Amerykański gigant – Fox chce kupić TVN. Kaczyński będzie musiał obejść się smakiem.
PiS będzie musiało obejść się smakiem? Podano, kto ma największe szanse na zakup TVN. Fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER; Fot. Tomasz Jastrzębowski/ East News
Reklama.

Prognozy na 2025 rok, publikowane przez przedstawicieli branży medialnej, wywołały kolejną falę spekulacji. Wśród nich znalazł się scenariusz zakładający, że amerykański gigant – firma Fox, po sprzedaży większości swoich aktywów Disneyowi w 2019 roku, może zaskoczyć rynek, przejmując HBO, studio filmowe, sieci Turner i zasoby streamingowe Warner Bros. Discovery.

Jak przekazano, prognozy pochodzą od "najpotężniejszych przedstawicieli branży medialnej i rozrywkowej na świecie", a zachowanie anonimowości w ich przypadku ma pomóc w jak najbardziej nieskrępowanym przedstawieniu swoich wizji. Nie zawsze były one trafione, lecz w przypadku połączenia platform Max i Disney prognozy ekspertów się potwierdziły.

Czy przy sprzedaży TVN tak będzie? Jeśli tak, to Prawo i Sprawiedliwość, które według doniesień już szykowało się do przejęcia telewizji i umieszczało Daniela Obajtka na fotelu prezesa – będzie musiało obejść się smakiem.

Dalszy ciąg artykułu pod naszą zbiórką – zachęcamy do wsparcia seniorów w święta.

Co dalej z TVN?

Możliwa zmiana właściciela wywołuje obawy o przyszłość stacji. Katarzyna Kieli, CEO TVN-u, wystosowała list, którym próbowała uspokoić nastroje pracowników, zapewniając ich o zachowaniu niezależności dziennikarskiej oraz podkreślając, że każda zmiana wzmacniała dotychczas pozycję stacji. Niestety, na niewiele się to zdało.

Pracownicy TVN pozostają czujni. Anita Werner, prowadząca "Fakty", 23 grudnia w nietypowy sposób zakończyła jeden z serwisów. Na antenie nagle padły słowa:

– Świat się zmienia, ale to, co się nie zmienia, to nasze wartości. W redakcji "Faktów" TVN te wartości, to uczciwość dziennikarska i dziennikarski warsztat, to rzetelna, sprawdzona informacja. Wy, drodzy Państwo, macie prawo wiedzieć, a my jesteśmy tu po to, żeby tę wiedzę Wam dostarczyć. I będziemy. Niezmiennie – powiedziała, podkreślając, że redakcja pozostanie wierna zasadom rzetelnego dziennikarstwa i dostarczania sprawdzonych informacji.

PiS chciało przejąć TVN

Pod koniec roku pojawiły się informacje, że transakcja dotycząca TVN może być już przesądzona. Według mediów, Prawo i Sprawiedliwość miało rozważać przejęcie stacji przy wsparciu Viktora Orbana. Doniesienia te wywołały gorącą debatę na temat przyszłości pluralizmu medialnego w Polsce.

Szacowana wartość Grupy TVN przekracza 1 mld euro. W kontekście możliwej sprzedaży telewizji jako chętnych wymienia się również m.in. czeską PPF Group oraz włoską MediaForEurope. Istnieją także spekulacje o udziale Donalda Trumpa, który w styczniu 2025 roku obejmie ponownie prezydenturę w USA.

W związku z licznymi doniesieniami chęci przejęcia telewizji Premier Donald Tusk ogłosił wpisanie TVN na listę firm objętych ochroną przed wrogim przejęciem. Decyzja ta miała zabezpieczyć stację przed inwestorami z Rosji, Chin i Węgier. Choć Departament Stanu USA poparł ochronę pluralizmu mediów, to przestrzegł jednak przed jej nadużywaniem dla celów politycznych.

Czytaj także: