nt_logo

Nagłe wystąpienie Kaczyńskiego i Morawieckiego. Zapowiadają rozliczenie Tuska

Alan Wysocki

28 listopada 2022, 13:14 · 3 minuty czytania
Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki niespodziewanie zwołali konferencję prasową. Liderzy Prawa i Sprawiedliwości zaskoczyli informacją o chęci powołania komisji dotyczącej polityki energetycznej rządu w latach 2007-2022. – Chodzi o coś, co będzie przypominać tę komisję, która zajmowała się reprywatyzacją w Warszawie – powiedział Jarosław Kaczyński.


Nagłe wystąpienie Kaczyńskiego i Morawieckiego. Zapowiadają rozliczenie Tuska

Alan Wysocki
28 listopada 2022, 13:14 • 1 minuta czytania
Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki niespodziewanie zwołali konferencję prasową. Liderzy Prawa i Sprawiedliwości zaskoczyli informacją o chęci powołania komisji dotyczącej polityki energetycznej rządu w latach 2007-2022. – Chodzi o coś, co będzie przypominać tę komisję, która zajmowała się reprywatyzacją w Warszawie – powiedział Jarosław Kaczyński.
Kaczyński i Morawiecki będą rozliczać Tuska. PiS chce specjalnej komisji. Fot. Piotr Molecki / East News
  • Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński w samo południe spotkali się z dziennikarzami, by poinformować o chęci rozliczenia Donalda Tuska
  • Prawo i Sprawiedliwość chce zbadać politykę energetyczną rządu w latach 2007-2022. Nie chodzi jednak o komisję śledczą
  • – Chodzi o to, żeby wszystkie sprawy związane z tą kwestią zostały opinii publicznej przedstawione – wyjaśnił Kaczyński

Niespodziewana konferencja Jarosława Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego

– Spotkaliśmy się, żeby przedstawić państwu projekt ustawy, zamysł dotyczący powołania komisji, która zbadałaby politykę energetyczną prowadzoną przez rząd w latach 2007-2022. To jest przedmiotem kontrowersji i dobrze, żeby to wszystko zostało wyjaśnione – powiedział Jarosław Kaczyński.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości zaznaczył jednak, że nie chodzi mu o komisję śledczą, tak jak żądał tego Janusz Kowalski z Solidarnej Polski. – Chodzi o coś, co będzie przypominać tę komisję, która zajmowała się reprywatyzacją w Warszawie – dodał.

Jarosław Kaczyński podkreślił, że celem rządu jest wyjaśnienie i rozłożenie na czynniki pierwsze wszystkich decyzji, jakie w ostatnich latach dotyczyły energetyki. Jak stwierdził, to energetyka jest powodem ostatnich politycznych wojen. Praca organu miałaby te wojny zakończyć.

Następnie głos zabrał Mateusz Morawiecki. – Jeszcze przed aneksją Krymu dochodziło do wątpliwych interesów i kontaktów. Armia lobbystów, szpiegów rosyjskich wykonuje skrupulatnie zadania rozpisane w Moskwie – zaczął.

– Jak to się stało, że podpisywano z Rosją niekorzystne umowy? Jak to się stało, że podpisano umowy, w wyniku których umożliwiano w polskich przedsiębiorstwach nabywanie udziałów przez podmioty rosyjskie? – dodał.

Morawiecki stwierdził, że "niektóre umowy były pisane krwawym atramentem". Następnie skrytykował całą Unię Europejską za wieloletnie dążenie do energetycznego uzależnienia od Rosji.

– Powinien być zweryfikowany wpływ Rosji i rosyjskich agentów na bezpieczeństwo energetyczne Polski, ale i nie tylko – oznajmił.

Morawiecki i Kaczyński odpowiadają na pytania

Jarosław Kaczyński został zapytany o szanse na uzyskanie poparcia dla projektu komisji weryfikacyjnej. Prezes skrytykował konkurencje, zarzucając jej "fałszowanie działalności", gdy ta była u władzy. – Nie powinni mówić nie, gdy mają szansę na udział w ujawnianiu prawdy. Ale nie mnie rozstrzygać, jak zareagują. To ich sprawa – powiedział.

– Jeśli mają czyste sumienie, to powinni głosować za. Jeśli chcą wyjaśnić, kto co podpisywał i dlaczego, to powinni to poprzeć – wtórował Mateusz Morawiecki.

Kolejne pytanie dotyczyło szczegółów funkcjonowania komisji weryfikacyjnej. Kaczyński wyjaśnił, że w organie mają zasiadać nie tylko posłowie i posłanki.

– Nie potrafię w tej chwili powiedzieć, kto personalnie będzie w tej komisji spoza parlamentu. Chodzi o ludzi, którzy będą przygotowani w sensie profesjonalnym do wypełnienia tego rodzaju zadań. Na pewno muszą tam być prawnicy – ocenił.

Morawiecki powiedział, że rząd chce "jak najszybciej wyłączyć ropę rosyjską". Jak stwierdził, to Polska jest "organizatorem" wielu sankcji na Moskwę. – Unia Europejska powinna podjąć szybkie, odważne decyzje. Zastosujemy się do nich jako pierwsi – zapewnił.

Politycy zostali także poproszeni o komentarz do słów Patryka Jakiego, który zasugerował, że premier wprowadza prezesa w błąd w kwestiach konfliktu z Unią Europejską. – Premier nie wprowadza mnie w błąd. Nie zajmuję się specjalnymi studiami wobec wystąpień Patryka Jakiego – stwierdził Kaczyński.

Jarosław Kaczyński o protestach pod jego domem: cyniczne i szpetne

Prezesa Prawa i Sprawiedliwości zapytano o plany zorganizowania kolejnej manifestacji pod jego domem. Tym razem ruchy feministyczne będą protestować przeciwko łamaniu praw kobiet w Polsce.

– Zupełnie nie rozumiem, dlaczego w rocznicę odzyskania przez Polki praw obywatelskich, mają się odbywać demonstracje pod moim domem. Ja od zawsze byłem zwolennikiem pełnego równouprawnienia kobiet – powiedział.

– Ja o tej porze będę w pracy. Pod moim domem odbywały się demonstracje nawet 13 grudnia, tak jakbym to ja wprowadzał stan wojenny. Jestem dobrym celem ataku z punktu widzenia propagandowego. Stąd te decyzje cyniczne i szpetne – ocenił.

Czytaj także: https://natemat.pl/432507,jaroslaw-kaczynski-ma-asa-w-rekawie-beata-szydlo-zawalczy-z-donaldem-tuskiem?utm_source=twitter&utm_medium=referral&utm_campaign=ownsm