Najnowszy sondaż CBOS pokazał stabilne poparcie dla PiS i KO. Jednak jedna partia musi mieć się szczególnie na baczności, gdyż ledwo przekroczyła próg wyborczy – jest to Lewica. Podobnie rzecz ma się w przypadku koalicji PSL i Polska 2050, czyli Trzeciej Drogi.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Z grudniowego CBOS wynika, że obecnie najwięcej głosów dostałaby Koalicja Obywatelska (33 proc.). To wzrost o 1 pkt proc. w porównaniu z ostatnim badaniem z listopada.
Sondaż: KO i PiS stabilnie, ale Lewica i Trzecia Droga mają problemy
Na drugim miejscu mamy Prawo i Sprawiedliwość, które popiera 30 proc. badanych (to o 1 pkt proc. mniej niż w ostatnim badaniu). Trzecie miejsce na podium ma Konfederacja z wynikiem 11 proc. (spadek o 2 pkt proc.).
Następnie mamy koalicję PSL i Polska 2050. Trzecia Droga balansuje na granicy progu wyborczego przewidzianego dla koalicji partii – ma 8 proc. poparcia (o 1 pkt proc. więcej niż poprzednio). Do Sejmu weszłaby jeszcze Lewica popierana przez 6 proc. Polaków (wynik bez zmian).
Warto tutaj przypomnieć, że obecnie w Polsce w wyborach do Sejmu mamy w skali kraju próg 5 proc. głosów dla partii i dla komitetów wyborczych wyborców oraz 8 proc. dla koalicji partii.
Do Sejmu nie weszłaby partia Razem – ma w tym badaniu 2 proc. zwolenników. To także jest wynik bez zmian. Do 2 proc. wzrósł w tym miesiącu odsetek badanych deklarujących chęć głosowania na jakieś inne, nieuwzględnione na liście CBOS, ugrupowanie.
"Natomiast po raz drugi z rzędu zmniejszył się odsetek wyborców wahających się lub niewiedzących, na kogo głosować (do 8 proc., spadek o 1 punkt)" – podał CBOS.
"Rozliczanie PiS postępuje wolniej, bo nie wszyscy w Koalicji zrozumieli, że bez rozliczenia nie będzie naprawy Rzeczpospolitej" – napisał w środę wieczorem w serwisie X premier Donald Tusk. "I jeśli się wreszcie nie ogarną, sami zostaną przez ludzi rozliczeni" – dodał wymownie.
Premiera poparł marszałek Sejmu i lider Polski 2050Szymon Hołownia. "Niektórzy uważają, że karanie mandatem za zdejmowanie tabliczek to 'rozliczenia'. Trzeba wreszcie oskarżyć i skazać tych, którzy ukradli ludziom pieniądze. Popełnili poważne przestępstwa. Ludzie czekają na sprawiedliwość, nie na teatr i zemstę" – czytamy w jego wpisie.
Odmienne stanowisko ma Lewica. Wpisem Anny Marii Żukowskiej partia wskazała, że nie wie, o co chodzi, gdyż premier nie napisał personalnie, o kogo mu chodzi.
"Kto konkretnie nie zrozumiał i nie spełnia oczekiwań społecznych oraz Pańskich w tym zakresie? Proszę nie odnosić się tak enigmatycznie do wszystkich formacji koalicji rządzącej, to niesprawiedliwe i mącące. Zatem: czyja to jest wina?" – zastanawiała się przewodnicząca klubu parlamentarnego Lewicy. "Premier zrzuca winę, ale na kogo, to nie powie" – dodała.
"Rozliczenia poprzedników? MON przedstawiło pełny 800-stronicowy raport dotyczący działalności pana Macierewicza. Prezentowaliśmy go publicznie. Zrobiliśmy także debatę w Sejmie. Zgłosiliśmy 41 wniosków do prokuratury – przypomniał z kolei szef resortu obrony Władysław Kosiniak-Kamysz.
Absolwentka dziennikarstwa na UMCS i Uniwersytecie Warszawskim. Przez kilka lat związana z Polską Agencją Prasową. Obecnie reporterka newsowa w naTemat.pl.