Wyjazd na narty to świetny pomysł na spędzenie ferii zimowych. Warto jednak wcześniej zarezerwować nocleg
Wyjazd na narty to świetny pomysł na spędzenie ferii zimowych. Warto jednak wcześniej zarezerwować nocleg fot. getty imaes / Stock Planets / GAPS
Reklama.

Nadchodzące wielkimi krokami ferie rozpoczną się już w połowie stycznia i potrwają aż do końca lutego. Dwutygodniowa zimowa przerwa od nauki to dla uczniów i ich rodziców nie tylko okazja do odpoczynku, ale i wyjazdów do zimowych kurortów.

Jak co roku, 16 województw zostało podzielonych na grupy, które będą korzystać z wolnego w różnym czasie. Jakie są terminy ferii w 2024 roku?

Jako pierwsi na zimowy wypoczynek ruszą uczniowie z województw dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego, zachodniopomorskiego. Tydzień później rozpoczną się ferie dla województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i potrwają do 4 lutego. Od 29 stycznia do 11 lutego wypoczywać będą osoby z lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego.

Ostatnia tura, która potrwa od 12 lutego, obejmie województwa kujawsko-pomorskie, małopolskie, lubuskie, świętokrzyskie i wielkopolskie.

Chociaż oblężenie miejsc noclegowych ze względu na ten podział, nie jest tak duże, jak w wakacje, kiedy wolne mają wszyscy jednocześnie, to portal nocowanie.pl wskazuje, że jeśli nie chcemy przepłacić za noclegi w trakcie ferii zimowych, powinniśmy dokonać ich rezerwacji już teraz. Później będzie już tylko drożej.

Widzimy rosnące zainteresowanie rezerwacjami na ferie, szczególnie w obiektach górskich, w popularnych miejscowościach z najlepszą infrastrukturą do uprawiania sportów zimowych. Tradycyjnie już przoduje Zakopane, w którym w tej chwili średnia cena za osobę za noc kształtuje się na poziomie 89 złotych. Wysoko na liście najczęściej wybieranych w tym czasie miejscowości znalazła się Krynica-Zdrój, coraz popularniejsza wśród miłośników narciarstwa biegowego, która poza wieloma atrakcjami oferuje noclegi w korzystnych cenach. Średnia cena osobodoby w czasie ferii wynosi tu w tej chwili nieco ponad 80 złotych.

Tomasz Zaniewski

Mówi wiceprezes portalu nocowanie.pl w komunikacie prasowym

Z takimi cenami możemy spotkać się dziś, kiedy na kartach kalendarza nadal mamy listopad. Jak jednak pokazuje przykład z ubiegłego roku, w grudniu ceny mogą pójść znacznie w górę. W analogicznym okresie w 2022 średnia cena za osobę za noc na ferie dla całego kraju wzrosła względem listopada 2022 o 12 procent.

Dla najbardziej turystycznych miejscowości wzrost ten był znacznie wyższy i przykładowo w Krakowie wynosił aż 40 procent. Osoby pozostawiające decyzję na ostatnią chwilę muszą więc liczyć się zarówno z tym, że z czasem spada dostępność miejsc noclegowych w korzystnych cenach, jak i z tym, że ceny będą już tylko wzrastać.

Gdzie tanio na ferie zimowe w Polsce?

Jeśli odpowiednio wcześniej zaplanujemy ferie zimowe i nie zależy nam na tym, aby spędzić je w obleganych przez wszystkich miejscach, możemy zapłacić za nie naprawdę niewielkie pieniądze.

Jak wskazuje portal nocowanie.pl, za nocleg w Bukowinie Tatrzańskiej zapłacimy w tej chwili około 64 zł za osobodobę, w poronienie 66 złotych, a w Białym Dunajcu jedynie 58 złotych. Chociaż są to miejsca nieco mniej znane, to tam również można spędzić czas zarówno na górskich wędrówkach, jak i na nauce i praktykowaniu sportów zimowych.

Czytaj także: