Już druga stacja wzbudziła emocje. W Koloseum mocno upomniano się o imigrantów

Paweł Kalisz
Dla Polaków, Węgrów i kilku innych antyimigranckich nacji to był zapewne wyjątkowo trudny wieczór... Podczas Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum bez nieczulenia mówiono o trudnej sytuacji uchodźców, którzy szukali w Europie bezpiecznego schronienia. Poruszające rozważania napisała na prośbę papieża Franciszka włoska zakonnica Eugenia Bonetti.
Papież Franciszek podczas tegorocznej Drogi Krzyżowej. Fot. Screen z Youtube / Global News
"Panie Jezu, łatwo jest nieść krzyż na szyi lub powiesić go jako ornament na ścianach naszych pięknych katedr czy domów, ale nie jest równie łatwo spotkać i rozpoznać nowe krzyże dzisiaj: bezdomnych, młodzieży pozbawionej nadziei, pracy i perspektyw, imigrantów zmuszonych do życia w slumsach na marginesie naszego społeczeństwa, po tym, jak zmierzyli się z niesłychanym cierpieniem" – taki głos z Koloseum katolicy usłyszeli już na początku tegorocznej Drogi Krzyżowej.
Nie były to jedyne słowa poświęcone imigrantom, jakie padły w piątkowy wieczór. "Panie, zmiłuj się nad wieloma, nazbyt wieloma matkami, które pozwoliły, by ich młode córki wyruszyły do Europy w nadziei, że pomogą swoim rodzinom znajdującym się w skrajnym ubóstwie, gdy tymczasem znalazły upokorzenie, pogardę, a czasem nawet śmierć" – przypomniano podczas misterium.


"Ileż dzieci jest ponadto dyskryminowanych ze względu na swe pochodzenie, kolor skóry lub status społeczny! Ileż matek doznaje upokorzenia, widząc, jak ich dzieci są wyszydzane i wykluczane z szans ich rówieśników i kolegów szkolnych!" – te słowa – napisane na prośbę papieża Franciszka przez włoską zakonnica Eugenię Bonetti – z pewnością powinny trafić do uszu i serc Polaków, Węgrów i innych społeczeństw, które ostatnimi czasy hołdują ksenofobii.

Podczas procesji Drogi Krzyżowej był też polski akcent. Przy siódmej stacji krzyż ponieśli działający w duszpasterstwie młodzieży Jakub Śnieć i Róża Mika. Oprócz nich krzyż niosły też rodziny z Rzymu, siostry palotynki z Brazylii i Indii, ksiądz z Syrii, a także osoby niepełnosprawne z opiekunami.