Znamy ostateczne wyniki II tury wyborów. Jest duża zmiana liczby głosów nieważnych

redakcja naTemat
I wszystko jasne. Państwowa Komisja Wyborcza potwierdza to, co wcześniej przekazały Miejskie Komisje Wyborcze. II tura wyborów samorządowych jest rozstrzygnięta – poznaliśmy przy tym dane o frekwencji oraz liczbie głosów nieważnych oddanych w niedzielę.
PKW przedstawia ostateczne wyniki II tury wyborów samorządowych, na zdjęciu przewodniczący Wojciech Hermeliński. Fot. Maciek Jaźwiecki / Agencja Gazeta
W 649 miejscowościach odbyła się w niedzielę II tura wyborów samorządowych. W dogrywce wyłoniono wójtów, burmistrzów i prezydentów miast tam, gdzie dwa tygodnie wcześniej żaden z kandydatów nie uzyskał poparcia ponad 50-procentowego.

W II turze większość kandydatów PiS na prezydenta miasta poniosła klęskę – jednym z nielicznych, którym udało się wywalczyć fotel był Jakub Banasiak, który o włos wygrał wybory w Chełmie. W Krakowie, Szczecinie, Gdańsku, Kielcach czy Radomiu kandydaci PiS przegrali.

Państwowa Komisja Wyborcza potwierdziła dane otrzymane z Miejskich Komisji Wyborczych. Przekazała przy tym komunikat o frekwencji w niedzielnym głosowaniu.
OBWIESZCZENIE PAŃSTWOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ z 5 listopada 2018 r.

W wyborach wzięło udział (oddało ważne karty do głosowania) 4 650 111 wyborców, tj. 48,83 proc. uprawnionych do głosowania.

PKW ogłasza wyniki II tury wyborów samorządowych. YouTube.com / Państwowa Komisja Wyborcza
Poznaliśmy też dane dotyczące liczby oddanych głosów nieważnych.

Głosów nieważnych oddano 33 706, to jest 0,72 proc. ogólnej liczby głosów oddanych, z tego głosów nieważnych z powodu:

1) postawienia znaku „X” obok nazwiska dwóch kandydatów albo postawienia znaku „X” jednocześnie za i przeciw wyborowi kandydata oddano 17 775, to jest 52,74 proc. ogólnej liczby głosów nieważnych,

2) niepostawienia znaku „X” obok nazwiska żadnego kandydata albo niepostawienia znaku „X” ani za ani przeciw wyborowi kandydata oddano 15 931, to jest 47,26 proc. ogólnej liczby głosów nieważnych, Czytaj więcej

pkw.gov.pl
Oznacza to, że tym razem oddano o wiele mniej nieważnych głosów niż w wyborach samorządowych w 2014 r. Wówczas oddano 79 545 nieważnych, co stanowiło 1,24 wszystkich głosów. W pierwszej turze wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast głosy nieważne stanowiły 2,1 proc. ogólnej liczby głosów oddanych, co było powodem zarzutów wysuwanych przez PiS, że wybory te były sfałszowane.