hospitalizowanych z powodu zakażenia COVID-19.

Rząd wciąż udostępnia nieodpłatnie możliwość przyjęcia szczepienia na koronawirusa. Obecnie można przyjąć także drugą dawkę przypominającą. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, do 10 listopada z tej możliwości skorzystało 2,57 mln pacjentów.