Hiszpania w finale Euro! 16-letni rekordzista Lamine Yamal bohaterem wygranej z Francją

Marek Deryło

09 lipca 2024, 21:04 · 2 minuty czytania
Hiszpanie do meczu z Francuzami przystąpili bez trzech podstawowych piłkarzy, gola stracili już w 9. minucie. Ale szybko odpowiedział cudownym strzałem 16-letni Lamine Yamal, a następnie jego drużyna zadała kolejny cios. Rywale nie byli w stanie wyrównać, byli bezradni, Kylian Mbappe był cieniem samego siebie. Yamal został najmłodszym strzelcem w historii mistrzostw Europy.

09 lipca 2024, 21:04 • 1 minuta czytania
Piłka wpada do siatki po fantastycznym strzale Lamine Yamala Fot. JAVIER SORIANO/AFP/East News

Ktoś mógłby kąśliwie zauważyć przed tym półfinałem, że wobec kłopotów Hiszpanów siły się wyrównały. Bo oni w drodze do półfinału zachwycali, a Francuzi strasznie nudzili. Hiszpania strzeliła 11 goli, ich rywale – trzy (jedna bramka padła po rzucie karnym, reszta to "samobóje" przeciwników...)

Ale zdanie o "wyrównaniu sił" było bardzo ryzykowne, bo nikt nie wątpił w olbrzymi potencjał Francuzów, w to, że w końcu mogą "odpalić". Nie dało się o Francji mówić jako o drużynie, która stoi na straconej pozycji.

Hiszpania – Francja. Mbappe w końcu bez maski

Jej szanse wzrosły, gdy w meczu Hiszpanii z Niemcami najpierw z kontuzją zszedł pomocnik Pedri (sfaulował go Toni Kroos), a później z powodu kartek wyłączyli się z kolejnego spotkania prawy obrońca Dani Carvajal oraz środkowy defensor Robin Le Normand.

Za tego ostatniego grał w Monachium Nacho Fernandez, Carvajala zastępował weteran Jesus Navas. I ta informacja zelektryzowała kibiców, od razu pojawiło się pytanie, jak on sobie poradzi z Kylianem Mbappe, 25-letnim piłkarzem, który, gdy ma dobry dzień, w czasie biegu przypomina ferrari.

Rzecz w tym jednak, że Mbappe podczas Euro był kiepski. Złamał nos na początku turnieju, grał w masce, mówił, że ona mu bardzo przeszkadzała. W starciu z Hiszpanami już jej nie miał, niewiele to pomogło.

Hiszpania – Francja. Lamine Yamal w siódmym niebie

Już na początku spotkania dośrodkował znakomicie 16-letni Lamine Yamal (17. urodziny będzie miał 13 lipca), ale Fabian Ruiz źle uderzył głową, choć sytuację miał bardzo dobrą.

W odpowiedzi Mbappe dośrodkował tak samo dobrze (tylko że z lewej strony, a nie zprawej), a Kolo Muani, napastnik PSG, wykończył akcję głową znacznie lepiej niż Ruiz. Francja objęła prowadzenie.

Hiszpanie wyrównali w 21. minucie, cudownie z dystansu uderzył Yamal, skrzydłowy Barcelony. Został najmłodszym strzelcem w historii mistrzostw Europy.

W 25. minucie Hiszpania wygrywała już 2:1. Dani Olmo przeprowadził efektowną akcję w polu karnym, lot piłki zmienił jeszcze francuski obrońca Jules Kounde. Ale bramkę zapisano hiszpańskiemu pomocnikowi z klubu RB Lipsk.

Na początku drugiej połowy atakowali Hiszpanie, tak jakby to oni przegrywali. Francuzi ruszyli nieco żwawiej po 50. minucie.

W 57. minucie Jesus Navas został zmieniony przez Daniego Viviana. 38-letni obrońca doznał urazu. Schodząc z boiska, lekko utykał. "Zdrowotnie" może nie dał rady, ale w żadnym razie Mbappe go nie ogrywał.

Gdy minęła 75. minuta, wydawało się, że Hiszpanie mają mecz pod kontrolą. W 86. minucie dobrą okazję miał kapitan Francji Mbappe, strzelił jednak bardzo wysoko nad poprzeczką.

Francuzi byli bezradni w ofensywie, Hiszpania wygrała 2:1.

I w niedzielę, dzień po 17. urodzinach Yamala, zagra o złoto mistrzostw Europy. Zmierzy się z Anglią albo Holandią (ten mecz w środę o godz. 21).