ZUS zrezygnował ze swojego zażalenia. Teraz Sąd Najwyższy może być zmuszony do wycofania pytań z TSUE

Mateusz Marchwicki
Niespodziewany "zwrot akcji" nastąpił w sprawie Sądu Najwyższego i pytań prejudycjalnych skierowanych przez niego do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu. ZUS wycofał swoje zażalenie, na podstawie którego pytania te powstały. Przez to możliwe jest wycofanie pytań z Trybunału.
SN może wycofać się z pytań do TSUE. Fot. Franiszek Mazur/Agencja Gazeta
Jak w sobotę poinformował rzecznik prasowy ZUS Wojciech Andrusiewicz, oddział ZUS-u w Jaśle wycofał z Sądu Najwyższego zażalenie, na podstawie którego sąd ten postanowił skierować pięć pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości UE i zawiesić stosowanie przepisów trzech artykułów ustawy o SN dotyczących przechodzenia w stan spoczynku sędziów SN, którzy ukończyli 65. rok życia.

Ten niespodziewany ruch powoduje, że pytania, które skierowane zostały do TSUE, przestają mieć podstawy prawne. Jak poinformował rzecznik SN Michał Laskowski, Sąd Najwyższy prawdopodobnie wycofa pytania prejudycjalne skierowane do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Podkreślił jednak, że decyzja jeszcze nie zapadła.


– Jest taka możliwość, bo wobec umorzenia postępowania, Sąd Najwyższy właściwie specjalnej możliwości manewru nie ma – zaznaczył rzecznik SN.

Z drugiej strony okazuje się, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej może kontynuować procedowanie wniosku nawet po jego wycofaniu. – Trybunał ma bardzo daleko posuniętą swobodę w swoim postępowaniu – stwierdził sędzia Laskowski.

źródło: tvn24.pl