Rozdano Paszporty "Polityki". Tradycyjnie rządzący mocno oberwali podczas gali
Paszporty "Polityki" już od kilku lat pokazywane są w TVN. Telewizja Polska pozbyła się prestiżowej gali w obawie, że ze sceny padać będą słowa uderzające w Prawo i Sprawiedliwość. Bo choć to jedne z najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie kultury, nie raz już bywało tak, że obrywało się politykom różnych opcji. Nie inaczej było tym razem.
Kto zdobył Paszporty "Polityki" 2019
W kategorii "Film" zwyciężyła Joanna Kulig za "rolę w 'Zimnej wojnie' - najlepszym polskim filmie minionego roku".
Paszport "Polityki" w kategorii "Literatura" zdobyła natomiast Małgorzata Rejmer, autorka reportażu o Albanii "Błoto słodsze niż miód". Nagrodę przyznano jej "za umiejętność wysłuchania ludzi niewysłuchanych, umiejętność znalezienia języka do wyrażenia najtrudniejszych emocji".
W kategorii "Sztuki wizualne" paszport "Polityki" otrzymała Diana Lelonek za "oryginalną w artystycznym wyrazie analizę zagrożeń, jakie niesie współczesna cywilizacja. Za sztukę mądrze zaangażowaną i ciekawie kwestionującą antropocentryczny punkt widzenia". Lelonek zaprosiła na scenę koleżankę, która... apelowała o ratowanie dzików, której rzezi chce dokonać rząd.
Laureatem Paszportu "Polityki" w kategorii "Muzyka poważna" został kompozytor Aleksander Nowak, nagrodzony "za niezależność twórczą i oryginalne muzyczne spojrzenie na świat”. Tymczasem Paszport "Polityki" w kategorii "Muzyka popularna" zdobył Dawid Podsiadło.
Zdobywcami Paszportu "Polityki" w kategorii "Kultura cyfrowa" zdobyła grupa panGenerator w składzie Piotr Barszczewski, Krzysztof Cybulski, Krzysztof Goliński i Jakub Koźniewski. Wyróżnienie Kreator kultury zdobyła Krystyna Janda. Więcej o tegorocznych laureatów można przeczytać tutaj.
Paszporty przyznawane są przez tygodnik "Polityka" od 1993 roku. w kategoriach: literatura, film, teatr, muzyka poważna, plastyka (sztuki wizualne) i estrada. Od 2002 roku przyznawana jest także nagroda specjalna kreatora kultury za osiągnięcia w krzewieniu kultury. Scenę wielokrotnie laureaci wykorzystywali do wbijania szpili władzy.