W mediach pojawiają się kolejne doniesienia na temat możliwej przyszłości TVN-u. Na stronie CNBC, gdzie tradycyjnie publikowane są prognozy ekspertów medialnych na kolejne lata, przedstawiono scenariusz przejęcia aktywów Warner Bros. Discovery przez Fox.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Prognozy na 2025 rok, publikowane przez przedstawicieli branży medialnej, wywołały kolejną falę spekulacji. Wśród nich znalazł się scenariusz zakładający, że amerykański gigant – firma Fox, po sprzedaży większości swoich aktywów Disneyowi w 2019 roku, może zaskoczyć rynek, przejmując HBO, studio filmowe, sieci Turner i zasoby streamingowe Warner Bros. Discovery.
Jak przekazano, prognozy pochodzą od "najpotężniejszych przedstawicieli branży medialnej i rozrywkowej na świecie", a zachowanie anonimowości w ich przypadku ma pomóc w jak najbardziej nieskrępowanym przedstawieniu swoich wizji. Nie zawsze były one trafione, lecz w przypadku połączenia platform Max i Disney prognozy ekspertów się potwierdziły.
Dalszy ciąg artykułu pod naszą zbiórką – zachęcamy do wsparcia seniorów w święta.
Co dalej z TVN?
Możliwa zmiana właściciela wywołuje obawy o przyszłość stacji. Katarzyna Kieli, CEO TVN-u, wystosowała list, którym próbowała uspokoić nastroje pracowników, zapewniając ich o zachowaniu niezależności dziennikarskiej oraz podkreślając, że każda zmiana wzmacniała dotychczas pozycję stacji. Niestety, na niewiele się to zdało.
Pracownicy TVN pozostają czujni. Anita Werner, prowadząca "Fakty", 23 grudnia w nietypowy sposób zakończyła jeden z serwisów. Na antenie nagle padły słowa:
– Świat się zmienia, ale to, co się nie zmienia, to nasze wartości. W redakcji "Faktów" TVN te wartości, to uczciwość dziennikarska i dziennikarski warsztat, to rzetelna, sprawdzona informacja. Wy, drodzy Państwo, macie prawo wiedzieć, a my jesteśmy tu po to, żeby tę wiedzę Wam dostarczyć. I będziemy. Niezmiennie – powiedziała, podkreślając, że redakcja pozostanie wierna zasadom rzetelnego dziennikarstwa i dostarczania sprawdzonych informacji.
PiS chciało przejąć TVN
Pod koniec roku pojawiły się informacje, że transakcja dotycząca TVN może być już przesądzona. Według mediów, Prawo i Sprawiedliwość miało rozważać przejęcie stacji przy wsparciu Viktora Orbana. Doniesienia te wywołały gorącą debatę na temat przyszłości pluralizmu medialnego w Polsce.
Szacowana wartość Grupy TVN przekracza 1 mld euro. W kontekście możliwej sprzedaży telewizji jako chętnych wymienia się również m.in. czeską PPF Group oraz włoską MediaForEurope. Istnieją także spekulacje o udziale Donalda Trumpa, który w styczniu 2025 roku obejmie ponownie prezydenturę w USA.
W związku z licznymi doniesieniami chęci przejęcia telewizji Premier Donald Tusk ogłosił wpisanie TVN na listę firm objętych ochroną przed wrogim przejęciem. Decyzja ta miała zabezpieczyć stację przed inwestorami z Rosji, Chin i Węgier. Choć Departament Stanu USA poparł ochronę pluralizmu mediów, to przestrzegł jednak przed jej nadużywaniem dla celów politycznych.