"Ten rząd jest wrogiem kobiet!". W ostatnim dniu roku pojawił się projekt ws. przemocy w rodzinie
Dalej jednak można znaleźć parę kwiatków. Zwrócił na to uwagę Sebastian Figaj z Młodych Demokratów.
Porównaliśmy obecnie obowiązującą ustawę z projektem i faktycznie – zmienia się istotnie przepis mówiący o zakładaniu tzw. Niebieskiej Karty.
W projekcie ten przepis brzmi inaczej. Jeśli do końca postępowania nie uda się uzyskać zgody ofiary przemocy na "Niebieską Kartę", procedura jest zamykana. A przecież jasne jest, że wiele ofiar przemocy, w strachu przed swoim oprawcą, może się wycofać z oskarżeń.Art. 9d. Niebieska kartaPodejmowanie interwencji w środowisku wobec rodziny dotkniętej przemocą odbywa się w oparciu o procedurę „Niebieskie Karty” i nie wymaga zgody osoby dotkniętej przemocą w rodzinie.
Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (obecnie obowiązująca)
Ważna zmiana ma nastąpić także w definicji ofiary przemocy.Art. 9d. 1. Niebieska kartaWszczęcie procedury „Niebieskie Karty” może nastąpić bez zgody osoby doznającej przemocy domowej pod warunkiem, że grupa diagnostyczno-pomocowa w trakcie realizacji tej procedury uzyska pisemną zgodę tej osoby. W razie nieuzyskania zgody następuje zakończenie procedury ..Niebieskie Karty” .
Ustawa o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw (projekt)
Po wejściu w życie nowej ustawy to się zmieni. Jednorazowe pobicie, choćby nie wiadomo jak dotkliwe, to dla resortu rodziny za mało, by osobę taką uznać za "osobę doznającą przemocy domowej".Art. 2. przemoc w rodzinieIlekroć w ustawie jest mowa o: przemocy w rodzinie - należy przez to rozumieć jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste osób wymienionych w pkt 1, w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą.
Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (obecnie obowiązująca)
"Ten rząd jest wrogiem kobiet!" – podsumował Sebastian Figaj.Art. 2. 1. przemoc domowaIlekroć w ustawie jest mowa o: osobie doznającej przemocy domowej - należy przez to rozumieć osobę, której prawa lub dobra osobiste zostały naruszone przez powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie, w szczególności narażające tę osobę na niebezpieczeństwo utraty życia lub uszczerbek na zdrowiu, dokonane przez osobę najbliższą w rozumieniu art. 115 § 11 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (Dz. U. z 2018 r. poz. 1600 i 2077) albo inną osobę wspólnie z nią zamieszkującą i gospodarującą;
Ustawa o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw (projekt)
Na co dzień może się wydawać, że przemoc domowa to margines, że dotyczy nielicznych osób z patologicznych środowisk. Nic bardziej mylnego – o czym mówiła w rozmowie z naTemat szefowa Centrum Praw Kobiet Urszula Nowakowska.
Premier Mateusz Morawiecki zdecydował o wycofaniu kontrowersyjnego projektu – o szczegółach piszemy tutaj.AKTUALIZACJA: