Kto może kierować quadem? Żeby usiąść za sterami czterokołowca trzeba mieć co najmniej 14 lat
Co roku giną dzieci, które w momencie wypadku prowadziły czterokołowce. Jakie trzeba mieć uprawnienia, żeby kierować quadem i czy można nim jeździć wszędzie gdzie się chce? Prawodawca wyznaczył bardzo czytelne granice, które mało kto respektuje.
Bez "prawka" się nie obejdzie
Quady dzielą się na kilka grup, i do każdej trzeba mieć inne zezwolenie. Najłatwiej zdobyć uprawnienie do prowadzenia czterokołowców, których masa całkowita nie przekracza 425 kilogramów, a pojemność silnika 50 ccm (dla pojazdów z zapłonem iskrowym) oraz 500 ccm (dla pojazdów z zapłonem samoczynnym), moc 4 lub 6kW (8.1 KM) zależnie od podkategorii, a prędkość maksymalna 45 km/h.
To właśnie te pojazdy można prowadzić dopiero po ukończeniu 14 roku życia. Dodatkowo trzeba mieć jeszcze prawo jazdy kategorii AM. Co ciekawe, kurs na prawo jazdy AM można zacząć na 3 miesiące przed czternastymi urodzinami, natomiast egzamin zdaje się na... motorowerze. Przepisy nie przewidują, by uczyć się jeździć i zdawać egzamin na quadzie.
Prawo jazdy kategorii AM w przyszłości ułatwi uzyskania dokumentu kategorii A, więc jeśli ktoś planuje jako dorosły jeździć motocyklami, to karta motorowerowa jest niejako naturalnym wyborem na początek. Jednak niektóre mamy, babcie i ciocie nerwowo reagują na wieść, że córka czy wnuczek będzie jeździć skuterem lub motocyklem. Dla tych jest przewidziana inna droga.
Mając 15 lat i 9 miesięcy można zapisać się na kurs B1. Ta kategoria uprawnia do poruszania się pojazdami do przewozu osób o masie nie większej niż 400 kilogramów. Jeśli pojazd zapakuje się dodatkowo bagażami, łączna masa pakunku i przewożonych ludzi nie może przekroczyć 550 kg. Tekst linkaJest jeszcze jedno ograniczenie, moc maksymalna silnika nie może przekroczyć 20,4 koni mechanicznych. Z takim "prawkiem" można jeździć quadem, ale też mikrosamochodem spełniającym powyższe kryteria.
Dorośli mają lepiej?
Osoby pełnoletnie z kategorią B mogą prowadzić wszystkie ATV pod warunkiem, że pojazdy są zarejestrowane jako czterokołowce, czterokołowce lekkie lub ciągniki. Nie ma wówczas znaczenia ani masa quada, ani pojemność jego silnika. Problemy zaczynają się, jeśli pojazd został zarejestrowany jako motocykl.
Do lasu nie wolno
Czyli gdzie? W świetle przepisów czterokołowcem można poruszać się tylko po drogach publicznych i oznaczonych, oraz w strefie ruchu i zamieszkania. Zakaz jazdy obowiązuje między innymi na leśnych duktach, plażach, na terenie parków narodowych i krajobrazowych. ATV nie może poruszać się też po autostradach i drogach ekspresowych.
Zaskoczeni? Wszak quady spotyka się głównie w lasach i na polach. Jeśli jednak nie ma na nich oznaczonych dróg lub nie należą do właściciela pojazdu, to taki nieuzasadniony wjazd do lasu może się skończyć mandatem w wysokości nawet tysiąca złotych.