nt_logo

W zagranicznych mediach głośno o Polsce. PiS znowu się oberwało

Nina Nowakowska

12 grudnia 2023, 10:00 · 3 minuty czytania
Wiadomość o wyborze Donalda Tuska na premiera przez Sejm pojawiła się na pierwszych stronach zagranicznych portali. Niemiecki "Frankfurter Allgemeine Zeitung" wspomina o "historycznym" - zdaniem komentatorów - wydarzeniu, a brytyjskie BBC o kresie "ośmioletnich rządów populistycznej partii". Oto jak widzą sejmowe wydarzenia zagraniczne media.


W zagranicznych mediach głośno o Polsce. PiS znowu się oberwało

Nina Nowakowska
12 grudnia 2023, 10:00 • 1 minuta czytania
Wiadomość o wyborze Donalda Tuska na premiera przez Sejm pojawiła się na pierwszych stronach zagranicznych portali. Niemiecki "Frankfurter Allgemeine Zeitung" wspomina o "historycznym" - zdaniem komentatorów - wydarzeniu, a brytyjskie BBC o kresie "ośmioletnich rządów populistycznej partii". Oto jak widzą sejmowe wydarzenia zagraniczne media.
W zagranicznych mediach znów głośno o Polsce. Piszą o "kresie rządów populistów" Fot. Piotr Molecki/East News

Po nieudanej misji "dwutygodniowego" rządu Mateusza Morawieckiego, w drugim konstytucyjnym kroku Sejm wyznaczył na premiera Donalda Tuska. "Za" liderem PO opowiedziało się 248 posłów, przeciw było 201. Nikt się nie wstrzymał się od głosu.


Chcę podziękować Polkom i Polakom. Dziękuję Polsko, to wspaniały dzień, nie dla mnie, a dla tych wszystkich, którzy przez te długie lata głęboko wierzyli, że jeszcze będzie lepiej, że przegonimy mrok, przegonimy zło. To się stało – zaczął swoje wystąpienie nowy premier.

Historyczne wydarzenia w polskim Sejmie nie umknęły uwadze zagranicznych redakcji. Oto co możemy obecnie przeczytać o zmianach w naszej polityce krajowej, w zachodnich portalach.

Zagraniczne media o wyborze Tuska na premiera

"Polski parlament poparł w poniedziałek Donalda Tuska na stanowisku premiera, kończąc osiem lat rządów nacjonalistów i wprowadzając kraj na drogę odwilży w stosunkach z Unią Europejską" – ogłosiła Agencja Reutera.

"Polsce zamrożono dziesiątki miliardów euro funduszy Unii Europejskiej w wyniku sporu z Brukselą o standardy demokratyczne, ale Tusk, były przewodniczący Rady Europejskiej, obiecał naprawić stosunki i odblokować fundusze" – dodał Reuters.

Duda "zamierza pokrzyżować plany Tuska?"

"Wydarzenie to położyło kres ośmioletnim rządom populistycznej partii Prawa i Sprawiedliwości, która wielokrotnie ścierała się z władzami Unii Europejskiej w Brukseli" – napisało BBC, zaznaczając, że prezydent może utrudniać pracę nowego premiera.

"Decyzja Dudy o powołaniu Morawieckiego do utworzenia rządu bez nadziei na uzyskanie wotum zaufania wskazuje, że prezydent, który będzie sprawował urząd do 2025 roku, zamierza pokrzyżować plany Tuska" – ocenił brytyjski nadawca.

"The Guardian" przypomniał z kolei zapowiedź Tuska o "przepędzenia zła" po ośmiu latach rządów Zjednoczonej Prawicy, które wpłynęły na znaczną polaryzację społeczeństwa. Brytyjski dziennik wypunktował, że dawna opozycja obiecywała, że "zgodnie wszystko naprawi".

Amerykańska redakcja o Kaczyńskim

"New York Times" zwrócił uwagę na inne szczegóły. Amerykański dziennik skomentował m.in. wypowiedź Jarosława Kaczyńskiego (PiS), który przestrzegał, że głosowanie przeciwko Morawieckiemu i powrót do władzy Tuska, "wyglądają na koniec polskiej demokracji". Redakcja przypomniała też, że prezes PiS określił Tuska jako agenta niemieckich i rosyjskich interesów.

"Wielu innych kibicowało zakończeniu rządów głęboko konserwatywnej partii, w tym Lech Wałęsa, były prezydent Polski i przywódca antykomunistycznego ruchu związkowego 'Solidarność' w latach 80. (...). Wałęsa tak bardzo chciał być świadkiem upadku Prawa i Sprawiedliwości, że pomimo niedawnej walki z COVID-19, przyjechał do Warszawy" – relacjonował dziennik.

"NYT" stwierdził też, że osiem lat rządów PiS było "okresem naznaczonym bliskimi stosunkami partii rządzącej z Kościołem i częstymi konfliktami z Unią Europejską".

Intensywny wtorek w Sejmie

Na tym prawdopodobnie nie koniec zainteresowania zagranicznych mediów Polską - również wtorek (12.12) zapowiada się intensywnym dniem w Sejmie. Po godzinie 10 nowy premier Donald Tusk wygłosi swoje exposé, w którym przedstawi program i składu rządu wraz z wnioskiem w sprawie wyboru Rady Ministrów.

W tym czasie rozpiska przewiduje też 10-minutowe oświadczenia klubów i 5-minutowe oświadczenie w imieniu koła. O 16:00 odbędzie się głosowanie nad Prezesem Rady Ministrów i składem całego gabinetu.

Będzie zbiorcze głosowanie nad wystąpieniem Prezesa Rady Ministrów i nad składem całej Rady Ministrów, kompletnym składem. – zapowiedział w poniedziałek Hołownia.

Jak przekazał na konferencji Szymon Hołownia, we wtorek będzie też głosowany skład osobowy komisji śledczej do zbadania tzw. wyborów kopertowych. O godz. 16:15 nastąpi sprawozdanie przez tę komisję poselskiego projektu uchwały w sprawie powołania komisji śledczej do zbadania "afery wizowej".

O godz. 18.30 posłowie usłyszą kolejne sprawozdanie, tym razem Komisji o poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o doręczeniach elektronicznych.

Na sam koniec, w godz. 19.30–20.30 zaplanowano głosowania, a przez następną godzinę ewentualne oświadczenia poselskie. 

Czytaj także: https://natemat.pl/530764,harmonogram-poza-expos-donalda-tuska-w-sejmie-czeka-nas-wazne-glosowanie