24,3 proc. Polaków uważa, że Donald Tusk jest najbardziej kompetentnym politykiem opozycji. Mateusza Morawieckiego za najbardziej kompetentnego członka rządu uważa zaś jedynie 17,4 proc. badanych. Wyborcy mówią także, w jakim wariancie PO, Lewica, PSL i Polska 2050 powinny pójść do wyborów.
Reklama.
Reklama.
United Surveys dla RMF FM i DGP zapytało Polaków o najbardziej kompetentnych polityków w rządzie i na opozycji oraz wariant startu opozycji w wyborach
Jako najbardziej kompetentnego polityka opozycji wskazano Donalda Tuska. Po stronie rządzącej miażdżącą większością wygrała opcja "żaden"
Wyborcy są podzieleni, co do formuły startu w wyborach. Równie wiele osób chce jednej listy, jak i indywidualnej walki wszystkich partii o władzę
Andrzej Duda otrzymał 10,5 proc. wskazań, a Mariusz Błaszczak 7,6 proc. Zbigniewa Ziobrę za najbardziej kompetentnego polityka uważa 2,6 proc. badanych. Elżbieta Witek, Przemysław Czarneki Jacek Sasin otrzymali kolejno po 0,3 proc. i 0,2 proc. głosów.
W przypadku opozycji pierwsze miejsce zajął Donald Tusk, którego za najbardziej kompetentnego po drugiej stronie barykady uważa 24,3 proc. osób. Drugie miejsce zajął Rafał Trzaskowski, którego wybrało 18,2 proc. ankietowanych.
17 proc. Polaków uważa, że na opozycji nie ma najbardziej kompetentnej osoby. Dalej, z wynikiem 8,3 proc., uplasował się Sławomir Mentzen. 7,8 proc. osób wybrało Krzysztofa Bosaka. Pozostali politycy zostali daleko w tyle.
Włodzimierza Czarzastego, Władysława Kosiniaka-Kamysza i Szymona Hołownię wskazało kolejno: 6 proc., 4,7 proc. i 2 proc.
Polacy podzieleni co do formuły startu w wyborach do Sejmu
United Surveys zapytało także, w jakiej formule powinna wystartować opozycja, by mieć szansę na przejęcie władzy w Sejmie. 25 proc. oczekuje jednej listy Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Polski 2050 i Lewicy.
21,8 proc. ankietowanych oczekuje jednak, że każda z partii wystartuje osobno. 14,3 proc. badanych uważa, że najlepszym wariantem jest start w ramach dwóch list: KO i Lewicy oraz PSL i Polski 2050.
Tylko 9,8 proc. uważa, że obecna formuła trzech list, to najlepszy pomysł. 29 proc. nie ma zdania w tej sprawie.
W minioną niedzielę United Surveys przygotowała także sondaż poparcia partii politycznych dla Wirtualnej Polski. Na Prawo i Sprawiedliwość chce głosować 32 proc. wyborców. Koalicja Obywatelska może liczyć na 23,8 proc. głosów.
Trzecie miejsce należy do koalicji Polski 2050 z Polskim Stronnictwem Ludowym. Wspólny start zapewniłby im 14,7 proc. poparcia. Na Konfederację chce głosować 11,2 proc. badanych, a na Lewicę 8,4 proc. badanych. Taki wynik daje opozycji 231 miejsc w Sejmie.