Polska język, trudna język. Najwięcej błędów robimy na Facebooku, pokonują nas szczególnie dwa słowa

Ola Gersz
"Napewno", "na prawdę", "wogóle" – te słowa pokonały polskich internautów w 2018 roku. I nie tylko te. Gdzie błędów jest najwięcej? Kopalnią językowych nieprawidłowości jest najpopularniejszy serwis społecznościowy.
Nie unikamy w internecie błędów Fot. Pixabay
"100 najczęściej popełnianych błędów językowych w Internecie w 2018 r. Raport o kondycji polskiej ortografii w Internecie" opublikował sklep internetowy nadwyraz.com. I nie jest dobrze – w 2018 r. Polacy robili w sieci 11 05 błędów dziennie, czyli jeden błąd co 8 sekund.

Okazuje się, że Polacy najwięcej błędów popełnili na Facebooku – aż 40,2 procent. Problemy z pisownią mieli też internauci na YouTube (20,8 proc. wszystkich błędów), forach dyskusyjnych (10,8 proc.) oraz Instagramie i mikrobiologach, takich jak Twitter (po 9,8 proc.). Najmniej błędów – 3,1 proc. – popełnili dziennikarze w newsach w serwisach informacyjnych.


Co Polakom sprawiło najwięcej językowych trudności w 2018 r.? Dwa podobne do siebie słowa: "na pewno" (15,03%) i "naprawdę" (9,52%). Okazuje się, że internauci często nie wiedzą, czy pisze się te słowa łącznie czy rozłącznie i popularne są niepoprawne formy "napewno" i "na prawdę".

Na dalszych miejscach znalazły się takie błędy, jak: "dzień dzisiejszy" (8,65 proc., powinno mówić się po prostu "dziś"), "wogóle/wogule" (8,45 proc.), "narazie" (8,34 proc.), "po za tym/pozatym" (4,44 proc.), "na codzień/nacodzień" (3,76 proc.), a także "niewiem", "muj", "wziąść", "apropo/a propo", "conajmniej", "z przed", "na przeciwko" i "jusz". źródło: nadwyraz.com