Organizują ogólnopolski konkurs dla uczniów, który uczy tolerancji. Rzecznik Praw Dziecka odmówił patronatu

Katarzyna Zuchowicz
To ma być pierwsza edycja ogólnopolskiego konkursu o uchodźcach i imigrantach. Stoi za nim grupa stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, które wspólnie podjęły taką inicjatywę i kierują ją do szkół w całym kraju. Jeszcze przed wakacjami konkurs objął patronatem były już Rzecznik Praw Dziecka. Jednak jego następca właśnie ten patronat uchylił. Jak mówią nam organizatorzy, napisał im, że nie wyraża zgody na używanie loga RPD.
Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak wycofał się z patronatu nad konkursem "Poznajmy się". Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Trudno o lepszy przykład w praktyce, jak wygląda nastawienie władzy do tolerancji, imigrantów i wielokulturowości, a także do nauczania tych rzeczy w szkołach. Smutne i wymowne.

Konkurs "Poznajmy się" adresowany jest do dzieci i młodzieży w wieku szkolnym w całej Polsce, do wszystkich szkół publicznych i niepublicznych. Jest to pierwsza ogólnopolska edycja, za którą stoi koalicja różnych organizacji, m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Społeczne Towarzystwo Oświatowe – STO, Koalicja NIE dla chaosu w szkole. Na zewnątrz reprezentuje je Fundacja Ludzi Otwartej Wyobraźni-FLOW.


– To konkurs, który uczy tolerancji, czego bardzo nam dzisiaj potrzeba. Widzimy, jak społeczeństwo bardzo się radykalizuje na tle rasizmu, antysemityzmu, nienawiści. A tu Rzecznik Praw Dziecka wycofuje się z patronatu. Zamiast się rozwijać, my się uwsteczniamy pod kątem edukacji tolerancyjnej i antydyskryminacyjnej – reaguje w rozmowie z naTemat Artur Sierawski z Koalicji NIE dla chaosu w szkole.

Organizatorzy konkursu

• Helsińska Fundacja Praw Człowieka
• Krajowe Forum Oświaty Niepublicznej – KFON
• Fundacja Ludzi Otwartej Wyobraźni – FLOW
• Jezuickie Centrum Społeczne "W akcji"
• Społeczne Towarzystwo Oświatowe– STO
• Koalicja NIE dla chaosu w szkole
• Fundacja SINTAR
• Portal Edukacyjny etykawszkole.pl

"Nie wolno nam używać loga Rzecznika Praw Dziecka"
Celem konkursu jest nauczenie młodzieży otwartości, "rozwijanie empatii, życzliwości, ale też pogłębienie wiedzy o wielokulturowości naszego społeczeństwa". Uczniowie mają stworzyć projekty dotyczące uchodźców, imigrantów i mniejszości etnicznych oraz narodowych zamieszkujących w Polsce.
Fragment ulotki.Fot. Screen/Poznajmy się.
Organizatorzy wpadli na pomysł konkursu przed wakacjami i dość szybko uzyskali zgody różnych instytucji na patronat. Wśród nich był m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar oraz były już Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, który funkcję tę sprawował przez ostatnie 10 lat.

Organizatorzy umieścili loga wszystkich instytucji na stronie internetowej. Wydrukowali ulotki – również z logiem m.in. RPD – które poszły w Polskę, do szkół. Ale nowy Rzecznik Praw Dziecka kilka dni temu zdecydował, że nie obejmie konkursu patronatem swojego urzędu.

To Mikołaj Pawlak, którego kandydaturę (PiS) Senat zatwierdził w grudniu ubiegłego roku. I który zasłynął m.in. tym, że chciał kar dla 10-latków.

– Ponieważ kadencja Marka Michalaka jako Rzecznika zakończyła się, zapytałam, czy nowy RPD podtrzyma patronat. I akurat dziś otrzymałam od niego list. Rzecznik odmawia patronatu nad tym konkursem. Nie wolno nam używać loga Rzecznika Praw Dziecka. Jeżeli nie usuniemy loga Rzecznika z naszej strony internetowej, będzie sprawa sądowa przeciwko nam – mówiła nam kilka dni temu Krystyna Starczewska, założycielka słynnej Bednarskiej, która cały czas działa na rzecz edukacji. I jak słyszymy od innych organizacji, jest głównym motorem konkursu.

"Poznajmy się" objęli patronatem

• Rzecznik Praw Obywatelskich – Adam Bodnar
•Polskie Stowarzyszenie im. Janusza Korczaka
• Stowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii "Otwarta Rzeczpospolita"
• wydawnictwo Wolters Kluwer Polska
• Stowarzyszenie Interwencji Prawnej
• Stowarzyszenie "Nigdy Więcej"
• Stowarzyszenie Wielokulturowy Kraków Czytaj więcej

Logo RPD zniknęło
RPD nie wyjaśnił przyczyn, dla których podjął taką decyzję. Zapytaliśmy w jego biurze, ale do chwili publikacji nie uzyskaliśmy odpowiedzi. – Napisał, że nie zgadza się na objęcie konkursu patronatem i używanie loga rzecznika, postraszył nas sądem. Poinformowaliśmy go, że przyjmujemy jego decyzję do wiadomości – mówi nam również Zbigniew Wąsik z biura organizatora. Ze strony internetowej konkursu usunięto logo RPD, jest w przebudowie.

Krystyna Starczewska: – Myślę, że nowo mianowany Rzecznik Praw Dziecka reprezentuje postawę zgodną z intencjami obecnej władzy. Nie można liczyć na poparcie ze strony obecnych władz dla inicjatyw edukacyjnych, które są nastawione na wychowanie w duchu tolerancji, życzliwości wobec innych, otwarcia, dialogu.


Być może w obecnej sytuacji politycznej wycofanie się RPD mało kogo zaskakuje. Jednak zostawia ogromny niesmak, do czego rządy PiS doprowadziły również na takim polu.

– Wycofali się z patronatu, bo nie jest to po ich linii politycznej. Fakt, że zrobili to w odniesieniu do konkursu, który uczy tolerancji, poszanowania odmienności dla innych, dla kultury, tradycji, innego koloru skóry, pokazuje zamkniętą postawę władzy, którą dziś mamy. To, że Polska nie staje się krajem otwartym i tolerancyjnym, tylko zamkniętym i ksenofobicznym. Gdyby był poprzedni rzecznik, na pewno byłby jego patronat – uważa Artur Sierawski.

Podkreśla, że organizatorzy chcą dotrzeć do jak największej liczby młodych ludzi i każda inicjatywa dla nauki tolerancji jest jak najbardziej pożądana. Dlatego szeroka formuła konkursu.
Fot. Konkurs Poznajmy się
Nauczyciele dzwonią, pytają
Patronat RPD, a właściwie jego brak, to symbol. Nie ma przełożenia na organizację. Chętni już się zgłaszają, organizatorzy odbierają telefony, są pytania na Facebooku. – Jak wrzucam informacje na grupy nauczycielskie to jest odzew, nauczyciele piszą, że są zainteresowani. Również ze szkół publicznych – mówi Artur Sierawski.

Zbigniew Wąsik: – Mamy już zgłoszenia, zainteresowanie jest dość duże. Ludzie dzwonią, pytają. Dziś dostałem zapytanie ze szkoły z Wałbrzycha.

Termin przyjmowania zgłoszeń upływa 31 marca 2019 roku. RPD pewnie by się zdziwił, gdyby odzew okazał się ogromny. – Przykre, prawda? Rzecznik Praw Dziecka odmawia wsparcia inicjatywy wychowawczej ważnej z punktu widzenia szeroko rozumianych praw dziecka – oceniła w rozmowie z nami Krystyna Starczewska.