SLD chce, by rok 2013 był rokiem Edwarda Gierka

SLD chce, by rok 2013 był rokiem Edwarda Gierka. 6 stycznia przypada setna rocznica jego urodzin. Na zdjęciu nagrobek zmarłego w 2001 roku polityka.
SLD chce, by rok 2013 był rokiem Edwarda Gierka. 6 stycznia przypada setna rocznica jego urodzin. Na zdjęciu nagrobek zmarłego w 2001 roku polityka. Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta
SLD zamierza wyjątkowo mocno obchodzić setną rocznicę urodzin Edwarda Gierka, która wypada 6 stycznia. Sojusz chce, by rok 2013 był rokiem Edwarda Gierka. Poza tym chcą walczyć ze stereotypem "rzekomo ogromnego zadłużenia Polski", za które miał być odpowiedzialny I sekretarz.


Politycy Sojuszu Lewicy Demokratycznej zorganizują trzy konferencje naukowe, na których zostaną przedstawione dokonania Edwarda Gierka. Poza tym SLD planuje przygotować specjalną prezentację, na której przedstawi stan zadłużenia Polski za czasów, w których rządził Gierek, porównując je do Polski za rządów Donalda Tuska. Ma to na celu walkę ze stereotypem jakoby Edward Gierek zostawił za sobą "rzekomo ogromne zadłużenie" – donosi "Rzeczpospolita".


Krzysztof Gawkowski
sekretarz generalny SLD

Chcemy też, żeby Sejm w styczniu przyjął uchwałę, że 2013 rok zostanie poświęcony Edwardowi Gierkowi. Chcemy pokazywać jego osiągnięcia, bo pod jego rządami Polska wykonała ogromny skok cywilizacyjny. CZYTAJ WIĘCEJ


źródło: "Gazeta Wyborcza"

Zobacz: Polska spłaciła ostatnią ratę długów Edwarda Gierka

W związku z setną rocznicą urodzin I sekretarza Komitetu Centralnego PZPR, SLD zorganizuje także wystawę zdjęć, na których będzie można zobaczyć Polskę "sprzed" i "po" Gierku. Dodatkowo chcą, by jego imieniem samorządy nazywały ulice w swoich miastach.

To nie wystarczy
Pomysł może wzbudzić kontrowersje. I wzbudza. W rozmowie z "Rzeczpospolitą" historyk Antoni Dudek wyjaśnia, że sam fakt iż Edward Gierek był najsympatyczniejszym ze wszystkich pierwszych sekretarzy i za jego czasów żyło się stosunkowo dobrze, nie wystarczy. Historyk przypomina, że mimo wszystko jest to kolejny komunistyczny dyktator popierany przez Moskwę.


Legendarne już długi, które zaciągnął Edward Gierek trzeba było spłacać przez kilkadziesiąt lat. Ostatnią ratę spłaciliśmy dopiero dwa miesiące temu. Przed rządami Gierka nasze długi zagraniczne były znikome. Po epoce gierkowskiego rozwoju wynosiły już przeszło 25 miliardów dolarów. Pieniądze byliśmy winni rządom innych krajów, głównie Europy Zachodniej i USA, a także Kanadzie czy Brazylii. Drugą grupą wierzycieli były zachodnie banki komercyjne.

Czytaj: Polityka Gierka to wzór do naśladowania dla rządu? Prof. Paczkowski: Bzdura. Tamte reformy to katastrofa

Katastrofa gospodarcza
Zadłużenie wymagało uregulowania, jeżeli Polska chciała liczyć się na arenie międzynarodowej. I choć gierkowe zadłużenie zostało już spłacone, to cały czas pozostajemy z tym "aktualnym". Według szacunków aktualnie Polska jest winna zagranicznym podmiotom ponad 400 miliardów złotych.

Czytaj: Rośnie fascynacja Gierkiem w 11 lat po jego śmierci? "Powinno się brać przykład z tamtych czasów"

Znany historyk, prof. Andrzej Paczkowski w rozmowie z naTemat, tak mówił o ówczesnej polityce Edwarda Gierka.

– Jego reformy skończyły się katastrofą gospodarczą. Przecież ludzie w tym okresie strajkowali. Podejrzewam, że nie dlatego, iż było im zbyt dobrze. Swoim emocjom dał upust ogromny ruch niezadowolonych. Żeby kupić lodówkę, trzeba było czekać pół roku albo dać łapówkę. Nie każdy był uprzywilejowany gierkowską polityką gospodarczą – cały wywiad możesz przeczytać tutaj.

źródło: "Rzeczpospolita"

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

POZNAJ DADHERO.PL

0 0Po rozwodzie też możesz być dobrym ojcem. Musisz pamiętać o kilku rzeczach – wiem z doświadczenia
MOTO 0 0Czy McLaren naprawdę jest tak kosmiczny, jak wygląda? W środku od razu zaskakuje jedna rzecz
POPKULTURA 0 0Zepsuliście mi serial, na który czekałam! "Batwoman" miała być hitem, a jest porażką
0 0Gdańsk z prestiżową nagrodą. Miasto rządzone przez Dulkiewicz dostanie 50 tys. euro
0 0500+ już się wypaliło. Wystarczył rok, by w Polsce żyło prawie pół miliona więcej skrajnie biednych
HYDEPARK 0 0Nie mogłem w to uwierzyć. Dostałem nagrodę za najlepszy tatuaż na najważniejszej imprezie
0 0Pierwsza taka seria podcastów w Polsce. Ich tematami będą dziennikarskie śledztwa

NA ŚWIECIE

POLECAMY 0 0"Nokaut przez KO". Wyjaśniamy, dlaczego na Pomorzu to PiS przegrało wybory
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Na marszałka Senatu tylko Brejza! PO nie może zmarnować funkcji trzeciej osoby w państwie
0 0Startował w Gdańsku, teraz znokautował rywali na Podkarpaciu. Tajemnica sukcesu Grzegorza Brauna
TYLKO W NATEMAT 0 0Był kandydatem KO do Sejmu. W tej komisji dostał okrągłe zero głosów, chociaż głosował na... siebie