Pieniądze za staż małżeński? Nad takim pomysłem już pracują senatorowie. Obecnie za długoletnie pożycie dostaje się medal, kwiaty i uścisk dłoni prezydenta, co widać na załączonym obrazku. Senatorowie wrócili jednak do prac nad projektem, który miałby wprowadzić nowe świadczenie. Ile trzeba będzie być po ślubie, by dostać za to również nagrodę finansową?
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Medale za długoletnie pożycie małżeńskie przyznaje się osobom, które przeżyły co najmniej 50 lat w jednym związku małżeńskim. 2023 rok był pod tym względem rekordowy, bo wydano ich ok. 80 tysięcy. To też praktycznie jedyna rzeczowa nagroda, na którą mogą liczyć tak wytrwałe pary.
"Już w poprzedniej kadencji do Senatu wpłynęła petycja zakładająca wypłatę nagrody finansowej dla par, które najdłużej razem żyją. Propozycja zakłada, że za 50-letnie pożycie można by dostać 5 tys. zł. Im dłuższy staż, tym większa kwota. Co pięć lat świadczenie ma iść w górę o 500 zł" – przypomina "Fakt".
Od 5 do nawet 8 tysięcy złotych za długoletnie pożycie małżeńskie. Kto mógłby dostać świadczenie?
Senatorzy tej kadencji chcieli wrócić do tematu, ale petycja znów trafiła do szuflady, jednak 3 grudnia znów się za niego biorą. – Potwierdzam, że będziemy zajmować się tą sprawą. Nie zajmowaliśmy się tą petycją, ponieważ czekaliśmy na stanowisko Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w tej sprawie – przekazał "Faktowi" Krzysztof Kwiatkowski, senator KO.
Jeśli przepisy weszłyby w życie, to oprócz medali małżeństwa dostawałyby też pieniądze. Kwoty świadczenia byłyby zależne od długości stażu i prezentowałaby by się następująco:
50 lat (złote gody) – 5 tys. zł
55 lat (szmaragdowa lub platynowa rocznica) – 5,5 tys. zł
60 lat (diamentowa rocznica) – 6 tys. zł
65 lat (żelazna rocznica) – 6,5 tys. zł
70 lat (kamienna rocznica) – 7 tys. zł
75 lat (brylantowa rocznica) – 7,5 tys. zł
80 lat (dębowa rocznica) – 8 tys. zł
Idea jest piękna, ale może się pojawić wiele dylematów i kontrowersji. "Fakt" zauważa, że np. skoro świadczenie jest dla par, to nie wiadomo, jak powinno traktować się w tej sytuacji wdowy i wdowców, których długoletnie małżeństwa przerwała śmierć jednego z małżonków.
Problemem może być też kwestia tego, skąd rząd weźmie na to pieniądze, bo wyliczono, że jednorazowy koszt takiego świadczenia wyniósłby prawie 50 mln zł. Czas więc pokaże, co ostatecznie wymyślą senatorowie.
Dziennikarz popkulturowy. Tylko otworzę oczy i już do komputera (i kto by pomyślał, że te miliony godzin spędzonych w internecie, kiedyś się przydadzą?). Zawsze zależy mi na tym, by moje artykuły stały się ciekawą anegdotą w rozmowach ze znajomymi i rozsiadły się na długo w głowie czytelnika. Mój żywioł to popkultura i zjawiska internetowe. Prywatnie: romantyk-pozytywista – jak Wokulski z „Lalki”.