"Zwracam się do wszystkich Polaków". Abp Gądecki z apelem, chodzi o Franciszka
redakcja naTemat
30 marca 2023, 14:13·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 30 marca 2023, 14:13
Papież Franciszek najbliższe dni spędzi w szpitalu, a włoskie media piszą o "niepokoju w Watykanie" wywołanym przez pogorszenie się jego stanu zdrowia. Na razie wszystkie papieskie audiencje zaplanowane na najbliższe dni zostały odwołane. W sprawie zabrał też głos arcybiskup Stanisław Gądecki.
Reklama.
Reklama.
W środę wieczorem włoskie media poinformowały, że papież Franciszek trafił do kliniki Gemmeli w Rzymie. Początkowo informowano, że przewieziono go tam karetką z objawami wskazującymi na problemy oddechowe i kardiologiczne. Nieoficjalnie mówiono, że papież mógł przejść zawał, ale ta informacja nie została potwierdzona.
Papież Franciszek w szpitalu. Arcybiskup Gądecki zaapelował do Polaków
Watykan przekazał, że u papieża zdiagnozowano infekcję oddechową (ale wykluczono COVID-19). Dyrektor papieskiego biura prasowego Matteo Bruni dodał także, że "Franciszek jest wzruszony wieloma otrzymanymi wiadomościami [dotyczącymi życzeń powrotu do zdrowia – red.] i wyraża wdzięczność za bliskość i modlitwy". Potwierdzono, że najbliższe dni papież spędzi w szpitalu.
W czwartek rano agencja ANSA i dziennik "La Repubblica", powołując się na wieści od lekarzy z kliniki Gemelli, przekazały, że wykonana tomografia klatki piersiowej papieża nie wykazała nic niepokojącego.
W sprawie głos zabrał także polski duchowny i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki. "W związku z hospitalizacją papieża Franciszka zwracam się z prośbą do wszystkich Polaków o modlitwę o zdrowie dla Ojca Świętego" – przekazał.
Stan papieża a obchody Wielkiego Tygodnia. Wiadomo, kto może go zastąpić.
Włoskie media relacjonują, że stan papieża może nie pozwolić mu na uczestniczenie w uroczystościach Wielkiego Tygodnia. To byłyby pierwsze obchody bez papieża od wielu lat.
W papieskim harmonogramie w Wielki Czwartek są dwie msze – poranna (msza Krzyżma świętego) i wieczorna (Wieczerzy Pańskiej). Ta druga zazwyczaj odbywa się poza Watykanem – papież odprawia ją w szpitalach, więzieniach, itd. Z kolei w Wielki Piątek papież zwyczajowo przewodniczy nabożeństwu Męki Pańskiej w bazylice Świętego Piotra, następnie prowadzi Drogę Krzyżową w Koloseum. W Wielką Sobotę i Wielką Niedzielę papież wygłasza orędzie.
Najbliższe dni przyniosą odpowiedź na pytanie, czy papież zdąży wyzdrowieć na tyle, by prowadzić uroczystości. Z ustaleń włoskich mediów wynika, że jeśli Franciszek nie wyzdrowieje do czasu obchodów, może go zastąpić dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re.