Młodzi nabierają się również na oferty pracy. Oszukanych przybywa szczególnie w wakacje, bo wtedy pracuje nawet
75 proc. uczniów. Niektórzy z nich nieświadomi zagrożeń odpowiadają na oferty i wysyłają zaliczki na poczet przyszłej pracy. Po przesłaniu pieniędzy słuch o przyszłym pracodawcy ginie. Przemysław Osuch, dyrektor ds. Rozwoju Projektów w Adecco, jednej z największych agencji pracy na świecie zwracał uwagę
w rozmowie z naTemat, że w ciągu roku dostają kilka zgłoszeń o osobach, które odpowiedziały na anons oszustów podszywających się pod ich firmę.
Zagubieni w świecie
Szkoły bardzo rzadko uzupełniają braki wychowawcze wyniesione z domu. I wcale nie służą świadomemu wejściu młodych w dorosłe życie. Młodzież ma nie tylko niewielką świadomość siebie, ale i świata. – Z całą pewnością można powiedzieć, że młodzi podchodzą do życia i ludzi z naiwnością. Skoro nie są w stanie przeprowadzić analizy samych siebie, tym bardziej mają problem z analizą otoczenia, również dorosłych ludzi, którzy mogą mieć różne intencje. Umiejętności analizy socjologiczno-psychologicznej 20-letniej młodzieży zdecydowanie brakuje – podkreśla Mariusz Zawodniak.