W Kijowie może wybuchnąć epidemia odry. Poruszający apel ukraińskich władz
Nina Nowakowska
26 grudnia 2023, 08:05·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 26 grudnia 2023, 08:05
Ukraińskiej stolicy grozi wybuch epidemii odry. Władze miasta apelują o jak najszybsze zaszczepienie dzieci szczepionkami, których nie brakuje. Statystyki są bezlitosne - na 10 niezaszczepionych osób, które mają kontakt z osobą chorą, dziewięć zachoruje. Departament Zdrowia Administracji Państwowej Miasta Kijowa ostrzega, że gwałtownie rośnie liczba zakażeń.
Reklama.
Reklama.
Dyrekcja Departamentu Zdrowia Administracji Państwowej Miasta Kijowa ostrzega, że w stolicy Ukrainy rośnie liczba zakażeń odrą. Choć instytucja nie podaje szczegółowych danych, pisze o "ogromnym wzroście" przypadków choroby, który występuje średnio co 5-6 lat. Wcześniej, na początku grudnia, epidemię odry ogłosiły władze Rumunii.
"Musimy zrobić wszystko co w naszej mocy, aby zapobiec wybuchowi epidemii odry, takiej jak ta, która miała miejsce w 2018 roku" – alarmuje organ.
Kijowowi grozi epidemia odry
Władze Kijowa podkreślają, że jedynym skutecznym sposobem zapobiegania odrze są szczepienia. Wiadomo, że odra należy do jednych z najbardziej zakaźnych chorób na świecie. Według RMF24 na 10 niezaszczepionych osób, które mają kontakt z osobą chorą, aż dziewięć zachoruje.
Rządzący apelują do rodziców o niezwłoczne przyprowadzenie dzieci na darmowe szczepienie, tłumacząc, że często to od nich zaczyna się łańcuszek zakażeń.
Apel do rodziców
"Musimy zrozumieć, że przyczyną wybuchów epidemii odry są niezaszczepione dzieci. Choroba zaczyna się od nich, a dopiero potem rozprzestrzenia się na dorosłych. Dlatego zwracamy się przede wszystkim do rodziców. Już teraz skontaktujcie się ze swoim pediatrą lub lekarzem rodzinnym, aby upewnić się, że wasze dziecko jest zaszczepione" – wyjaśniają władze miejskie Kijowa.
Władze Kijowa podkreślają, że choroba jest bardzo niebezpieczna i może doprowadzić nawet do śmierci. W przypadku osób zaszczepionych, szanse na zakażenie są za to niewielkie.
"Odra jest bardzo niebezpieczną chorobą. Powoduje niebezpieczne powikłania, które mogą doprowadzić do śmierci. Zaszczepione dzieci mają bardzo małe szanse zachorować, a jeśli już zachorują, to łagodnie, bez konsekwencji dla ich zdrowia i przyszłego życia. Tylko dwa kroki - konsultacja z lekarzem i szczepienie zgodne z kalendarzem szczepień - zagwarantują bezpieczeństwo dziecka, rodziny i innych osób" – ostrzegają.
W pierwszy dzień świąt (25.12) Ukraina informowała o otrzymaniu pomocy finansowej o wartości 1,34 mld USD w ramach projektu Banku Światowego. Na pakiet wsparcia składa się 1,086 mld pożyczki od Banku Światowego i granty w wysokości:
190 mln USD od Norwegii,
50 mln od USA,
20 mln USD od Szwajcarii.
Ukraińskie ministerstwo finansów oznajmiło, że środki zostaną wykorzystane na pokrycie wydatków budżetu, niezwiązanych z obronnością np. wypłat emerytur i wynagrodzeń dla pracowników służb ratunkowych.
Wizyta Sikorskiego w Kijowie
Przypomnijmy, że 22 grudnia nowy minister spraw zagranicznych Radosław Sikorskizłożył swoją pierwszą zagraniczną wizytę w Kijowie. Polityk Koalicji Obywatelskiej spotkał się tam ze swoim ukraińskim odpowiednikiem, Dmytro Kułebą.
Za wizytę w Kijowie Sikorskiemu podziękował na platformie X ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz. "Witamy serdecznie w Kijowie! Dziękuję za wsparcie Ukrainy. Razem jesteśmy silniejsi! – napisał dyplomata. Swój wpis uwieńczył emotikonami flag Ukrainy i Polski i gestu uścisku dłoni.