Bartłomiej Ciążyński dwukrotnie zatankował samochód w czasie wakacji, używając służbowej karty. Po ujawnieniu doniesień polityk Lewicy przeprosił i ogłosił, że zrezygnuje z funkcji wiceministra sprawiedliwości. – Chcę też z głębi serca, bardzo szczerze przeprosić za zaistniałą sytuację – powiedział.
Reklama.
Reklama.
Jak pisaliśmy w naTemat, Wirtualna Polska ujawniła, że wiceminister sprawiedliwości Bartłomiej Ciążyński dwukrotnie zatankował samochód posługując się służbową kartą Ośrodka Rozwoju Technologii.
To on wyleciał z rządu Tuska. Bartłomiej Ciążyński przeprasza po publikacji WP
Co ważne, w tym czasie polityk był na wakacjach. No i najważniejsze – Ciążyński nie pracuje już we wspomnianym ośrodku. W rozmowie z serwisem urzędnik początkowo zaprzeczał, by doszło do naruszenia przepisów, a następnie zapewnił, że do zdarzenia doszło w wyniku niewiedzy.
Przeprosił i zapewnił, że zwrócił środki. Niedługo później wydał oświadczenie w związku z publikacją serwisu. – Nie miałem świadomości, nie miałem wiedzy, że nie mogę tak uczynić, ale pozostaje to cały czas błędem, za który muszę ponieść odpowiedzialność – zaznaczył podczas konferencji prasowej.
– Chcę też zaznaczyć, że zwróciłem na konto środki, które spożytkowałem, tankując. Chcę też z głębi serca, bardzo szczerze przeprosić za zaistniałą sytuację. (...) W związku z powyższym w dniu dzisiejszym złożyłem rezygnację z zajmowanego stanowiska – dodał.
Kim jest Bartłomiej Ciążyński? Polityk Lewicy zrezygnował z funkcji wiceministra
Wyjaśnijmy, że polityk Lewicy jest radcą prawnym, który przez 12 lat prowadził swoją kancelarię. Ukończył Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz dziennikarstwo i komunikację społeczną na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego.
Od lat był związany z Sojuszem Lewicy Demokratycznej, a później z Lewicą. W 2018 roku zadebiutował w samorządzie wrocławskim, obejmując stanowisko wiceprzewodniczącego rady miejskiej.
Już w 2019 roku objął funkcję społecznego doradcy prezydenta Wrocławia ds. tolerancji i przeciwdziałania ksenofobii. W 2022 roku mianowano go wiceprezydentem Europejskiej Koalicji Przeciwko Rasizmowi (ECCAR) przy UNESCO.
Jego kariera nabrała tempa w 2023 roku, gdy został wiceprezydentem Wrocławia. Tej posady nie zajmował jednak długo, bowiem już w 2024 roku w wyniku przetasowań oddał stanowisko.
Po wyborach do Parlamentu Europejskiego zastąpił Krzysztofa Śmiszka na stanowisku wiceministra sprawiedliwości. Nadzorował tam Departament Prawa Europejskiego, Departament Informatyzacji i Rejestrów Sądowych, Krajowy Rejestr Karny oraz Instytut Wymiaru Sprawiedliwości.