Dzieje Polski po kilku głębszych. Byłem na planie "Drunk History" i zmieniam o nim zdanie

Bartosz Godziński
Alkohol i losy świata od zawsze szły ze sobą w parze. Z tej paraleli wychodzą twórcy programu "Drunk History - pół litra historii", który, choć rodowód ma amerykański, to płynnie przyjął się na naszym podwórku. Jesienią startuje drugi sezon serialu, w którym aktorzy pod wpływem historii i drinków opowiadają fakty i anegdoty z dziejów Polski. Byłem na planie jednego z odcinków: o Zygmuncie Starym, Bonie i włoszczyźnie.
"Drunk history" w zakrapiany sposób przedstawia dzieje naszego kraju. Na zdjęciu plan odcinku z Katarzyną Bujakiewicz (królowa Bona) i Leszkiem Lichotą (Zygmunt Stary) Fot. Piotr Dejneko
Polską wersję popularnego w USA i na świecie programu komediowego lekko zmieszałem z błotem - obejrzałem kilka odcinków (a przynajmniej próbowałem), w których odrzuciła mnie sztuczność bijąca od aktorów - tak jakby korona im miała spaść z głowy, bo trochę się powygłupiają przed kamerą.

Myślę, że miałbym inne zdanie, gdybym obejrzał epizod z Leszkiem Lichotą. Jako narrator był niezwykle naturalny w byciu dalekim od trzeźwości i oglądało się go nad wyraz przyjemnie.
Leszek Lichota o Halinie Szwarc - Polskiej Mata Hari YouTube / DRUNK HISTORY - PÓŁ LITRA HISTORII
Leszek Lichota przyznał mi pół żartem pół serio, że nie pamięta tamtego odcinka. Stwierdził jednak, że to była czysta przyjemność. – Przychodzisz do pracy, serwują ci drinki i jeszcze za to płacą. To jest cudowne, oby więcej takich przedsięwzięć – mówił w rozmowie z naTemat aktor. Na planie wypił wtedy 2 drinki cuba libre, 6 szklanek whisky i 6 szotów wódki. Tym razem nie musiał siedzieć na podłodze.


Z ziemi włoskiej do Polski
W drugim sezonie Leszek Lichota z narratora staje się, niespodzianka, aktorem. Wciela się w rolę Zygmunta Starego, który zabiega o względy królowej Bony - w tej roli jak zwykle przesympatyczna Katarzyna Bujakiewicz. Narratorką całego odcinka jest Ewa Kasprzyk, która już zdążyła nagrać swoją partię.
Narratorka odcinka z Zygmuntem Starym i królową BonąFot. Piotr Dejneko
Odcinki powstają odwrotnie do np. dubbingu w filmach. Aktorzy muszą zagrać i ruszać ustami do przygotowanego wcześniej głosu narratora. Dla Katarzyny Bujakiewicz było to szalenie trudne zadanie.

– Musisz samemu spróbować, by to zrozumieć. To jakaś masakra. Gdy dostałam tekst i zobaczyłam co wygadywała Ewa Kasprzyk, to myślałam, że do niej zadzwonię i powiem co o tym sądzę. Jak można tak się upić i tyle gadać? – śmieje się aktorka.

Jej ekranowy partner z kolei podszedł do sprawy zupełnie na luzie. – Zobaczyłem materiał, odsłuchałem raz, zapamiętałem i teraz jest to czysta przyjemna robota. Muszę tylko czekać na Kaśkę, bo nie trafia – tłumaczy zgryźliwie Lichota.
Fot. Piotr Dejneko
– Ciągle musimy robić duble, nie wie o czym mówi, jest nieskupiona. Cierpliwie i pokornie czekam, aż Kasia dojdzie – zdradza serialowy Zygmunt Stary.

– I dochodzę. Pozostaje jednak pytanie czy Zygmunt Stary dojdzie, bo na razie nam to zbytnio nie wychodzi – wyznaje Bujakiewicz.

Odcinek, w którym występuje para dowcipnych aktorów, był kręcony w pałacu w osadzie Pass pod Warszawą. W owym odcinku przybliżana jest nam geneza włoszczyzny. – To historia o pomidorach. O tym skąd się wzięły pomidory na polskim stole. Nie w żadnej Unii Europejskiej, ale w Polsce! – podkreśla aktor.

W serialu Comedy Central poznamy też pijane historie z innych krajów. – Nie uważam, by to był misyjny program, ale chodzi o dobrą zabawę, a jak coś przy okazji zostanie, to chyba dobrze, prawda? – pyta retorycznie Bujakiewicz.
Fot. Piotr Dejneko
Aktorzy wspólnie przyznają, że każdy sposób na zaciekawienie historii jest dobry. – Telewizja publiczna ma swoje metody, a Comedy Central swoje. Ważne, by to trafiało do ludzi. Możliwe, że coś im zostanie z tych naszych wygłupów i krojąc pomidora przypomni sobie, że królowa Bona przywiozła go staremu Zygmuntowi – kwituje Lichota.

"Drunk History" to nie lada wyzwanie dla aktorów
Zwykle filmy i seriale kręci się po kolei w trzech etapach: scenariusz, zdjęcia i montaż. – W "Drunk History" wszystko się robi podwójnie – mówi naTemat Jan Macierewicz, reżyser drugiego sezonu.

– Najpierw powstają scenariusze i teksty na podstawie anegdot historycznych, potem nagrywamy narratorów i montujemy snute przez nich (często chaotyczne) opowieści tak, by trzymały się kupy. Następnie przychodzi etap pisania scenariuszy inscenizacji, zdjęcia i ponowny montaż całości – dodaje.
Jednym z narratorów jest też znany polityk Ryszard KaliszFot. Piotr Dejneko
Nie jest łatwo przekonać celebrytę do opowiedzenia historii po pijanemu. Aktorzy grając nietrzeźwych zawsze udają, nie upijają się przecież przed ujęciami.

– To jeden z najtrudniejszych etapów tej produkcji. Jest totalnie nieprzewidywalny, bo nie wiesz jak kto się upije i jaki będzie mieć nastrój. Cała ekipa jest zaangażowana, by dana osoba się otworzyła przed kamerą. Nieraz napiliśmy się z nimi dla kurażu, że nie są w tym sami. Niektórzy na planie mieli kieliszki z wodą, a inni rozcieńczone wino, ale aktorzy czuli w tej sytuacji duży komfort – zdradza reżyser.

Atmosfera na planie mija się z wyobrażeniami. Aktorzy są kompletnie trzeźwi i to nie powinno dziwić, bo gdyby byli po kilku głębszych i próbowali się wstrzelić w kwestie zawianego narratora, to wyszedłby kompletny bałagan.

Byłem świadkiem kręcenia jednej ze scen - aktorzy grali pod dyktando głosu Ewy Kasprzyk puszczanego z głośnika i bynajmniej nie było to takie proste, o czym świadczy duża liczba dubli.
Fot. Piotr Dejneko / materiały prasowe
Narratorami drugiego sezonu, oprócz Ewy Kasprzyk, są m. in. Marcin Bosak, Katarzyna Warnke, Ryszard Kalisz, Joanna Kołaczkowska, Tomasz Karolak i Aleksander Milwiw-Baron. Nowa seria "Drunk History - pół litra historii" będzie wyemitowana na Comedy Central jesienią.