Paweł Kowal, Krystyna Szumilas, ale również Marek Suski i Bartłomiej Pejo z Konfederacji. W Sejmie trwa proces wyboru przewodniczących 29 komisji stałych. Seria głosowań będzie ciągnąć się aż do późnych godzin wieczornych. Już po ich zakończeniu parlament będzie mógł zacząć pracować nad konkretnymi ustawami oraz uchwałami. Tych zaś nie brakuje.
Reklama.
Reklama.
Sejm. Kowal, Szumilas, ale i konfederata. To oni poprowadzą sejmowe komisje
Jeśli chodzi o Lewicę, to Wanda Nowicka poprowadzi Komisję Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Tadeusz Tomaszewski poprowadzi zaś pracami Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki.
Co ciekawe, szefowanie Komisji Cyfryzacji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii przypadło Bartłomiejowi Pejo z Konfederacji. Poseł jest znany z tego, że prywatnie jest zięciem Janusza Korwin-Mikkego.
Marek Suski z kolei poprowadzi Komisję ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych. Komisję Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej poprowadzi Kacper Płażyński.
Komisja ds. Służb Specjalnych przypadła Michałowi Gramatyce z Polski 2050, a Mirosław Suchoń poprowadzi Komisję Infrastruktury. Ryszard Petru został zaś szefem Komisji Gospodarki i Rozwoju. Michał Kobosko poprowadzi Komisję ds. Unii Europejskiej
Komisję ds. Edukacji Nauki i Młodzieży przydzielono Krystynie Szumilas. Izabela Mrzygłocka zaś poprowadzi Komisję Etyki Poselskiej. Janusz Cichoń został przewodniczącym Komisji Finansów Publicznych.
Jarosław Urbaniak z KO otrzymał możliwość prowadzenia pracami Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych. Paweł Kowal zaś poprowadzi Komisję Spraw Zagranicznych.
Arkadiusz Myrcha został przewodniczącym Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Tomasz Szymański (również KO) poprowadzi Komisję Spraw Wewnętrznych i Administracji. Bartłomiej Arłukowicz poprowadzi Komisję Zdrowia.
Bogdan Zdrojewski będzie zaś prowadził Komisję Kultury i Środków Przekazu. Andrzej Grzyb z Polskiego Stronnictwa Ludowego poprowadzi Komisję Obrony Narodowej. Mirosław Maliszewski przejmie stery w Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
W niektórych komisjach wciąż trwa proces wybory przewodniczącego i prezydium. Jeszcze podczas porannej konferencji Szymon Hołownia zapowiedział, że proces ten będzie trwał do późnych godzin wieczornych.
Jak pisaliśmy w naTemat, Donald Tusk zaprezentował już granatową teczkę, w której są uchwały o powołanie trzech komisji śledczych ws. Pegasusa, afery wizowej i wyborów kopertowych. Do tego dochodzą projekty liberalizacji aborcji, tabletki "dzień po" bez recepty i obywatelska ustawa o refundacji in vitro.
– Nasze projekty są gotowe, ale chcemy publicznie, przy otwartej kurtynie, przy obecności mediów dyskutować ze środowiskami społecznymi o kształcie ustaw o zdrowiu kobiet. Osobiście zależy mi, żeby wywiązać się z tych zadań – dodał szef Platformy Obywatelskiej.