Pilna decyzja Trzaskowskiego. Zakazał sobotniej manifestacji w Warszawie
Nina Nowakowska
14 grudnia 2023, 10:59·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 14 grudnia 2023, 10:59
Na 16 grudnia w Warszawie planowano manifestację upamiętniającą zabójcę Gabriela Narutowicza, Eligiusza Niewiadomskiego. Prezydent stolicy zakazał zgromadzenia tłumacząc, że "pomysł uczczenia mordercy politycznego jest skandaliczny", a pamięć należy się zabitemu, a nie jego mordercy. "Nie ma w Warszawie miejsca na manifestowanie nienawiści" – podkreślił Rafał Trzaskowski.
Reklama.
Reklama.
Prezydent WarszawyRafał Trzaskowski zakazał demonstracji upamiętniającej mordercę prezydenta Gabriela Narutowicza, Eligiusza Niewiadomskiego. Zgromadzenie było planowane na sobotę 16 grudnia, czyli w 101. rocznicę zabójstwa pierwszego prezydenta RP.
Trzaskowski zakazał kontrowersyjnej demonstracji
"Rocznica zabójstwa pierwszego prezydenta RP Gabriela Narutowicza to niewątpliwie czas godny upamiętnienia. Ale pamięć należy się zabitemu prezydentowi, a nie jego zabójcy. Pomysł uczczenia mordercy politycznego jest skandaliczny. Nie ma w Warszawie miejsca na manifestowanie nienawiści. A polskie prawo jednoznacznie zakazuje pochwały przestępstwa. Dlatego wydałem zakaz wobec zgromadzenia planowanego na 16 grudnia" – napisał na platformie X Trzaskowski.
Internauci chwalą Trzaskowskiego
Internauci pochwalili decyzję prezydenta stolicy w mediach społecznościowych. Wielu spośród nich nawiązało również do ostatniego nienawistnego czynu Grzegorza Brauna z Konfederacji. Przypomnijmy, że 12 grudnia podczas sejmowych obchodów żydowskiego święta Chanuki, Konfederata chwycił za gaśnicę, którą - ku oburzeniu zebranych - zgasił chanukowe świece.
"Wyznawcom Eligiusza Niewiadomskiego nie jest daleko od wyznawców Grzegorza Brauna. Dobra decyzja." – stwierdził użytkownik serwisu. "Bardzo dobra i godna pochwały decyzja" – skomentowała inna internautka.
"Jedyna słuszna decyzja, panie Prezydencie. Przeraża, jak rośnie nienawiść i nietolerancja. Faszyzm to właśnie takie idee." – podsumowała kolejna osoba.
Kim był Eligiusz Niewiadomski?
Eligiusz Niewiadomski urodził się w 1869 r. w Warszawie. Był malarzem, krytykiem sztuki i nauczycielem akademickim. Brał udział w walkach o niepodległość Polski. Zapamiętany został jednak jako nacjonalista i morderca pierwszego prezydenta RP Gabriela Narutowicza.
16 grudnia 1922 r. w czasie otwarcia wystawy w warszawskiej Zachęcieoddał w kierunku Narutowicza trzy strzały z rewolweru. Prezydent mimo udzielonej pomocy zginął na miejscu wskutek krwotoku płucnego. Niewiadomski nie próbował się bronić i uciekać, został od razu aresztowany przez policję.
W czasie procesu przyznał się, że zanim wybrano Narutowicza na prezydenta, brał pod uwagę zabójstwo Józefa Piłsudskiego. Niewiadomski winił Piłsudskiego za lewicowy rozkład, który jego zdaniem toczył Polskę.
Został skazany na karę śmierci, o którą sam poprosił. Wyrok wykonano 31 stycznia 1923 r.