Potrafi złamać każdego. Osteoporoza - złodziejka kości i... kobiecości

Monika Przybysz
Szacuje się, że jedna na trzy kobiety powyżej 50. roku życia doświadczy złamania, za które będą odpowiedzialne zmiany powstałe w wyniku postępującej osteoporozy. Pacjentki, u których występuje złamanie związane właśnie z osteoporozą, są dwukrotnie bardziej narażone na złamania w przyszłości.
Osteoporoza może być przyczyną kalectwa u kobiet po 50. roku życia. Fot. Małgorzata Kujawka / Agencja Gazeta
Dlaczego tak się dzieje? U kobiet po menopauzie zdolność do tworzenia nowej tkanki kostnej nie jest w stanie zrównoważyć tempa, w jakim pojawiają się ubytki kostne.

Osteoporoza w natarciu
Nowe dane, zebrane przez firmę Amgen na podstawie badania przekrojowego, ujawniają braki w diagnostyce i leczeniu osteoporozy w Europie. Nawet 75 proc. kobiet w wieku 70 lat i starszych, będących w grupie zwiększonego ryzyka złamań z powodu łamliwości kości, nigdy nie było leczonych na osteoporozę.

Badania przeprowadzono w Belgii, Francji, Niemczech, Irlandii, Polsce, Słowacji, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii z udziałem blisko 4 tysięcy pań. Wnioski są szokujące: większość chorych ze zwiększonym ryzykiem złamań nie jest wcale leczona.
David M. Reese
Wiceprezes ds. badań i rozwoju w firmie Amgen

Badanie dowodzi także, że niedodiagnozowanie osteoporozy w Europie jest podstawową przeszkodą w leczeniu.

Szacuje się, że w Polsce kompleksowo i prawidłowo leczy się z powodu osteoporozy zaledwie 10 proc. chorych.


Specjaliści zaznaczają, że panie w wieku okołomenopauzalnym powinny stosować profilaktykę osteoporozy i walczyć o jak najlepsze zachowanie sprawności. To szczególnie ważne, bo skomplikowane złamania i możliwe powikłania mogą na długi czas wykluczyć z życia społecznego albo, co najgorsze, spowodować trwałe kalectwo.

Jak się nie dać osteoporozie​?
Przede wszystkim poprzez odpowiednią dietę bogatą w wapń, magnez, potas i fosfor (osoby z nietolerancją laktozy mogą korzystać z produktów bezlaktozowych).

Warto pamiętać, że ok. 1000 mg wapnia jest w trzech szklankach mleka. Można też sięgać po produkty wzbogacone w wapń np. soki, a zrezygnować z warzyw ograniczających jego skuteczne wchłanianie np. ze szpinaku.

Specjaliści wskazują, że osoby szczególnie narażone na złamania powinny zadbać o właściwą korekcję wady wzroku(z powodu słabego widzenia może dochodzić do urazów, wypadków), która może postępować wraz z wiekiem. Warto kontrolować stan widzenia u okulisty też z racji możliwego rozwoju zaćmy.

Do tego regularna aktywność (spacery, nordic walking) oraz ćwiczenia wspierające równowagę mogą uchronić przed bolesnymi konsekwencjami rozwoju osteoporozy.