najlepsze romanse kostiumowe, nie tylko "Duma i uprzedzenie"
"Duma i uprzedzenie" to niejedyny doskonały romans kostiumowy Fot. Kadr z "Dumy i uprzedzenia"
Reklama.

Najlepsze romanse kostiumowe wszech czasów

Filmy kostiumowe to produkcje osadzone w przeszłości, w których dużą rolę odgrywa wiernie oddane tło historyczne, stroje z epoki oraz specyficzna estetyka. W przypadku romansów kostiumowych najważniejsze są jednak emocje – wielkie uczucia rozgrywające się na tle historycznych wydarzeń, często pełne dramatyzmu, przeszkód i społecznych konwenansów.

Ich popularność wynika z ponadczasowego uroku – to historie, które pozwalają widzom przenieść się w inne czasy, do świata pełnego namiętności, intryg i pięknych scenerii. W naszym rankingu najlepszych romantycznych filmów kostiumowych skupiamy się wyłącznie na tytułach, których akcja rozgrywa się przed latami 50. XX wieku, aby podkreślić klasyczny charakter gatunku i jego wyjątkowy klimat.

1. Duma i uprzedzenie (2005)

logo
Fot. Kadr z "Dumy i uprzedzenia"

Keira Knightley jako Elizabeth Bennet i Matthew Macfadyen jako pan Darcy w jednej z najpopularniejszych ekranizacji powieści Jane Austen. Elizabeth, inteligentna i niezależna, niechętnie podchodzi do wyniosłego pana Darcy’ego, ale ich relacja stopniowo ewoluuje w piękną historię miłosną. "Duma i uprzedzenie" z 2005 roku zachwyca klimatycznymi zdjęciami, subtelną chemią między aktorami i dynamiczną reżyserią Joe Wrighta. Zdobyła cztery nominacje do Oscara, w tym dla Knightley za najlepszą rolę żeńską.

2. Rozważna i romantyczna (1995)

logo
Fot. Kadr z "Rozważnej i romantycznej"

Pozostając w świecie Jane Austen: Ang Lee zekranizował jedną z najbardziej cenionych powieści Brytyjki, skupiając się na losach sióstr Dashwood – rozsądnej Elinor (Emma Thompson) i impulsywnej Marianny (Kate Winslet). W świecie, w którym kobiety muszą podporządkować się surowym zasadom społecznym, obie szukają prawdziwej miłości.

Film łączy wzruszenie i humor, a Alan Rickman i Hugh Grant dodają mu uroku i wzbogacają tę imponującą obsadę. Plus piękne kostiumy i nastrojowa muzyka Patricka Doyle’a. "Rozsądna i romantyczna" zdobyła Oscara za najlepszy scenariusz adaptowany dla Thompson, a łącznie otrzymała aż siedem nominacji (w tym za film i główne aktorki).

3. Anna Karenina (2012)

logo
Fot. Kadr z "Anny Kareniny"

Wizualnie wysmakowana ekranizacja powieści Lwa Tołstoja, w której Keira Knightley jako Anna Karenina uwikłana jest w namiętny, ale tragiczny romans z Wrońskim (Aaron Taylor-Johnson). Film wyróżnia się teatralną estetyką – Tom Stoppard i Joe Wright przedstawili historię w konwencji inscenizacji teatralnej, co nadaje jej unikatowy charakter. Zachwycające kostiumy (Oscar) i muzyka Dario Marianellego czynią ten film jedną z najciekawszych adaptacji klasyki rosyjskiej literatury.

4. Angielski pacjent (1996)

logo
Fot. Kadr z "Angielskiego pacjenta"

Epicka miłosna opowieść rozgrywająca się w Afryce i Europie podczas II wojny światowej. Ralph Fiennes jako tajemniczy poparzony pilot i Kristin Scott Thomas jako jego ukochana w dramatycznej historii o zdradzie i poświęceniu. Zmysłowe zdjęcia, melancholijna muzyka i świetne aktorstwo (w obsadzie znaleźli się też Juliette Binoche, Colin Firth i Willem Dafoe) sprawiły, że "Angielski pacjent" zdobył aż dziewięć Oscarów, w tym dla najlepszego filmu.

5. Przeminęło z wiatrem (1939)

logo
Fot. Kadr z "Przeminęło z wiatrem"

Niezapomniana ekranizacja powieści Margaret Mitchell. Vivien Leigh jako uparta i dumna Scarlett O’Hara oraz Clark Gable jako cyniczny, ale charyzmatyczny Rhett Butler stworzyli jeden z najbardziej kultowych ekranowych duetów. Opowieść o miłości, dumie i przetrwaniu na tle wojny secesyjnej wciąż zachwyca rozmachem i ikonicznymi scenami. "Przeminęło z wiatrem" zgarnęło osiem Oscarów, w tym za najlepszy film.

6. Moulin Rouge (2001)

logo
Fot. Kadr z "Moulin Rouge"

Nicole Kidman i Ewan McGregor w ekstrawaganckim musicalu Baza Luhrmanna o miłości ubogiego pisarza i kurtyzany w pełnym blichtru paryskim kabarecie. "Moulin Rouge" to wizualna uczta – dynamiczny montaż, kolorowe scenografie i niesamowity soundtrack, w którym ponadczasowe hity dostają nowe życie. Dwukrotny laureat Oscara (za scenografię i kostiumy), urzeka stylem i emocjonalną głębią.

7. Fortepian (1993)

logo
Fot. Kadr z "Fortepianu"

"Fortepian" to propozycja dla fanów nietypowych i bardziej mrocznych romansów. Nowa Zelandia, XIX wiek. Ada (Holly Hunter) przybywa do świeżo poślubionego męża (Sam Neill) na odludną wyspę z córką (Anna Paquin) i fortepianem, który staje się jej głosem w niemej ciszy. Na miejscu wchodzi w skomplikowaną i zmysłową relację z surowym pionierem (Harvey Keitel). Film Jane Campion zdobył Złotą Palmę i trzy Oscary – za scenariusz, główną rolę kobiecą i drugoplanową dla młodziutkiej Paquin. Poruszająca, zmysłowa opowieść o wolności, namiętności i muzyce.

8. Zakochany Szekspir (1998)

logo
Fot. Kadr z "Zakochanego Szekspira"

Joseph Fiennes jako młody William Szekspir, który zakochuje się w Violi (Gwyneth Paltrow), kobiecie przebierającej się za mężczyznę, by móc grać w teatrze. Ich zakazany romans inspiruje powstanie "Romea i Julii". Pełna uroku i humoru opowieść zdobyła siedem Oscarów, w tym dla najlepszego filmu i dla Paltrow. Mieszanka historii, literatury i romansu dla miłośników gatunku.

9. Pokój z widokiem (1985)

logo
Fot. Kadr z "Pokoju z widokiem"

Helena Bonham Carter jako młoda arystokratka, która we Florencji poznaje porywczego, ale szczerego George’a (Julian Sands). Wracając do Anglii, jest rozdarta między rozsądkiem a miłością. Delikatna, inteligentna ekranizacja powieści E.M. Forstera zdobyła trzy Oscary i zachwyca świetnym, subtelnym aktorstwem oraz malarskimi kadrami. W obsadzie gwiazdy kina Maggie Smith, Judi Dench i Daniel Day-Lewis.

10. Przyczajony tygrys, ukryty smok (2000)

logo
Fot. Kadr z "Przyczajonego tygrysa, ukrytego smoka"

"Przyczajony tygrys, ukryty smok" to przypomnienie, że romanse kostiumowe nie powstają jedynie na Zachodzie. Film Anga Lee to więcej niż historia miłosna – to też widowiskowe kino akcji z elementami wuxia. Chow Yun-Fat i Michelle Yeoh jako wojownicy, którzy dzielą tragicznie niespełnione uczucie, oraz Zhang Ziyi jako buntownicza arystokratka. Przepiękne zdjęcia i muzyka Tan Duna (Oscar) czynią ten film niezapomnianym. Łącznie zdobył cztery złote statuetki, w tym za najlepszy film nieanglojęzyczny.

11. Belle (2013)

logo
Fot. Kadr z "Belle"

Oparta na prawdziwej historii Dido Elizabeth Belle (Gugu Mbatha-Raw), córki afrykańskiej niewolnicy i angielskiego arystokraty, która dorasta w XVIII-wiecznej Anglii. W świecie pełnym uprzedzeń i konwenansów musi wytyczyć własną drogę, odnajduje też miłość. Film łączy piękno epoki z ważnym społecznie przesłaniem, a kreacje Mbathy-Raw i Sama Reida nadają mu niezwykłą emocjonalną głębię.

12. Emma (2020)

logo
Fot. Kadr z "Emmy"

Anya Taylor-Joy jako najbardziej przekorna i samowystarczalna bohaterka Jane Austen. Bogata i kapryśna, bawi się w swatkę, ale nie zauważa własnych uczuć do pana Knightleya (Johnny Flynn). Pełna humoru i pastelowej estetyki "Emma" urzeka współczesnym spojrzeniem na klasyczny romans, co odróżnia ją od innych adaptacji. Film zdobył Oscara za najlepsze kostiumy.

13. Doktor Żywago (1965)

logo
Fot. Kadr z "Doktora Żywago"

David Lean przenosi na ekran epicki romans Borisa Pasternaka o lekarzu-poecie (Omar Sharif), który kocha Larę (Julie Christie) w czasie burzliwych lat rewolucji rosyjskiej. Pełna dramatyzmu historia, piękne zdjęcia i nagrodzona Oscarem muzyka Maurice’a Jarre’a (legendarny temat "Lara’s Theme") czynią ten film jednym z najbardziej przejmujących melodramatów wszech czasów. Film zdobył łącznie pięć złotych "rycerzyków".

14. Portret kobiet w ogniu (2019)

logo
Fot. Kadr z "Portretu kobiety w ogniu"

Francuska perełka Céline Sciammy o miłości niemożliwej między malarką (Noémie Merlant) a przyszłą arystokratyczną żoną (Adèle Haenel) w XVIII-wiecznej Bretanii. Subtelne spojrzenia, niedopowiedziane emocje, malarskie zdjęcia i mistrzowska reżyseria tworzą jeden z najpiękniejszych współczesnych filmów kostiumowych. "Portret kobiety w ogniu" zdobył nagrodę za scenariusz w Cannes i uznanie krytyków na całym świecie.

15. Romeo i Julia (1968)

logo
Fot. Kadr z "Romeo i Julii"

Franco Zeffirelli stworzył najbardziej klasyczną adaptację szekspirowskiej tragedii. Młodziutcy Leonard Whiting i Olivia Hussey idealnie oddali niewinność i pasję zakochanych. Wspaniałe scenografie, renesansowe kostiumy i emocjonalna muzyka Nina Roty (Oscar!) do dziś sprawiają, że film pozostaje wzruszający i ponadczasowy. Film zdobył również statuetkę za zdjęcia.

Nie można zapomnieć również o świetnej wersji "Romeo i Julii" z 1996 roku, w której zachwycają Leonardo DiCaprio i Claire Danes. Akcja filmu dzieje się jednak współcześnie, dlatego nie wpisuje się w gatunek romansów kostiumowych (stąd brak dzieła Baza Luhrmanna na tej liście).

16. Powrót do Howards End (1992)

logo
Fot. Kadr z "Powrotu do Howard End"

Emma Thompson i Anthony Hopkins w adaptacji powieści E.M. Forstera o starciu klas, miłości i poświęceniu. To kino pełne subtelnych niuansów, w którym emocje są ukryte w spojrzeniach i gestach. Film zdobył trzy Oscary, w tym dla Thompson, która stworzyła jedną ze swoich najlepszych ról w karierze. W obsadzie również Helena Bonham Carter, Vanessa Redgrave i Samuel West.

17. Titanic (1997)

logo
Fot. Kadr z "Titanica"

James Cameron stworzył nie tylko katastroficzne widowisko wszech czasów, ale i poruszający melodramat. Historia miłości Jacka (Leonardo DiCaprio) i Rose (Kate Winslet) na pokładzie tonącego Titanica jest pełna pasji i tragedii. 11 Oscarów, w tym za najlepszy film, a scena na dziobie statku pozostaje jedną z najbardziej ikonicznych w historii kina. Nie mówiąc już o hicie Celine Dion "My Heart Will Go On".

18. Maurycy (1987)

logo
Fot. Kadr z "Maurycego"

Przejmująca historia miłości dwóch mężczyzn w Anglii epoki edwardiańskiej, oparta na powieści E.M. Forstera. James Wilby i Hugh Grant jako tytułowy Maurycy i jego ukochany tworzą delikatny, przejmujący duet. Film łamał tabu, opowiadając o homoseksualnej miłości w czasach, gdy była ona surowo potępiana. Zdobywca Srebrnego Lwa za reżyserię Jamesa Ivory'ego na Festiwalu w Wenecji, gdzie nagrodzono również muzykę Richarda Robbinsa oraz 27-letniego wówczas Granta.

19. Wiek niewinności (1993)

logo
Fot. Kadr z "Wieku niewinności"

Martin Scorsese wziął na warsztat powieść Edith Wharton i stworzył wizualnie oszałamiający dramat o namiętności stłamszonej przez normy społeczne. Daniel Day-Lewis, Michelle Pfeiffer i nominowana do Oscara Winona Ryder błyszczą w tej historii o niespełnionej miłości i niemożliwych wyborach. Złota statuetka za kostiumy, a Scorsese i Jay Cocks byli też nominowani za najlepszy scenariusz adaptowany.

20. Wichrowe Wzgórza (1939)

logo
Fot. Kadr z "Wichrowych Wzgórz"

Najbardziej klasyczna ekranizacja powieści Emily Brontë, z niezapomnianymi kreacjami Laurence’a Oliviera jako Heathcliffa i Merle Oberon jako Cathy. Pełen burzliwych emocji i namiętności romans toczy się na tle surowych wrzosowisk Yorkshire. "Wichrowe Wzgórza" zdobył Oscara za najlepsze zdjęcia i są uważane za jedną z najważniejszych adaptacji literatury XIX wieku. Romantyczny, tragiczny i niezwykle klimatyczny – do dziś pozostaje ikoną kina.

21. Emily (2022)

logo
Fot. Kadr z "Emily"

"Emily" to film niestety mniej znany, ale zasługuje na docenienie. Film Frances O’Connor (aktorki znanej z "Mansfield Park" na podstawie powieści Jane Austen) to porywająca, fikcyjna biografia Emily Brontë, autorki "Wichrowych Wzgórz". Emma Mackey wciela się w tytułową bohaterkę, przedstawioną jako buntowniczą, namiętną i tajemniczą kobietę, która przez otoczenie jest uważana za "dziwaczkę".

Choć film nie jest wierną biografią i łączy prawdę z fikcją, to kreuje hipnotyzujący romans między Emily a jej nauczycielem, Williamem Weightmanem (Oliver Jackson-Cohen). Pełen dzikiej, surowej atmosfery wrzosowisk, melancholii i namiętności "Emily" to intensywny portret twórczej duszy oraz piękna opowieść o tragicznej miłości, która – w ujęciu O'Connor – zainspirowała genialną powieść.

22. Jaśniejsza od gwiazd (2009)

logo
Fot. Kadr z "Jaśniejszej od gwiazd"

Film Jane Campion to subtelna, poetycka opowieść o wielkiej, ale tragicznej miłości Johna Keatsa, jednego z najwybitniejszych poetów romantyzmu, i Fanny Brawne. W rolach głównych Ben Whishaw i Abbie Cornish, którzy mistrzowsko oddają emocjonalną intensywność tej relacji. Ich uczucie rozwija się wśród pięknych angielskich krajobrazów, a film przepełniony jest melancholią, subtelnymi spojrzeniami i niezwykle emocjonalnymi listami miłosnymi.

Campion tworzy opowieść o miłości, która – podobnie jak wiersze Keatsa – jest pełna pasji i tęsknoty, ale i skazana na smutek. "Jaśniejsza od gwiazd" zachwyca wizualnie, a jego poetycki ton sprawia, że to jeden z najbardziej poruszających romansów kostiumowych.

23. Casablanca (1942)

logo
Fot. Kadr z "Casablanki"

Jeden z najbardziej kultowych film romantyczny wszech czasów. Humphrey Bogart i Ingrid Bergman jako dawna para, której drogi ponownie krzyżują się w okupowanej Casablance podczas II wojny światowej. Pełna tęsknoty historia miłości, która nie może się spełnić, zdobyła trzy Oscary: za najlepszy film, reżyserię i scenariusz. "Zawsze będziemy mieli Paryż" – to zdanie zna każdy miłośnik klasyki kina.

24. Jane Eyre (2011)

logo
Fot. Kadr z "Jane Eyre"

Mia Wasikowska i Michael Fassbender w jednej z najbardziej gotyckich adaptacji powieści Charlotte Brontë. Historia niezależnej Jane Eyre i tajemniczego pana Rochestera zachwyca surowym klimatem, pięknymi zdjęciami i doskonałym aktorstwem. To wyjątkowo nastrojowa wersja tej ponadczasowej opowieści o miłości, sekretach i determinacji.

25. Z dala od zgiełku (2015)

logo
Fot. Kadr z "Dala od zgiełku"

Carey Mulligan jako Bathsheba Everdene w pięknej adaptacji powieści Thomasa Hardy’ego. Historia kobiety, która musi wybierać między trzema bardzo różnymi mężczyznami (Matthias Schoenaerts, Michael Sheen, Tom Sturridge), wciąga swoją subtelnością i pięknymi krajobrazami. Film wyróżnia melancholijny nastrój i znakomita kreacja Mulligan, czyniąc go jedną z najlepszych współczesnych adaptacji kostiumowych.

Inne romanse kostiumowe warte polecenia:

  • Mansfield Park (1999)
  • Perswazje (2007)
  • Kochanek Lady Chatterley (2022)
  • Młoda Wiktoria (2009)
  • Tess (1979)
  • Niebezpieczne związki (1988)
  • Małe kobietki (1994 i 2019)
  • Kochanice króla (2008)
  • Emma (1996)
  • Wichrowe Wzgórza (2011)
  • Królowa Margot (1994)
  • Służąca (2016)
  • Dźwięki muzyki (1965)
  • Testament młodości (2014)
  • Przyjaźń czy kochanie (2016)
  • Wojna i pokój (1967)
  • Kochanek królowej (2012)
  • Podróż do Nowej Ziemi (2005)
  • Francuska suita (2014)
  • Wszystkie poranki świata (1991)