Jaka pogoda w kwietniu 2025? Synoptycy są zgodni.
Jaka pogoda w kwietniu 2025? Synoptycy są zgodni. Fot. Tropical Tidbits.com
Reklama.

W drugim miesiącu meteorologicznej wiosny nastąpią wyraźne zmiany temperatur oraz ciśnienia atmosferycznego.

Jak czytamy na profilach IMGW na podstawie europejskiego modelu ECMWF, w skali miesięcznej wciąż będziemy mieli do czynienia z dodatnim odchyleniem temperatury od normy wieloletniej.

Pogoda w kwietniu. Temperatury wyższe od normy wieloletniej

Warto dodać, że temperatury wyższe niż zwykle są bardzo prawdopodobne, bo w wielu regionach Polski to prawdopodobieństwo sięga nawet 90 procent – podają Fani Pogody.

logo

Nie oznacza to, że w poszczególnych tygodniach kwietnia nie będzie średniej temperatury poniżej normy wieloletniej. Wtedy do Polski będą spływać arktyczne masy powietrza, które przyniosą niskie temperatury w ciągu dnia i mróz w nocy.

Pogoda. Taka będzie temperatura w kwietniu 2025

Temperatura w kwietniu najczęściej będzie wynosić 9-21 stopni. Czasem będzie możliwe nawet 25 stopni, ale raczej w drugiej połowie miesiąca. Przy czym średnia dobowa będzie charakterystyczna dla wiosny termicznej i będzie wynosić 5-15 stopni.

Jedno jest pewne – na temperatury około 30 stopni poczekamy do maja, a nawet czerwca. Wówczas fale upałów będą najbardziej prawdopodobne. Wiadomo też, że w kwietniu będą możliwe kolejne epizody z zaznaczeniem się pyłu saharyjskiego nad Polską.

Warto dodać, że jeszcze kilka dni temu modele pogodowe pokazywały przewagę niżowej pogody w kwietniu. Najnowsze prognozy pokazują jednak dominację pola wyżowego. Ilość opadów będzie oscylować poniżej normy wieloletniej.

A oto odchylenie (dodatnie) od normy temperatury w całym kwietniu 2025 według amerykańskiego modelu CFSv2:

logo

Cały kwiecień 2025 okaże się więc cieplejszy od normy wieloletniej. Jednak anomalia temperatury nie będzie tak wysoka jak w marcu.

Przez kilka nocy z rzędu mogą zdarzyć się ujemne temperatury w nocy w obszarach rozpogodzeń. W cieplejsze dni mogą pojawić się wiosenne burze. Krótkotrwale może dojść też do... ataków zimy, w myśl zasady "kwiecień-plecień, bo przeplata trochę wiosny, trochę lata.