Co zmieni karta LGBT+? W Warszawie szykuje się spora rewolucja

Adam Nowiński
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podpisał kartę LGBT+, która powstała przy współpracy ze stowarzyszeniem "Miłość nie Wyklucza". Oznacza to, że w stolicy osoby wszystkich orientacji seksualnych będą mogły liczyć na wsparcie. Ale karta to nie tylko prawa dla LGBT+, a znacznie więcej.
Rafał Trzaskowski podpisał w stołecznym ratuszu Kartę LGBT+. Fot. Dawid Zuchowicz / Agencja Gazeta
Przede wszystkim Karta LGBT + przywróci funkcjonowanie hostelu interwencyjnego dla osób LGBT, które doświadczyły przemocy, zostały bezdomne lub znalazły się w trudnej sytuacji życiowej z powodu swojej orientacji i tożsamości płciowej.

Przypomnijmy, że pomysł ten oddzielnie postulował jeden z kandydatów na prezydenta stolicy – Jan Śpiewak. O nim, jak również o historii pierwszego hostelu w Warszawie dla osób LGBT, pisaliśmy >>> TUTAJ. Trzaskowski zobowiązał się, żeby nowy hostel rozpoczął swoją działalność najpóźniej w 2023 roku.
Parada Równości w Warszawie.Fot. Krzysztof Miller / Agencja Gazeta
Ale hostel to nie wszystko, co wprowadza podpisany dokument. Oprócz niego w Warszawie ma powstać miejskie centrum społeczno-kulturalne wspierające i animujące życie warszawskiej społeczności LGBT+. To tam osoby różnych orientacji będą mogły się spotkać i dzielić swoją wiedzą i spostrzeżeniami oraz znaleźć pomoc w wielu dziedzinach życia.


Oprócz centrum w Warszawie będzie prowadzony monitoring przestępstw motywowanych uprzedzeniami wobec osób LGBT+. Będzie się tym zajmowała straż miejska w porozumieniu z innymi służbami.

Przełomowy rzecznik i edukacja
Z kolei do warszawskich szkół wyruszą wolontariusze, którzy będą w ramach programu "Latarnik" prowadzić rzetelną edukację antydyskryminacyjną. Latarnicy pomogą także pedagogom szkolnym i będą dzielili się z nimi swoją wiedzą na temat społeczności LGBT+. Pomoże to kadrze szkolnej lepiej współpracowac i zrozumieć osoby wszystkich orientacji seksualnych.

W warszawskim ratuszu także szykuje się przewrót. Na mocy karty zostanie tam utworzone stanowisko pełnomocnika ds. Społeczności LGBT+. Będzie on koordynował współpracę miasta ze społecznością i dbał o jakość prowadzonych przez miasto działań związanych z osobami LGBT+.

Dodatkowo ratusz będzie pracował nad wytycznymi dla wszystkich urzędów podlegających miastu, które bedą dotyczyły godnego i równego traktowania osób LGBT+, zarówno interesantów jak i pracowników różnych orientacji.