Adam Bodnar zareagował na skandal z udziałem Grzegorza Brauna, który w Sejmie gaśnicą zaatakował w Sejmie odpalone świece chanukowe. Nowy minister sprawiedliwości krótko wskazał, jakich przestępstw mógł dopuścić się skrajnie prawicowy poseł Konfederacji.
Reklama.
Reklama.
Bodnar reaguje na skandal Brauna
We wtorek wieczorem, kilka godzin po antysemickim ataku Grzegorza Brauna w Sejmie, nowy minister sprawiedliwości Adam Bodnar odniósł się do tej skandalicznej sytuacji. Wpis, który opublikował na platformie X, był bardzo krótki.
"Art. 119, 157, 195 oraz 257 kodeksu karnego" – napisał Bodnar, wskazując tym samym na przestępstwa, których mógł dopuścić się poseł Konfederacji na sejmowym korytarzu. Czego dotyczą przepisy wskazane przez ministra sprawiedliwości, który w środę zostanie oficjalnie zaprzysiężony przez prezydenta Andrzeja Dudę?
Art. 119 kodeksu karnego mówi o dyskryminacji: "Kto stosuje przemoc lub groźbę bezprawną wobec grupy osób lub poszczególnej osoby z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, politycznej, wyznaniowej lub z powodu jej bezwyznaniowości, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5".
Adam Bodnar przywołał również art. 157 kk, mówiący o spowodowaniu uszczerbku na zdrowiu. W tym przypadku grozi kara do 5 lat więzienia. Z kolei art. 195 kk mówi o przestępstwie złośliwego przeszkadzania publicznemu wykonywaniu aktów religijnych. Za takie zachowanie grozi do 2 lat pozbawienia wolności.
Ostatnim przepisem, który w kontekście zachowania Brauna przywołuje prof. Bodnar, jest art. 257 kk, mówiący o przestępstwie rasizmu:
Skandal w Sejmie. Jakie kary dla Grzegorza Brauna?
– Prezydium Sejmu ukarało posła Brauna maksymalnym wymiarem kary, jaki miało do dyspozycji. Zostanie więc ukarany, poza wykluczeniem z obrad, odebraniem połowy uposażenia poselskiego na okres trzech miesięcy i całości diety parlamentarnej na okres pół roku – przekazał we wtorek wieczorem marszałek Sejmu Szymon Hołownia.
Prezydium Sejmu upoważniło też Kancelarię Sejmu do złożenia zawiadomienia do prokuratury.
Kto publicznie znieważa grupę ludności albo poszczególną osobę z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej albo z powodu jej bezwyznaniowości lub z takich powodów narusza nietykalność cielesną innej osoby, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.