
W piątek Przemysław Babiarz, który komentował ceremonię otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Paryżu na antenie TVP Sport, tak ocenił zaśpiewaną przez Francuzkę Juliette Armanet piosenkę Johna Lennona: – Świat bez nieba, narodów i religii. To jest wizja pokoju, który ma wszystkich ogarnąć. To jest wizja komunizmu, niestety.
Po tych słowach TVP zdecydowało się zawiesić dziennikarza. "Wzajemne zrozumienie, tolerancja, pojednanie – to nie tylko podstawowe idee olimpijskie, to także fundament standardów, którymi kieruje się nowa Telewizja Polska. Nie ma zgody na ich łamanie" – napisano w komunikacie prasowym.
"Informujemy, że po wczorajszych skandalicznych słowach Przemysława Babiarza, został on zawieszony w obowiązkach służbowych i nie będzie komentował zmagań podczas Igrzysk Olimpijskich" – czytamy w oświadczeniu TVP.
Decyzja TVP wywołała oburzenie na prawicy, ale Babiarza broniła też przedstawicielka Lewicy Anna Maria Żukowska. "Nie no TVP, czy Wyście zwariowali?! My tu się możemy przekomarzać na Twitterku o sensy, ale żeby z tego powodu zawieszać dziennikarza?" – napisała posłanka na X.
A o czym jest tak naprawdę "Imagine" Johna Lennona, od której zaczęła się cała afera? Już tłumaczymy.
"Imagine" Johna Lennona to jedna z najsłynniejszych piosenek wszech czasów
Ballada "Imagine" została wydana jako tytułowy singiel z drugiego solowego albumu Johna Lennona 11 października 1971 roku (krążek ukazał się 9 września). Od rozpadu zespołu The Beatles, którego Lennon był jednym z czterech członków i w których pisał piosenki wraz z Paulem McCartneyem, minął wówczas rok.
Piosenka została nagrana w domowym studiu w Anglii oraz w Record Plant w Nowym Jorku. John Lennon napisał słowa wraz ze swoją żoną Yoko Ono i grał na pianinie, Klaus Voormann – na basie, Alan White – na perkusji, a grupa The Flux Fiddlers na skrzypcach.
Piosenka nie tylko zyskała uznanie krytyków, ale stała się hitem i przypieczętowała wysoki status Lennona jako solowego artysty: poszybowała na trzecie miejsce prestiżowej listy przebojów Billboard Hot 100 w Stanach Zjednoczonych oraz na pierwsze miejsce w kilku innych krajach. W Wielkiej Brytanii, ojczyźnie Lennona, uplasowała się na szóstej pozycji (dopiero po zabójstwie artysty w 1980 roku wspięła się na sam szczyt).
Jednak sam Lennon był początkowo nieco zawiedziony: był dumny z "Imagine" i spodziewał się fantastycznego odbioru (czyli numeru jeden na liście "Billboardu") podobnego do hitów Beatlesów. Ten przyszedł z czasem: do dziś singiel "Imagine" sprzedał się na świecie w milionach egzemplarzy. To już piosenka-ikona, często uważana za jeden z najlepszych utworów w historii.
W 1999 roku przebój Lennona został sklasyfikowany na 30. miejscu na liście "365 Piosenek Stulecia" RIAA, otrzymał nagrodę Grammy i został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame. Magazyn "Rolling Stone" w 2004 roku umieścił "Imagine" na trzecim miejscu na liście "500 Największych Piosenek Wszech Czasów", a w 2023 roku Biblioteka Kongresu postanowiła zachować "Imagine" w National Recording Registry Stanów Zjednoczonych – liście nagrań, które "mają znaczenie kulturowe, historyczne lub estetyczne".
"Imagine" jest również jedną z najczęściej coverowanych piosenek w historii muzyki (śpiewali ją m.in. David Bowie, Madonna, Elton John, Diana Ross, Stevie Wonder, Liza Minnelli, Dolly Parton czy Lady Gaga); niezliczoną ilość razy wykorzystywano ten utwór lub nawiązywano do niego w popkulturze, m.in. w kultowym serialu animowanym "Family Guy".
Dalsza część artykułu poniżej.
Lubisz piosenkę "Imagine" Johna Lennona?
5184 odpowiedzi

Jaki jest tekst "Imagine"?
Tytuł piosenki oznacza "wyobraź sobie", a pełne polskie tłumaczenie* "Imagine" Johna Lennona brzmi następująco:
*Tłumaczenie autorki artykułu.
O czym jest "Imagine" Johna Lennona?
Tekst "Imagine" to wizja świata pokoju bez granic, religii i dóbr materialnych, czyli rzeczy, które według Lennona często są powodem wojen czy chciwości. Były Beatles czerpał inspirację chociażby z poezji Yoko Ono oraz z idealistycznych ideałów ruchu hipisowskiego lat 60. – marzył o świecie bez podziałów i konfliktów, w których ludzie będą żyć w pokoju i jedności.
Nieprzypadkowo Lennon napisał "Imagine" właśnie w 1971 roku – to okres niepokojów politycznych i społecznych, w tym wojny w Wietnamie, ruchu praw obywatelskich w USA i powszechnych wezwań do sprawiedliwości społecznej. Z racji, że Lennon był pacyfistą i głośno sprzeciwiał się działaniom wojennym w Azji, "Imagine" szybko zostało uznane za hymn antywojenny.
Były Beatles z przerażeniem patrzył na wojnę, rasizm czy zamieszki i wzywał ludzi do tworzenia harmonijnego świata. Jednak ten niestety – jak dobrze wiemy – jest utopią, czyli nie ma szans na urzeczywistnienie.
Piosenka Johna Lennona do dziś pozostaje jednak uniwersalnym hymnem pokoju i jedności. Często śpiewa się ją w kryzysowych sytuacjach (m.in. po ataku terrorystycznym na klub Bataclan w Paryżu w 2015 roku) oraz podczas ruchów na rzecz zmian społecznych, aby podnieść ludzi na duchu i wezwać ich do jedności i działania. "Imagine" wciąż niesie głębokie przesłanie nadziei, co wzmogła jeszcze tragiczna śmierć Lennona w wieku zaledwie 40 lat.
Muzyk został śmiertelnie postrzelony 8 grudnia 1980 roku wieczorem przed swoim domem w Nowym Jorku. Zamachowcem był fan Beatlesów Mark David Chapman, który inspirował się Holdenem Caulfieldem, bohaterem "Buszującego w zbożu" J.D. Salingera i gardził ówczesnym sposobem życia Lennona.
Śmierć artysty zszokowała świat, a ludzie jeszcze bardziej wzywali do wymarzonego przez byłego Beatlesa pokoju – cytując właśnie słowa "Imagine". W 2022 roku syn Lennona, Julian Lennon, po raz pierwszy zaśpiewał piosenkę ojca po inwazji Rosję na Ukrainę.
Czy "Imagine" Johna Lennona jest komunistyczną wizją?
W latach 60. i 70. Lennon był głęboko związany z ruchem kontrkultury i znany z protestów, m.in. tego słynnego w łóżku w 1969 roku. Jego "Imagine" nie wszystkim się więc spodobało, a zwłaszcza odniesienie do świata bez religii i państw, z czego Lennon świetni zdawał sobie sprawę. W wielu środowiskach wybuchła polityczna burza.
On sam nazwał "Imagine" w jednym z wywiadów piosenką "antyreligijną, antynacjonalistyczną, antykonwencjonalną i antykapitalistyczną". – Ale ponieważ jest upiększona, została zaakceptowana – dodał.
"'Imagine', które mówi: 'Wyobraźcie sobie, że nie ma już religii, nie ma już kraju, nie ma więcej polityki', jest właściwie manifestem komunistycznym, mimo że nie jestem szczególnie komunistą i nie należę do żadnego ruchu" – powiedział pół żartem, pół serio, odnosząc się do tekstu utworu.
Z kolei o samej religii w piosence (którą zainspirowała m.in. książka z chrześcijańskimi modlitwami) mówił w "Playboyu" w 1980 roku tak: "Jeśli potrafisz sobie wyobrazić świat, w którym panuje pokój, bez wyznań religijnych – nie bez religii, ale bez tego całego 'mój Bóg jest większy od twojego Boga' – to może to się ziścić".
Co ma wspólnego "Imagine" Johna Lennona z Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu?
"Imagine" często wykonywane jest również na imprezach sportowych, w tym na igrzyskach olimpijskich. Piosenka jest uważana za ich nieoficjalny hymn i zwyczajowo śpiewana jest na ceremoniach otwarcia.
W 1996 roku "Imagine" zaśpiewał w Atlancie w USA Stevie Wonder, a dziesięć lat później – Peter Gabriel w Turynie we Włoszech. W 2012 roku w Londynie John Lennon "osobiście" wykonał swój przebój – w zremasterowanym wideo i w towarzystwie chóru z jego rodzinnego Liverpoolu. "Imagine" wykonano też w 2018 roku na igrzyskach w Pyeongchang w Korei Południowej i w Tokio w Japonii w 2020 roku. Piosenka powróciła w 2022 roku na w Pekinie, jednak nie w wersji na żywo.
W 2024 znowu usłyszeliśmy "Imagine" na igrzyskach olimpijskich: utwór zaśpiewała na barce na Sekwanie francuska artystka Juliette Armanet. Na pianinie towarzyszył jej Sofiane Pamart.