Zmiany w dopłatach bezpośrednich. Zamiast takiego samego wniosku można składać oświadczenia

Mateusz Marchwicki
Wizyta w ARiMR-rze nie należy do przyjemności, a i wypełnianie wciąż tych samych wniosków przez internetową platformę eWniosekPlus jest nie tylko uciążliwe, ale jest też zwyczajną stratą czasu. Jednak dla tych, którzy nie zmieniają wniosku o dopłaty bezpośrednie, rząd przygotował ułatwienie. W 2019 roku wystarczy złożenie oświadczenia.
Rząd przygotował ułatwienia w staraniu się o dopłaty bezpośrednie. Fot. screen z youtube.com/Pawel Pszonka
Rząd przyjął projekt ustawy zmieniający prawo dotyczące starania się i przyznawania dopłat bezpośrednich. Nowe rozwiązania mają umożliwić rolnikom szybszą ścieżkę ubiegania się o pieniądze. Dotyczy to rolników, którzy nie zamierzają wprowadzać zmian względem wniosku z zeszłego roku.

Podobne rozwiązanie dostępne było w 2018 roku. Wtedy z tej możliwości skorzystało 400 tys. gospodarstw rolnych. Było to niemal 30 procent wszystkich wnioskujących o dopłaty bezpośrednie gospodarzy. W zeszłym roku taki ruch rządu miał usprawnić funkcjonowanie ARiMR-u w czasie, gdy wdrażanie były rozwiązania internetowe.


W tym roku rolnicy będą mogli składać oświadczenia od 15 lutego do 14 marca 2019 roku, czyli tuż przed rozpoczęciem podstawowego terminu składania wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich.

Ważne są też warunki, jakie rolnik chcący złożyć "Oświadczenia potwierdzającego brak zmian w 2019 roku w odniesieniu do wniosku o przyznanie płatności złożonego w roku 2018" musi spełnić. Po pierwsze, we wniosku o przyznanie dopłat na 2018 r. zadeklaruje powierzchnię gruntów ornych do 10 hektarów.

Po drugie będzie ubiegać się tylko o takie dopłaty jak: jednolita płatność obszarowa, płatność za zazielenienie, płatność dodatkową, płatność do uprawy chmielu, dopłaty do owiec lub kóz, płatność niezwiązaną do tytoniu. Po trzecie, potwierdzi brak zmian w odniesieniu do wniosku z 2018 r. i chce otrzymać takie same dopłaty w 2019 r.

Dodatkowo, rząd przewidział, że wszyscy rolnicy, którzy w zeszłym roku złożyli wnioski o przyznanie dopłat otrzymają od ARiMR-u już częściowo wypełnione wnioski w formie papierowej wraz z materiałami graficznymi, co ułatwi rolnikom wypełnianie wniosków w formie elektronicznej w aplikacji eWniosekPlus.