Europejskie Centrum Solidarności przypomniało dokonania Adamowicza. Wzruszający film

Aneta Olender
To, co stało się w niedzielę w Gdańsku, zszokowało opinię publiczną. Śmierć Pawła Adamowicza poruszyła wielu z nas. Europejskie Centrum Solidarności postanowiło w krótkim, ale wzruszającym filmie przypomnieć jego działalność i zaangażowanie. Adamowicz od 1998 r. był prezydentem Gdańska. O tym, co robił wcześniej i jak trafił do polityki, nie każdy dziś pamięta.
Paweł Adamowicz był współorganizatorem strajku studentów w Gdańsku w 1988 r. Fot. kadr z filmu ECS w Gdańsku
Pierwsze sekundy filmu, który możemy obejrzeć dzięki Europejskiemu Centrum Kultury w Gdańsku, pokazują młodego Pawła Adamowicza w 1988 roku. Wtedy to Adamowicz współorganizował strajk studentów na Uniwersytecie Gdańskim, był przewodniczącym studenckiego komitetu strajkowego.

– Mam nadzieję, że z osób tu przybyłych 30, może 40 proc. przyjdzie za niedługo z plecakami i śpiworami i tu będzie z nami strajkowało – mówił wtedy do zebranego tłumu.

Kolejne kadry filmu to już sceny związane z wybudowaniem Europejskiego Centrum Kultury. Najpierw wmurowanie kamienia węgielnego pod jego budowę, a później uroczyste otwarcie, które zainaugurował słowami o wolności.


– Solidarność nie narodziła się w pałacach, nie narodziła się w biurowcach, narodziła się w stoczni. Europejskie Centrum Solidarności płyń po morzach i oceanach i dopływaj wszędzie tam, gdzie ludzkość pragnie wolności i praw człowieka – podkreślał Adamowicz.

Całe życie Pawła Adamowicza związane było z Gdańskiem. Tam się urodził, studiował i z tym miastem związał swoją karierę i dorosłe życie. Adamowicz w PRL był zaangażowany w działalność opozycyjną, należał do Solidarności.

Był jednym z najdłużej urzędujących prezydentów w Polsce. Gdańskiem rządził od 1998 roku.