Przed nami najdłuższe zaćmienie Księżyca od 100 lat. Kiedy i jak je oglądać w Polsce?

Kamil Dachnij
Całkowite zaćmienie Księżyca to zjawisko stosunkowo rzadkie, co czyni je tym bardziej wyjątkowym. W lipcu tego roku dojdzie do najdłuższego zaćmienia od 100 lat, ale nie jest to jedyny powód, dla którego lepiej go nie przegapić.
Najbliższe zaćmienie Księżyca będzie wyjątkowe z wielu powodów. Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Gazeta
W ten dzień nie tylko fani astronomii powinni spoglądać w niebo. W piątek 27 lipca 2018 roku dojdzie do całkowitego zaćmienia Księżyca, które będzie doskonale widoczne niemal ze wszystkich miejsc na świecie, w tym również w Polsce. To zaćmienie będzie wyjątkowe z racji swojego trwania, bo będzie je można oglądać aż 1 godzinę i 42 minuty. Rozpocznie się o godzinie 21:30 i tarcza Księżyca będzie przysłonięta do godz. 23:13.

Kolejnym potwierdzeniem niezwykłości tego zjawiska jest fakt, że następne tak długie zaćmienie będzie można zobaczyć dopiero w 2123 roku. Po raz ostatni to zjawisko było widoczne w Polsce 28 września 2015 roku. 10 lutego 2017 roku mogliśmy za to oglądać częściowe zaćmienie Księżyca. Warto też nie rezygnować ze swojej obserwacji po powyższej godzinie, bowiem wciąż będzie można spoglądać właśnie na częściowe zaćmienie, gdy Księżyc stopniowo będzie wychodził z cienia Ziemi.
YouTube.com/The Eclipse Animator



Krwawy Księżyc
Zaćmienie z 27 lipca będzie ciekawe z jeszcze z dwóch powodów. Tego dnia nastąpi również apogeum, czyli moment, gdy punkt orbity księżyca będzie najbardziej oddalony od Ziemi. To przyczyni się do tego, że tarcza z Ziemi wydawać się będzie mniejsza niż zazwyczaj.

W trakcie zaćmienia tarcza Księżyca zabarwi się na czerwono. Zjawisko to nazywa się Krwawym Księżycem. Do zaćmienia dochodzi wtedy, kiedy Słońce, Ziemia i Księżyc znajdują się w jednej linii. Gdy Księżyc "skryje" się za naszą planetą, nie dociera do niego bezpośrednie światło słoneczne. To, co dociera do niego, to światło załamane w atmosferze ziemskiej, podobne zjawisko obserwujemy podczas wschodów i zachodów Słońca. Ze względu na właściwości fizyczne do powierzchni Księżyca dociera tylko światło o najdłuższej fali, czyli czerwone.


Aby podziwiać zaćmienie Księżyca, nie trzeba mieć przy sobie specjalistycznego sprzętu, bo będzie widoczne gołym okiem. Istotnym czynnikiem jest za to miejsce, z którego chcemy je oglądać. Najlepiej znaleźć takie, gdzie widoku na południowo-wschodni horyzont nie zakrywają wysokie budynki i drzewa. Warto wejść w tym wypadku na jakieś wzniesienie czy górkę. Rzecz jasna, jeśli ktoś będzie chciał, może skorzystać z teleskopu czy lornetki.

Bardzo istotnym czynnikiem 27 lipca będzie za to pogoda. Najszczęśliwszym rozwiązaniem będzie bezchmurne niebo, bo dzięki temu nic nie przeszkodzi nam w obserwacji. Stąd warto śledzić prognozy pogody na ten dzień.

Nieczęste zjawisko
Zaćmienie Księżyca to dość rzadkie zjawisko astronomiczne, bo ma miejsce maksymalnie trzy razy w roku, ale występują sytuacje, w których nie zdarzy się ani jedno (nawet częściowe) w tym czasie. Istnieje powszechne przekonanie, że zaćmienia Słońca są rzadsze niż zaćmienia Księżyca. Jednak w przypadku tego pierwszego zjawiska mamy do czynienia z nawet pięcioma zaćmieniami w ciągu roku, jeśli dopisuje pogoda. Jednak jest mniej widoczne niż zaćmienie Księżyca, bo występuje w pasie węższym od 300 km dla zaćmień całkowitych. Natomiast zaćmienie Księżyca widać wszędzie tam, gdzie znajduje się nad horyzontem.