W ten weekend polskie kościoły zbiorą specjalny podatek dla papieża. Świętopietrze płacił już Mieszko I

Ola Gersz
Dziś i jutro w polskich kościołach zbierana będzie ofiara na rzecz... Watykanu. Kiedyś był to obowiązkowy podatek, dzisiaj to pomoc Kościołowi "co łaska". Co to jest świętopietrze?
Pieniądze zebrane w wielu parafiach na niedzielną tacę zostaną przesłane do Watykanu Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Gazeta
Tradycja świętopietrza, inaczej Obola św. Piotra, sięga aż VIII wieku. Aż do reformacji w XVI wieku chrześcijańscy władcy płacili papieżowi specjalny podatek na Kościół. W 1871 r. ten stary zwyczaj wznowił papież Pius IX. W Polsce świętopietrze – najstarszy podatek nad Wisłą, który płacił już Mieszko I – zbiera się właśnie 29 czerwca, czyli w Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

W tym roku świętopietrze na rzecz Watykanu zbierane będzie w Polsce w zależności od parafii w sobotę lub niedzielę. W niektórych kościołach wystawione zostaną specjalne puszki, w innych do Stolicy Apostolskiej przekazane zostaną pieniądze z tacy. Podatek można również zapłacić samemu za pośrednictwem oficjalnej watykańskiej strony internetowej.


Jak czytamy na powyższej stronie, świętopietrze to "finansowa pomoc dla Ojca Świętego". Obol św. Piotra przeznaczany jest zarówno na potrzeby Kościoła katolickiego, jak i ubogich. "Te zbiórki i ofiary od poszczególnych wiernych lub całych kościołów lokalnych umacniają świadomość, że wszyscy ochrzczeni są powołani do materialnego podtrzymywania dzieła ewangelizacji, a jednocześnie do pomocy ubogim na każdy możliwy sposób" – informuje Stolica Apostolska.

Według danych zgromadzonych przez "Fakt", w latach 2006-2012 na całym świecie zgromadzono na rzecz Watykanu ponad 100 milionów dolarów. Najwięcej pieniędzy przesłali do Stolicy Apostolskiej Amerykanie.

źródło: Fakt