Anglia w finale Euro! Awans dał jej w 90. minucie rezerwowy napastnik

Marek Deryło

10 lipca 2024, 20:52 · 2 minuty czytania
Ollie Watkins wszedł na boisko w 81. minucie, gdy już naprawdę bardzo wiele wskazywało na to, że zobaczymy dogrywkę. Nie doszło do niej, parę minut przed ostatnim gwizdkiem napastnik Aston Villi świetnie obrócił się z piłką w polu karnym i pokonał holenderskiego bramkarza. To Anglia zagra w niedzielę z Hiszpanią o złoto mistrzostw Europy. Wygrała z Holandią 2:1.

10 lipca 2024, 20:52 • 1 minuta czytania
Ollie Watkins, napastnik Aston Villi i bohater Anglii, wszedł na boisko w 81. minucie meczu z Holandią Fot. Hassan Ammar/Associated Press/East News

W drodze do półfinału Anglicy grali rozczarowująco, trener Gareth Southgate był w kraju bardzo mocno krytykowany. Nawet już pojawiły się nazwiska, kto może go zastąpić po Euro.

W fazie grupowej najpierw było zupełnie nieefektowne zwycięstwo 1:0 z Serbią, a później dwa remisy – z Danią 1:1 i ze Słowenią 0:0.

W 1/8 finału Anglicy byli niezwykle blisko porażki ze Słowakami, do dogrywki strzałem z przewrotki Jude Bellingham doprowadził w 95. minucie (w dogrywce strzelił Harry Kane). W ćwierćfinale pokonali Szwajcarów w rzutach karnych.

Ale ten krytykowany Southgate właśnie drugi raz z rzędu awansował z Anglią do finału mistrzostw Europy (podczas poprzedniej edycji jego piłkarze przegrali mecz o złoto w rzutach karnych z Włochami).

Holandia – Anglia. Piękny strzał Simonsa, odpowiedź Kane'a

Rywale Anglików, Holendrzy, w grupie nie błyszczeli, ale w fazie pucharowej pokazali moc. W 1/8 finału rozbili Rumunię 3:0, w ćwierćfinale pokonali Turcję 2:1 – przegrywali 0:1 od 35. minuty, mecz odwrócili w sześć minut (od 70. do 76.).

I to oni otworzyli w Dortmundzie wynik półfinału. W 7. minucie Xavi Simons, 21-letni pomocnik PSG, najpierw odebrał piłkę rywalowi, a następnie efektownie uderzył z dystansu.

W 17. minucie sędzia podyktował rzut karny dla Anglii, faulowany był Harry Kane. I to on podszedł do piłki. I trafił, i już mieliśmy remis.

Holandia – Anglia. Dumfries i Foden podkręcają emocje

Kilka minut po karnym Kane'a Phil Foden przeprowadził bardzo ciekawą akcję, holenderski obrońca Denzel Dumfries zatrzymał futbolówkę na linii bramkowej. Gola nie było.

Dumfries następnie znalazł się w polu karnym rywali, strzelił z główki, ale w poprzeczkę. Chwilę później z dystansu pięknie uderzył Foden, piłka trafiła w słupek, centymetry od okienka bramki.

Holandia – Anglia. Watkins daje finał

Po przerwie na boisko wszedł Wout Weghorst, mierzący 197 cm wzrostu napastnik reprezentacji Holandii, który dał jej zwycięstwo z Polską w fazie grupowej. Sporo faulował, niewiele zdziałał.

W 65. minucie angielski bramkarz Jordan Pickford świetnie obronił strzał Virgila van Dijka. W 79. minucie Bukayo Saka trafił do siatki po składnej akcji Anglików, ale sędzia odgwizdał spalonego.

Anglicy zwycięskiego gola strzelili w 90. minucie, gdy dogrywka była już bardzo blisko. Bramkę zdobył – z niełatwej pozycji – rezerwowy Ollie Watkins, 28-letni napastnik Aston Villi. Wszedł na murawę w 81. minucie, zmieniając Kane'a.

Mecz o złoto, stracie Anglików z Hiszpanami, w niedzielę w Berlinie (godz. 21).