Jakie wykształcenie ma marszałek Sejmu Szymon Hołownia?
Jakie wykształcenie ma marszałek Sejmu Szymon Hołownia? Fot. Marcin Pawlukiewicz / REPORTER
Reklama.

"Uśmiechy, rotacyjny Marszałek wstydzi się swojego braku wykształcenia tak bardzo, że – w jego przypadku usunięto tą rubrykę z oficjalnej strony Sejmu?" – napisał na platformie X poseł Prawa i Sprawiedliwości Przemysław Drabek (pisownia oryginalna).

Do wpisu dołączył też zrzut ekranu z biogramem Szymona Hołowni na stronie sejmowej. Faktycznie, nie było tam rubryki z informacją o wykształceniu marszałka z Polski 2050.

Jakie wykształcenie ma Szymon Hołownia? Informacja pojawiła się dopiero teraz

Poseł Drabek dodał wpis we wtorek po godz. 15:00. Tego samego dnia na stronie Sejmu zaktualizowano biogram Hołowni. Marszałek Sejmu ma wykształcenie średnie ogólne, czyli formalnie edukację zakończył egzaminem maturalnym.

logo
Szymon Hołownia ma wykształcenie średnie ogólne Fot. Zrzut ekranu / Sejm RP

Hołownia ukończył Społeczne Liceum Ogólnokształcące Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Białymstoku. Następnie studiował psychologię w SWPS w Warszawie, jednak nie złożył pracy magisterskiej, dlatego nie ma tytułu magistra.

O swoim wykształceniu Szymon Hołownia mówił na początku lutego 2020 roku, kiedy kandydował na prezydenta Polski. Podkreślił, że zachowanie wielu posłów, którzy są doktorami lub profesorami, sprawiło, że nie ma już kompleksów na punkcie swojego wykształcenia.

Pod pierwszym wpisem posła PiS o Hołowni szybko pojawiły się też komentarze.

"Drogi panie, można być niewykształconym dżentelmenem, a można też być wyedukowanym chamem"; "Ale wiesz, że wykształcenie nie zawsze definiuje pozytywnie człowieka i nie ma nic wspólnego z ogładą i kulturą osobistą. (...) Nie tytuł świadczy o wartości człowieka, a jego czyny"; "Kiedy Andrzej Adamczyk pokaże pracę magisterską? Czy ona istnieje, czy to fake?" – czytamy.

Do sprawy odniósł się w środę poseł Michał Gramatyka z Polski 2050. Polityk został zapytany o to, dlaczego ze strony Sejmu zniknęła rubryka dotycząca wykształcenia Szymona Hołowni oraz o to, czy marszałek Sejmu wstydzi się, że nie skończył studiów.

– To jeden z najbardziej inteligentnych ludzi, jakich znam. Myślę, że nie ma się czego wstydzić. Nie oceniam ludzi w kontekście wykształcenia – stwierdził Gramatyka w RMF FM.

Przy nazwisku posła PiS również nie ma informacji o wykształceniu

Po tym, jak na stronie Sejmu zaktualizowano biogram marszałka Szymona Hołowni, poseł Przemysław Drabek opublikował kolejny wpis. "Akcja 'znikająca rubryka' zakończona sukcesem! Strona Sejmu RP zaktualizowana. Kluczem wcześniej informacji nie było wykształcenie, ale jego ukrywanie! Przecież 'nowe standardy' to transparentność" – napisał.

Jeden z internautów wskazał, że w poprzedniej kadencji Sejmu również nie przy wszystkich nazwiskach znajdowała się informacja o wykształceniu. Redakcja naTemat.pl sprawdziła, jak wyglądają biogramy pozostałych posłów X kadencji Sejmu.

Okazuje się, rubryki "Wykształcenie" nie ma jeszcze przy jednym nazwisku posła... Prawa i Sprawiedliwości. A konkretnie Pawła Szrota.

Paweł Szrot uzyskał mandat poselski w październikowych wyborach w Bydgoszczy. Do wyborów był szefem Gabinetu Prezydenta, w przeszłości pełnił także urząd ministra w kancelarii premier Beaty Szydło. W latach 2016-2020 był zastępcą szefa KPRM.

Wyjaśnijmy, że Szrot z wykształcenia jest prawnikiem. Ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.