Budowle starsze od egipskich piramid i plaża z czerwonym piaskiem. To tu Kalipso więziła Odyseusza
Jak głosi jedna z legend, jest to miejsce, gdzie piękna nimfa Kalipso więziła w grocie wracającego z wojny trojańskiej Odyseusza. Choć w ''Odysei'', poemacie Homera, zwie się Ogygia, nam śmiertelnikom znana jest lepiej jako Gozo. Druga co do wielkości wyspa archipelagu Wysp Maltańskich kryje w sobie jednak coś więcej niż tylko mity.
Do takowych zalicza się liczący około 5800 lat kompleks świątynny Ġgantija. Dwie megalityczne świątynie zbudowano z gigantycznych skalnych bloków o wysokości przekraczającej 7 m i wadze ok. 50 ton. To jedne z najstarszych na świecie wolno stojących budowli wzniesionych przez ludzi, a według legendy przez olbrzymkę Gġantiję.
Kompleks świątynny Ġgantija na wyspie Gozo•Materiały prasowe
Historię mniejszej ''siostry'' Malty, która przez wieki serwowała mieszkańcom niemałą dawkę adrenaliny, zachowała się doskonale w architekturze wyspy. Liczne wieże strażnicze i forty przypominają o częstych najazdach piratów, przed którymi chroniono się właśnie w warownych fortecach. Jedną z najbardziej znanych jest Cytadela (Cittadella).
Ufortyfikowane zabytkowe miasto znajduje się w centrum Rabatu, obecnej Victorii, stolicy Gozo. Górująca nad nią majestatyczna średniowieczna twierdza została wzniesiona w XV wieku przez panujących wówczas na wyspie Aragończyków. W obrębie jej murów mieszczą się barokowe kościoły na czele z Katedrą Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Cytadela (Cittadella) to ufortyfikowane zabytkowe miasto w centrum Victorii, stolicy Gozo.•Fot. Matthew Benn / Wikimedia Commons
Również krajobraz naturalny Gozo ma do zaoferowania atrakcje trafiające w gusta wybrednych turystów. Poza imponującymi nadmorskimi klifami śródziemnomorska wyspa słynie z fantastycznych jaskiń. Najsławniejsza grota to Calypso’s Cave – jak wieść niesie, to tu wspomniany już Odyseusz był przez siedem lat więźniem zaborczej nimfy.
Jaskinia Kalipso znajduje się na skalistych zboczach, z których rozpościera się widok na Ramla Bay. Zatoka ów wzbudza niemałe zainteresowanie. Wszystko z powodu nietypowej piaszczystej plaży o czerwonawym zabarwieniu. Od niego zresztą wzięła się jej nazwa – Plaża Czerwonego Piasku. Drugiej takiej nie ma nie tylko na Gozo, ale także na Malcie.
Ramla Bay, zatoka Gozo, z Plażą Czerwonego Piasku•Fot. Jennifer Morrow / Flickr / CC BY 2.0
Pobytu na wyspie, której maltańska nazwa (Ghawdex) oznacza radość, nie będą żałowali też pasjonaci trekkingu, jazdy rowerem czy quadem, wspinaczek, surfingu, kitesurfingu, kajakarstwa, żeglowania oraz wędkowania. Wielbicieli wodnych szaleństw przyciąga jak magnes zatoczka Xlendi Bay z założoną tu wioską rybacką.
Z uwagi na sieć podwodnych jaskiń wyspa Gozo uważana jest za jedno z topowych destynacji dla nurków•Materiały prasowe
Na wyspie kwitnie też enoturystyka, czyli turystyka winiarska. Wynika to z faktu, że od wielu lat mieszkańcy Gozo zajmują się uprawianiem winorośli i produkcją esencjonalnych win, które są obowiązkową pozycją w menu wielu lokalnych restauracji. Często cechą tych trunków jest to, że zostawiają na podniebieniu subtelny posmak soli.
Ci, którzy zawitali na legendarną Ogygię, mówią, że Gozo jest jak Malta w miniaturze. Dużo tu pięknych widoków, interesujących miejsc i różnorodnych atrakcji, a zarazem więcej spokoju, zrównoważonego i ekologicznego podejścia do życia, a także uczucia swojskości i sielskości. Nie zaszkodzi więc podążyć śladami Odyseusza.
Artykuł powstał we współpracy z Malta Tourism Authority