Rozpacz Niemców w Stuttgarcie. Hiszpanie pokonali ich po golu w 119. minucie!

Marek Deryło

05 lipca 2024, 18:49 · 3 minuty czytania
Niemcy wyrównali w 89. minucie, doprowadzili do dogrywki. Wydawało się, że Hiszpania ma podcięte skrzydła, ale to ona zdobyła bramkę tuż przed rzutami karnymi. Gospodarze mistrzostw przegrali 1:2, nie zagrają w półfinale. Dramatyczny mecz obejrzeliśmy w pierwszym ćwierćfinale Euro 2024.

05 lipca 2024, 18:49 • 1 minuta czytania
Hiszpanie pokonali Niemców w ćwierćfinale Euro 2024 Fot. Antonio Calanni/Associated Press/East News

16 lat temu, w finale Euro, Hiszpania wygrała 1:0. W półfinale mundialu 2010 też była lepsza, również było 1:0.

Hiszpania rusza do ataku, Niemcy faulują

W Stuttgarcie już w pierwszej minucie Hiszpanie oddali pierwszy celny strzał. Chwilę później żółtą kartkę za faul na Pedrim powinien dostać Toni Kroos, wybitny pomocnik reprezentacji Niemiec, który żegna się z futbolem (po Euro już grał nie będzie). Sędzia jednak go oszczędził. Pedri, pomocnik Barcelony, po faulu doznał kontuzji, musiał zostać zmieniony.

Po kwadransie dużej przewagi Hiszpanów Niemcy się ocknęli. W 21. minucie skonstruowali dobrą akcję, głową uderzał Kai Havertz – jednak wprost w bramkarza. Mecz się wyrównał. Ok. 35 minuty obie ekipy stworzyły dobre okazje do strzelenia gola.

Ale do przerwy było 0:0.

Hiszpania – Niemcy. Drogi do ćwierćfinału

W drodze do ćwierćfinału Hiszpania zachwycała. Chorwację rozbiła 3:0. Następnie zdominowała Włochów, wynik 1:0 nie oddaje wielkiej przewagi. W ostatnim meczu grupowym, grając rezerwowym składem, pokonała Albanię 1:0. W 1/8 finału efektownie wygrała z Gruzją 4:1.

Niemcy zaczęli widowiskowo – 5:1 ze Szkocją – ale później bywało ciężej. Jeszcze nie z Węgrami (2:0), ale już ze Szwajcarią w ostatnim meczu grupowym. Gospodarze mistrzostw przegrywali 0:1 od 28. minuty, wyrównali dopiero w doliczonym czasie gry. W 1/8 finału wygrali z Danią 2:0, lecz w żadnym razie nie był to dla nich łatwy mecz.

Hiszpania – Niemcy. Pudło Moraty, gol Olmo

Na początku drugiej połowy Alvaro Morata zmarnował znakomitą okazję, strzelił z odległości kilku metrów ponad poprzeczką.

W 51. minucie Hiszpanie wyszli na prowadzenie. Z prawego skrzydła dograł 16-letni Lamine Yamal (17 lat skończy 13 lipca), a celnie strzelił Dani Olmo, ten, który wszedł za Pedriego.

Niemcy wyrównują, strzela rezerwowy

W 67. minucie "w końcu" Kroos dostał żółtą kartkę. Przerwał potencjalnie groźną kontrę Hiszpanów. Chwilę później dobrze interweniował hiszpański bramkarz Unai Simon.

W 77. minucie Niclas Fullkrug, "zabójczy" rezerwowy reprezentacji Niemiec (on wyrównał w meczu ze Szwajcarią), trafił w słupek. W 82. minucie Simon źle wybił piłkę, przejął ją Kai Havertz, ale jego próba przelobowania bramkarza była nieskuteczna.

W 89. minucie Niemcy wyrównali. Gola strzelił 21-letni pomocnik Florian Wirtz, uderzając z kilku metrów. Bardzo dobrą asystę zanotował Joshua Kimmich. Wirtz w pierwszej połowie nie grał, wszedł na drugą.

Doszło do dogrywki. Hiszpanie wcześniej chcieli utrzymać wynik, nie było na boisku już ani Yamala, ani Nico Williamsa, dwóch skrzydłowych znakomitych podczas turnieju. Teoretycznie to Niemcy znajdowali się w lepszej sytuacji.

Hiszpania – Niemcy. Dogrywka

W 104. minucie dobrze uderzył Mikel Oyarzabal (nieznacznie przestrzelił). Chwilę później świetnie strzelił Wirtz, jemu zabrakło do gola jeszcze mniej niż Hiszpanowi. Pierwsza część dogrywki była zaskakująca, ponieważ gospodarze grali bardzo ostrożnie.

W drugiej połowie dogrywki zaatakowali mocniej. Uderzając sprzed pola karnego, trafili w rękę Marca Cucurelli. Sędzia nie odgwizdał "jedenastki", uznał – chyba słusznie – że ruch ręką Hiszpana był naturalny. W 117 minucie Simon fantastycznie obronił strzał Fullkruga.

Hiszpania – Niemcy. Decydujący cios

Tuz przed końcem dogrywki, jakby z zaskoczenia, gola strzelili Hiszpanie. Dośrodkował Dani Olmo, a rezerwowy Mikel Merino, pomocnik Realu Sociedad, dość ekwilibrystycznym strzałem głową zamknął akcję. I sportowa Hiszpania oszalała z radości.

Niemcy desperacko zaatakowali i omal nie doszło do wyrównania. Najpierw Musiala nie opanował piłki w polu karnym, a miałby znakomitą okazję. Później głową niecelnie strzelił z dobrej pozycji Fullkrug.

Tuż przed końcem dogrywki czerwoną kartkę za świadome naruszenie przepisów dostał Dani Carvajal, obrońca Hiszpanii, fantastyczny w tym spotkaniu. Wiedział, że w półfinale i tak nie zagra z powodu żółtych kartek, więc interesowało go tylko to, by nie dopuścić do rzutów karnych.

Hiszpania wygrała 2:1, w półfinale zagra z Francją albo Portugalią (ich mecz o 21).